Házikert

Hogyan öntözzük a szobanövényeket?

Agrofórum Online

A szobanövények öntözése szobakertészeknél mindig egy olyan feladat, aminél a siker hamar elbukható. Gyakori kérdések közül szemezgettem, amit a legtöbben tesznek fel nekem: Hogyan öntözzük a szobanövényeket?

A szobanövények öntözésénél több irányból kell megvizsgálni a kérdést, mert kicsit összetettebb, mint ahogy elsőre tűnik. Először is melyik szobanövényről beszélünk? Vajon minden szobanövényt egyformán öntözünk?

Mit jelent az, hogy optimálisan öntözzünk?

Nem szeretem ezt a szakkönyvi kifejezést, hogy öntözzünk optimálisan. Legyen optimális a talaj, és persze minden legyen optimális, de mit takar maga ez a szó?

Ahány ember annyiféle igény, ugye? Na, ez a növényeknél ugyanígy van. Ahány növény annyiféle valódi igény, és ez a faramuci optimális szó pont azt jelenti, hogy az adott növényre legyen tökéletes az öntözővíz is. De akkor nekiülhetünk kiinternetezni hogy melyik növény micsoda, és mennyi az igénye? Nem feltétlenül. Adok most pár általánosítható gondolatot, ami megkönnyíti a dolgot!

Szőrös és húsos levelű szobanövények esete

A szőrös levelű növények, mint egy afrikai ibolya például, egyáltalán nem szereti a felülről öntözést. Ráadásul mivel húsos is a levele, nagyon nedvdús, így az is fontos, hogy alulról se álljon a vízben, és néha hagyjuk kicsit kiszáradni a talajt, mert az állandó nedves talajban kirothadnak a növények.

A húsos levelűek közé tartozik a korallvirág, majomkenyérfa is, melyekre szintén igaz, hogy ne vigyük túlzásba az öntözést, maximum heti egyszer elegendő még a nagy nyári melegben is.

Fás szárú szobanövények

Fás szárú növények, mint a duranta, szobai fikuszok, yukkák például szintén a ritkábban öntözendők közé tartoznak. Mivel a fás szár masszív és erőteljes, így nem szükséges a heti 1 öntözésnél többet dolgozni velük.

Ahány növény annyiféle igény (fotó: Pixabay)

Páraigényesek és az öntözés

Szobanövények között is vannak olyanok, melyek páraigényesek, netán még léggyökereik is vannak. A Monstera (könnyezőpálma), a pálmafélék, az alokáziák, vagy akár a szobapáfrány is ide tartozik. Itt akár 3-4 naponta is öntözni kell, de legalább párásítani, hogy jól érezzék magukat.

Honnan látjuk, hogy a növény melyik kategóriába tartozik?

A legtöbb növény jelzi, ha nem érzi jól magát és könnyen tettenérhetők az igényeik.

Ha nem tápanyaghiány az ok, akkor a levélvégek elszáradásával jelzik a páraigényesek, hogy ideje párásítani.

De egy húsos levelű növényt is hamar felismerünk, mert fogásra érezni, hogy a pozsgások közé tartozik. Lédús leveleivel nem fogja igényelni a vizet, de ezt láthatjuk a talaján is, mert ha jó helyről vettük a növényt, akkor várhatóan valami homokos keverékbe ültették, ami nem tartja annyira a vizet.

Nincs elkésve! Ezeket a növényeket még júliusban is vetheti

2025. július 2. 16:10

Júliusban sem késő belevágni a kertészkedésbe! Összegyűjtöttük azokat a zöldségeket, fűszernövényeket és virágokat, amelyek most is vethetők.

Okos növény-összeültetések a balkonra

2025. július 1. 05:40

Az ügyesen összeállított kombinációk nemcsak esztétikusak, hanem praktikusak is: jobban kihasználják a teret és támogatják egymást a növények.

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Hangyák lepték el a veteményest? Ezeket próbálja ki!

2025. június 30. 08:10

A hangyák hasznosak is lehetnek, de ha elszaporodnak a veteményesben, komoly kárt okozhatnak. Így védekezhet természetesen ellenük!

Így virágzik sokáig a liliom a kertben

2023. szeptember 4. 05:40

A liliomok (Lilium) között vannak nehezebben és könnyebben gondozható növények. Ha megfelelően válogatjuk össze a fajokat és fajtákat, akkor majdnem egész évben díszíthetik a kertünket.

Így gondozzuk a gyepet, hogy szép legyen!

2023. április 23. 15:37

Nézzük sorra, mit kell tennünk azért, hogy idén végre ne a szomszéd fűje legyen zöldebb!

Hajtatott fejes saláta víz-, talaj- és tápanyagigénye, öntözése és trágyázása, II. 

2024. január 15. 11:10

A fejes saláta trágyázását – abból adódóan, hogy viszonylag kevés tápanyagot igényel - sokan könnyen teljesíthető termesztési kritériumnak tekintik, pedig mint írásunk első részében is jeleztük, rövid tenyészidejéből, és a környezeti tényezőkkel szembeni bizonyos érzékenységéből adódóan, nem egyszerűen megvalósítható technológiai elem.

Betiltják a kiskerti eper- és burgonyatermesztést? Drasztikus lépésen gondolkodik Németország

2023. július 19. 10:10

A vízigényes eper- és burgonyatermesztés részleges korlátozásának tervéről röppentek fel híresztelések Alsó-Szászországban. Valóban pazarolják a vizet a háztáji termesztők?