Aszálykor a kertben öntözzünk? De hogyan, hogy hatékony is legyen? Következzen egy térségi esettanulmány egy nyugdíjas házaspárnál, ahol a hagyományos öntözés már felmondta a szolgálatot, és hatékony lett az öntözés emberi léptékben is, költségvetés szintjén is.
Férjemmel már évek óta néztük, ahogy egy idős házaspár rendre kertészkedik, öntözne, öntözik is, de a zöldségei mindig kisültek tabdi forró homoksivatagjában. A klasszikus öntözéssel dolgoztak a legkülönfélébb veteményesbe való növény esetében: paprika, paradicsom, cukkini, sok-sok kapor, mellette kis körömvirágsor, burgonya. A tűző napon is bogarásztak benne (bár mindig valaki rájuk szólt, hogy ez életveszélyes….), és mégsem lett igazán szép a kert.
Hagyományos öntözés hibája
Hagyományos öntözés alatt az öntözőcsővel való öntözést értem, amikor az ember áll, kezében a slaggal és öntöz, és öntöz. Vagy kitesz egy „pörgettyűt” és ráengedi, hadd szórja a vizet szerteszét.
Mondanom sem kell, hogy a szél vitte a forró levegővel együtt a vízpára egy részét, a talajfelszín egy fél órás öntözés után még mindig száraz volt szinte, a homokról lepergett a víz is többnyire.
Ekkor döntötte el férjem, hogy akkor most megépíti nekik az öntözőrendszert.
Csepegtető öntözés már pár nap alatt is eredményt hozott
Pár KPE-csővel és csepegtetőszalaggal viszonylag gyorsan ki lehetett építeni a közel 70 nm-es veteményes kert öntözését. Összegszerűen sem volt igen megterhelő mutatvány, némi kézügyesség kell hozzá, de az interneten is rengeteg hasznos videót lehet találni a kiépítéshez.
A sorok végére került a KPE-cső, melyre lyukakat kellett fúrni a szalag rögzítéséhez. Ehhez kellettek plusz elemek, de ez is gazdaboltban egy kiskerttulajdonos számára is elérhetők.
A növények soraiban 1-1 csepegtetőszalag fut így végig, a nagyobb vízigényű növényeknél, mint a paprika, paradicsom és cukkini a növény két oldalán is fut cseppszalag.
Mit eredményezett ez a megoldás a gyakorlatban?
Már az első héten a növényeken látszott, hogy a reggeli és esti öntözéstől teljesen elkezdtek kivirulni és a második héten elindult egy aktív növekedés is.
Azóta virágzik és beköt a cukkini is, mely két hét alatt megduplázta lombtömegét, ezzel is árnyékolva a szabadon hagyott homoktalajt.
A növények élvezik, hogy közvetlen a talajfelszín és a mélyebb talajrétegek is át tudnak nedvesedni.
Sokkal kevesebb öntözés is elegendő, hiszen hatékonyabb is lett, kevesebb a víz elszóródása (amit elvitt eddig a szél), növényvédelemben is praktikusabb, mint a felülről öntözés, mert a lisztharmatra érzékeny növények sem betegednek meg így.
Az uborka is szebb termést hoz már és a keseredés is megszűnt, mert a vízmennyiség kiegyenlítettebb lett azzal, hogy nemcsak a felszín vizes néha, hanem ha fel is szárad a víz a felszínen, a mélyben rendesen át tud nedvesedni.
A csepegtető öntözés házikerti szinten is igencsak javasolt megoldás, ha aszályban öntözni kell, hiszen a minimális vízmennyiséggel ennél az öntözési módnál dolgozhatunk, illetve kialakítása sem olyan hatalmas összeg, hogy nagy beruházás legyen egy kertben.