Házikert

Hogyan termesszünk kurkumát otthon?

Agrofórum Online

Sokan vágynak arra, hogy olykor a megszokott szobanövények helyett egzotikus és akár a konyhában sokrétűen felhasználható növényeket termesszenek. De vajon mi a helyzet a kurkumával? Érdemes belefogni a nevelésébe, vagy túl bonyolult? Mire kell figyelni, ha belevágunk és mire van szükségünk a sikeres csíráztatáshoz?

Függetlenül attól, hogy a tanúsítvánnyal rendelkező magvakból származó kurkumát az interneten vásárolja meg, vagy a helyi bioboltból szerez be rizómákat, a következő lépés a csíráztatás.

Ha meleg éghajlatú helyen él, akkor a kurkumát egész évben a szabadban termesztheti konténerekben vagy a földben. Hidegebb helyeken azonban márciusban ki kell csíráztatni a kurkumát, majd a fagyveszély elmúltával a szabadba is ki lehet ültetni.

Előcsíráztatás lépésről lépésre

  • A kurkuma előcsíráztatásához nedvesítsen meg egy kis kókuszrostot vagy virágföldet, hogy az összetapadjon, de ne csöpögjön folyadék, amikor összenyomja.
  • Egy lapos, vízelvezető lyukakkal ellátott tálcában terítsen ki 2,5 cm vastag réteget, majd egy rétegben helyezze rá a kurkumarizómákat. Ezek összeérhetnek, de ne zsúfolja őket össze túlságosan.
  • Fedje be még több kókuszrosttal vagy virágfölddel őket, hogy a rizómák teljesen be legyenek takarva.
  • Tartsa meleg, sötét helyen, és rendszeresen ellenőrizze, hogy nem száradnak-e ki. Nedvesnek kell maradniuk.
  • Néhány hét múlva apró fehér vagy világoszöld hajtásokat fog észrevenni a talajban.
  • Most már célszerű a tálkákat a termesztőfény alá vagy egy ablak mellé helyezni, hogy a növekvő hajtások fotoszintetizálni kezdjenek.
  • Ha túl nagyra nőnek a tálcán, mielőtt elég meleg lenne ahhoz, hogy kiültesse őket a szabadba, akkor nagyobb edénybe is átültetheti őket. Általában addig érdemes őket a tálcában tartani, amíg készen nem állnak az ültetésre.

Ne érje túl sok napfény

A kurkuma egy trópusi talajtakaró növény, emiatt kedveli a párás, meleg környezetet és a csapadékos időjárást. Érzékeny a közvetlen napfényre, ezért a napos területeken, ahol nyáron rendszeresen 30-35 fok fölé emelkedhet a hőmérséklet, jó ötlet, ha délutánonként árnyékot biztosítunk számára, vagy a különösen forró és napfényes napokon árnyékoló vásznat húzunk fölé.

A kurkuma a párás, meleg környezetet kedveli
A kurkuma a párás, meleg környezetet kedveli

Ha mozgatható konténerben termesztjük, akkor a tenyészidőszak során az ideális körülményekkel biztosító területek között mozgathatjuk. Virágföld és gazdag komposzt egyenlő arányú keverékébe érdemes ültetni 12 vagy 20 literes cserepekbe, cserepenként egy-egy rizómával. Magaságyásokban vagy bárhol, ahol gazdag, jó vízelvezetésű talaj van, szintén nagyon jól érzi magát ez a növény.

A cserépbe ültetés folyamata

  • Az előcsíráztatott kurkumát ültessük néhány centiméter mélyen a konténerbe vagy a kerti ágyásba úgy, hogy a talaj az első levél aljáig érjen.
  • Ha közvetlenül a földbe ültetjük, előcsíráztatás nélkül, javasoljuk, hogy ássunk egy körülbelül 15 cm mély árkot, és tegyük a kurkumarizóma-darabokat az aljára, egymástól körülbelül 15 cm távolságra.
  • Fedjük be 5 cm földdel – a maradék kiszorított földet felhasználhatjuk a növények „felhúzására”. Ahogy a kurkuma növekszik, új hajtásokat fog hozni.
  • Néhány hónap múlva előfordulhat, hogy az új rizómák a talajhatár fölé lógnak, ami azt jelenti, hogy érdemes a növények tövét földdel vagy komposzttal betakarni. A vegetációs időszak során általában 1-2 alkalommal szokás a kurkumát a burgonyához hasonlóan töltögetni.
  • A kurkuma kedveli a tápanyagban gazdag talajt, ezért érdemes a talajhoz komposztot adni, és a rendszeres trágyázás is nagyobb rizómákat eredményez.
  • Ültetéskor és a tenyészidőszak felénél szerves trágyát kell a talajhoz keverni, valamint körülbelül havonta meg kell tápoldatozni.
  • Akárcsak az előcsíráztatáskor, a kifejlett kurkuma is szereti, ha nedves, de nem áll a vízben, mivel az rothadáshoz vezethet. Ezért hagyjuk, hogy a talaj felső néhány centimétere mindig kiszáradjon, mielőtt újra megöntöznénk.

(Forrás: https://homegrownhandgathered.com/how-to-grow-turmeric-at-home/)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így szedjük a kakukkfüvet

2024. szeptember 28. 10:10

A kakukkfű kiváló fűszer- és gyógynövény. Nem mindegy azonban, hogyan és mikor metsszük és szedjük annak érdekében, hogy új hajtásokat hozzon.

Mennyi vizet igényelnek a fák?

2024. szeptember 26. 08:10

Ha nemrég ültettük el a fát, kiemelten fontos, hogy amíg meg nem honosodik a kertünkben, mindig elegendő vizet kapjon.

Hogyan gyűjtsünk vetőmagot ősszel?

2024. szeptember 26. 05:40

Nem feltétlen pénz kérdése a virágos kert, hiszen vetőmagot magunk is tudunk gyűjteni.

Tört kukoricával tényleg megóvhatjuk a rózsát?

2024. szeptember 25. 08:10

A rózsák egyik leggyakoribb őszi betegsége a fekete foltos betegség (Diplocarpon rosae), amely egy gombás fertőzés.

Nyári ízek a téli szürkeségben, avagy termesztési javaslatok az ehető csírákhoz

2021. január 31. 15:26

A legfinomabb befőttek már elfogytak, a tányérjaink üresebbek zöldek nélkül, az idény gyümölcsök-zöldségek időszaka még távolinak tűnik, a szervezetünk pedig szomjazik a természetes vitaminokra. A mai cikkben utánajárunk egy vitaminbombának.

Hogyan termesszünk saját csírákat befőttesüvegben?

2022. december 27. 08:26

Gondolta volna, hogy étkezésre szánt csírákat tulajdonképpen egy befőttesüvegben is termeszthet?

Hogyan lehet saját avokádófánk?

2024. január 9. 09:10

Az avokádó csíráztatása régi-új „hobbi”. Hiszen mindazok, akik imádják az avokádót és kedvelik a növényeket, fájó szívvel dobják ki reggeli után az életerős avokádó magokat, amelyekből szépséges növény fejlődhetne.

Hogyan termesszünk otthon mikrozöldeket?

2022. szeptember 7. 08:34

A mikrozöldek az elmúlt évtizedben a kulináris világ meghatározó részévé váltak, és káprázatos színekkel, valamint élénk ízvilággal gazdagították az ételeinket.