Házikert

Hová tűnik a mulcs a kertben?

Agrofórum Online

A mulcs, illetve a komposzt haszna vitathatatlan: védi az ültetett növényeket a gyomoktól, a gyökerüket a kiszáradástól vagy a fagytól, a talajt pedig az eróziótól.

Kevésbé hálás tulajdonsága, hogy ha vásárolnunk kell, sokba kerül, és nem tart „örökké”, egy idő után mintha egyszerűen felszívódna.

Rántsuk le a titokról a leplet!

A mulcs szerves anyag, ezért lassan bár, de a talajban élő mikroorganizmusok: gombák, baktériumok és egyéb élőlények feldolgozzák. És mielőtt bárki hibáztatná őket vagy ne adj’ isten védekezni szeretne ellenük, fontos tudni, hogy enélkül a növények gyakorlatilag éhen halnának. Ugyanis ezek az organizmusok segítenek a talaj levegőztetésében és az összetett tápanyagok egyszerű, oldható formára bontásában, amelyeket a növények fel tudnak venni.

Egy 12 évig tartó tanulmányban vizsgálták a mulcs szerepét a kertben. Már egy réteg mulcs is számít a talaj számára. De ha minden évben újabb réteg mulcs kerül az előzőre, a folyamat során a talaj minősége még nagyobb mértékben javul, a szervesanyag-tartalma nő. A komposztált szerves anyagok, például az állati trágya és a konyhai hulladékok szintén javítják a talajt.

Kötöttebb talajon több komposztra lesz szükség

Ha leromlott, tömörödött talajokról van szó, ott nehezebb dolga van annak, aki javuló talajminőséget szeretne elérni.

Ebben az esetben több komposztra van szükség: legalább a talaj mennyiségéhez mérten annak harmada-fele legyen komposzt. Tehát egyharmad térfogatnyi, mondjuk egy lapát komposzt két lapát földhöz. Ennél kevesebbel nehéz értékelhető eredményt elérni.

Házikert esetében egy másik módja annak, hogy meghatározzuk, mennyi szerves anyagra lesz szükségünk, ha megmérjük a teljes ültetési területet, és kiszámoljuk, mennyi komposzt kell ahhoz, hogy a területet legalább két és fél centiméter magasan befedjük.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A közkedvelt pletyka teleltetése

2024. november 21. 11:10

Alapvetően igen könnyű a tartása, amely miatt kifejezetten népszerű növénynek számít, kül- és beltérben egyaránt.

Sötétkedvelő szobanövények komor otthonokba

2024. november 21. 05:40

Összegyűjtöttem a népszerű sötétkedvelő szobanövényeket, hogy a komor otthonból dzsungelt varázsolhassunk.

Hogyan gondoskodjunk a karácsonyi kaktuszról?

2024. november 20. 06:40

A karácsonyi kaktusz jól fejlődik cserépben a szabadban, árnyékban vagy beltérben, világos, indirekt fény mellett.

Így öntözze télen a leandert!

2024. november 19. 08:10

A víz minősége kulcsfontosságú a leander téli egészsége szempontjából. Előnyben részesítendő a kemény, meszes csapvíz.

Az év talaja: mészlepedékes csernozjom

2022. december 26. 14:07

A csernozjom talajok hazánk 22,4%-át teszik ki. A mészlepedékes csernozjom nemcsak Magyarország, hanem az egész Duna-völgy jellegzetes talajképződménye.

Amiről a talajszelvények mesélnek

2024. március 26. 08:10

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint az AKIT Nyíregyházi Kutatóintézete is csatlakozott a Magyar Talajtani Társaság ,,A talaj élete – amit egy szelvény el tud mondani magáról" elnevezésű országos figyelemfelkeltő akciójához.

Világszerte csökken a talaj foszfortartalma az erózió miatt

2020. november 1. 10:37

Egy tanulmány szerint a mezőgazdaságban a globális foszforvesztés több mint 50 százaléka a talaj eróziójának tudható be.

Megjelent a Helyes Talajvédelmi Gyakorlat című kézikönyv

2019. január 15. 12:47

Célja a gazdálkodók és a szaktanácsadók környezettudatosságának növelése, ezáltal hozzájárulva a hatékony víz- és talajvédelem gyakorlati megvalósításhoz.