Házikert

Így kerüljük el, hogy a nyári forróságban kiégjen a gyep

Agrofórum Online

Gyepünk gondozása nyáron különös figyelmet igényel, hogy elkerüljük a kiégést és biztosítsuk a fű egészséges növekedését. Az öntözés időzítésétől kezdve a megfelelő fűnyírásig számos tényező befolyásolja, mennyire lesz ellenálló a gyep a hőséggel szemben.

Öntözés

A legjobb időpont az öntözésre a kora reggel, amikor a hőmérséklet még alacsony és a párolgás normális szintű, így a gyep több vizet tud magába szívni, ami biztosan eléri a gyökereket.

Amennyiben időnk csak este engedi, hogy locsoljunk, nincs akadálya, azonban abban az esetben érdemes odafigyelni, hogy ne maradjon sokáig nedves, pangó vizes, mert az gombás megbetegedésekhez vezethet.

A gyakori és felületes öntözés gyenge gyökerekhez vezet, inkább heti kétszer, de alaposan öntözzünk, annak érdekében, hogy a talaj mélyen átnedvesedjen. A mennyiséget tekintve 2,5-3 centiméter elég.

Fűnyírás

A fűnyírás rendkívül fontos szerepet játszik a gyep egészségének megőrzésében, ez pedig különösen igaz a nyári hónapokban, amikor könnyen kiéghet. Nyáron kicsit érdemes hosszabbra hagyni a fűszálakat (6-8 centiméter), hogy több árnyékot biztosítsanak a talaj számára, így csökkentve a párolgást és segítve a talaj nedvességtartalmának megőrzését.

Ha túl rövidre nyírjuk a füvet, nagy stressznek van kitéve, mert a gyökereknek nagyobb energiát kell fordítaniuk a regenerálódásra, így kevésbé lesz ellenálló a hőséggel és szárazsággal szemben.

A hosszabbra hagyott fűszálak erősebb és mélyebb gyökérzet kialakulását ösztönzik, ami jobb víz- és tápanyagfelvételt eredményez. Arra figyeljünk, hogy mindig éles pengével dolgozzunk, mert a tompa felszakíthatja a füvet, amely kiszáradáshoz vezet.

Tápanyagpótlás

Érdemes nyár elején némi lassan lebomló műtrágyát, komposztot vagy organikus trágyát alkalmaznunk, amely fokozatosan juttatja be a tápanyagokat a talajba, így szép dús zöld gyepet kapunk a nyáron. Kerüljük azonban a túlzott nitrogén használatát a nyár folyamán.

Árnyékolás

A fák vagy bokrok ültetése hosszútávon árnyékolással segíthet megvédeni gyepünket az állandó közvetlen napfénytől. További megoldásként szolgálhat, ha a lenyírt fűszálakat visszahagyjuk a gyepen, mert az segít megtartani a talaj nedvességét és tápanyagokkal látja el a füvet.

Talajlazítás

Az aeráció vagyis talajlazítás segíthet a víz és a tápanyagok jobb bejutásához a gyökerekhez. Ezt érdemes tavasszal vagy ősszel előre elvégezni, de ha nagyon tömörödött a talaj, akkor nyáron is alkalmazható.

Kártevők elleni védekezés

Figyeljünk a kártevők jelenlétére, mint például a pajorok vagy a különböző bogarak, amelyek károsíthatják a gyepet. Amennyiben jelenlétüket véltük felfedezni, érdemes rovarirtó szerekkel közbelépni.

Ne felejtsük el házi kedvenceinket sem, mint potenciális kártevőket. A kutyák vizelete jelentős károkat okozhat a gyepben, sárga foltokat hagyva maga után, ahol a fű kiéghet. Ez a probléma különösen gyakori lehet a nyári hónapokban, amikor a fű már amúgy is stressz alatt van a hőség és a szárazság miatt.

Túl sok a levél, kevés a füge? – így alakítsa a koronát nyáron!

2025. július 13. 13:10

A túlburjánzó fügelomb nyáron a termést is visszavetheti – mutatjuk, hogyan érdemes alakítani a koronát a jobb hozamért.

Nyári metszés – a júliusi kert karbantartása

2025. július 13. 08:10

A nyári metszés nemcsak esztétikai kérdés – segíti a növények egészségét, terméshozamát és ellenálló képességét is a forróságban.

Sövénynyírás, ahogy a profik csinálják

2025. július 10. 08:10

Szeretné, hogy sövénye rendezett és egészséges maradjon? Megmutatjuk az ideális időpontot, technikát és eszközöket is!

Leander ápolása júliusban – tippek a bőséges virágzáshoz

2025. július 9. 08:10

A leander júliusban virágzik a legszebben – de ehhez vízre, tápanyagra és figyelmes gondozásra is szüksége van.

Gyeptelepítés kevesebb nyűggel, gyorsabban? 5 egyszerű tipp a haragoszöld kertért!

2022. szeptember 22. 04:34

Úgy tartják, hogy a világon kétféle emberrel találkozhatunk: az egyik már próbálkozott szakszerű gyeptelepítéssel otthonában, vagy a munka részeként sportpályákat, parkokat gondozva, míg mások szerint „a fű zöld és nő”.

Hogyan készítsem fel télre a kerti gyepet? Mik az időszerű tennivalók?

2020. október 20. 11:19

A hideg idő előtt igyekezni kell minél jobb kondíciót biztosítani a gyepeknek, ezzel tudjuk csökkenteni a téli időjárás okozta károkat.

Júliusi és augusztusi tennivalók a pázsit és a gyep körül

2021. július 17. 08:14

Mik a teendőink a már meglévő pázsit- és gyepállományunk körül? Hogyan lássuk el plusz tápanyaggal a füvesített területeket? Mire figyeljünk a hőségben, és hogyan előzzük meg a fű barnulását?

Kutyás kerttulajdonosok figyelem: vége a sárga foltoknak!

2025. július 6. 11:10

Ha a kutyája rendszeresen kiégeti a gyepet, ne essen kétségbe! Mutatjuk, hogyan előzheti meg és állíthatja helyre a károkat.