Házikert

Így készítsünk hatékony csigacsapdát!

Agrofórum Online

Amennyiben a kertünket rendszeresen ellepik a csigák, érdemes csigacsapdát kihelyezni a kártételek megakadályozása érdekében. Hiszi vagy sem, ez a csapda otthon nagyon gyorsan, házilag is elkészíthető!

Persze, léteznek vegyszeres csigacsapdák is, amelyeket könnyűszerrel megvásárolhatunk a kertészeti áruházakban, de sokan nem szeretnek mérgező anyagokat használni a kertjükben, kiváltképp, ha kisgyermekeik vagy háziállataik is vannak. Számukra lehet remek megoldás az otthon elkészíthető, hatékony csigacsapda.

Számoljuk fel a búvóhelyeiket!

Első lépésként azonban célszerű felszámolni a kertben azokat a helyeket, ahová a csigák napközben vagy éjjel elrejtőzhetnek. Ez lehet egy farakás, kupacnyi egymásra dobált deszka a kert végében vagy egy-egy nagyobb kupac gyomnövény – ezeket célszerű egytől egyig kidobni! A téglák is remek búvóhelyül szolgálnak, ezért ezeket is egy rakásba kell rakni, rendezetten, jól átláthatóan, és ha szükséges, letakarítani.

Ezenfelül ki kell dobni minden növényi hulladékot és megritkítani az alacsonyra növő növényeket, hogy kevésbé legyenek vendégmarasztalóak, és jobb legyen közöttük a szellőzés, valamint szárazabb maradjon a talaj.

Házi csigacsapda

Ehhez nem kell más, csak egy nagyobb deszkalap (ami általában a legtöbb háztartásban, garázsban akad). Mivel a csigák napközben védett területeken bújnak el, gyakran fakérgek, deszkák alatt, ez a csapda számukra hívogató lesz.

Kell hozzá egy kötél, amely megtartja a deszkát a föld felett 2,5 centiméter magasan. Meg kell nedvesíteni a talajt a deszka alatt, majd ráhajtani a deszkát úgy, hogy a kívánt rés megmaradjon, így a csigák alá tudnak mászni. A csapdát a csigainvázióval sújtott kertrészben kell elhelyezni, ott, ahol a legtöbb csiga fordul meg.

Reggel, amikor megfordítjuk a csapdát, látni fogjuk a fára tapadt csigákat, sokszor többtucatnyit! Le kell őket kaparni, például egy késsel, szappanos vízzel teli vödörbe dobni, majd a „trükköt” még jó párszor megismételni – egészen addig, amíg a csigapopuláció ki nem hal a kertünkben.

Más típusú csapdák

Ha nincs deszkánk, vagy valamiért nem szimpatikus ez az ötlet, más anyagú csapdákat is kipróbálhatunk. Ilyen lehet egy felfordított virágcserép vagy néhány félbevágott grapefruithéj, ami ugyanúgy működik, mint a deszka! Bármi jó lehet, ami otthont adhat ezeknek a csúszómászó lényeknek. Éjjel ugyanis alábújnak, reggel pedig csak fel kell fordítanunk a csapdákat és megfogni őket. Persze, lehet használni földbe ásott, sörrel töltött befőttesüveget is, ami szintén klasszikus módszernek számít.

Ezek a tippek egytől egyig beválnak, tegyen velük próbát!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A tuja őszi gondozása: ne mulasszuk el az öntözést sem!

2024. október 3. 14:40

Az őszi időszakban a tujákat alaposan meg kell öntözni, hogy elegendő nedvességet raktározzanak el a gyökerek.

Hamarosan szedhető a csipkebogyó: így tárolhatjuk be télire

2024. október 3. 05:40

A dér által megcsípett csipkebogyó elkezd megpuhulni és könnyebb is lesz feldolgozni, akár gyógyteának, akár lekvárnak használnánk fel.

Mi legyen a zöldségek szárával szezon végén?

2024. október 2. 05:40

Egy kertben semmi sem hulladék, ha fenntartható módon kertészkedünk.

A legszebb őszi balkonnövények

2024. október 1. 09:40

Ősszel kicsit nehezebb a dolgunk, ha szépen mutató növényeket szeretnénk a virágládába ültetni. Mutatjuk, milyen virágokat érdemes választani.

Szántóföldi védekezés a meztelencsigák ellen

2024. augusztus 27. 10:40

Az év első fele kedvezett a csigák felszaporodásának. Bár még nem tudjuk, mit hoz az ősz, érdemes rájuk felkészülni, különösen repce vetése esetén.

Hogyan védekezzünk a házatlan csigák ellen?

2021. november 28. 06:55

A kertben nagyon sok házatlan csiga él, még most is aktívak, amiket találok. Vannak-e hatásos módszerek ellenük, elsősorban a vegyszermentesek érdekelnének?

Küzdelem a meztelencsigákkal I. rész

2019. július 18. 09:05

Hogyan védekezhetünk házikertünkben a meztelencsigák inváziója ellen? Milyen agrotechnikai, mechanikai és fizikai növényvédelmi módszerek állnak a rendelkezésünkre?

Küzdelem a meztelencsigákkal II. rész

2019. július 19. 04:37

Mit vethetünk be kertünkben a meztelencsigák, kiemelten a spanyol csupaszcsiga jelentős kártétele ellen? Mely állatfajok a meztelencsigák természetes ellenségei? Milyen háziállatok segíthetnek a kártevők gyérítésében?