Mindenki lázban ég, hogy időben mindent elvégezzen, mire jön a nyári meleg. Kertápolás tavasszal mindig azt jelenti, hogy egyrészt ültetünk, metszünk, másrészt végignézzük, hogy mit kell másképp csinálni az előző évekhez képest.
Gyakori probléma a tavaszi időszakkal, hogy igazán szeszélyes és nehéz kiigazodni az időjáráson. Hol már melegrekordok vannak, hol éjjeli erősebb fagyok. A teleltetésben lévő növényeket már elkezdhettük hozzászoktatni a kinti világhoz, talán a palántákat is elkezdtük megnevelni. De ezen kívül vannak igazi kertápolási munkák is tavasszal, melyekre oda kell figyelni, ha jó kerti évet szeretnénk.
Évelőágyások felfrissítése és a komposzthagyó mulcs
Most, hogy az igazán nagy fagyok elmentek, ideje az évelőágyások frissítésének is nekiállni. Igazi tavaszi munka, hiszen ilyenkor lehet az elszáradt részeket visszametszeni, az új növényeket elültetni, de még arra is van időnk, hogy a száraz növényi részeket bedaráljuk, és akkor mehet is vissza az ágyásokba! Ezt nevezik komposzthagyó mulcsozásnak. Pontosabban minden olyan növényi részt bedarálhatunk, melyet a gépünk le tud darálni, legyen az paprikaszár, virágrészek, gallyak.
Hogyan vásároljunk tavasszal új növényeket?
Az első kérdésem rögtön a vesszőparipám is lehetne: ismerjük a kertünk talaját? Egy ország bugás hortenzia lázban ég, és ha 10 kertészkedőt megkérdezünk, lassan ott tartunk, hogy 9-nek van bugás hortenzia a kertjében, de ebből alig 5, aki azt mondja, hogy minden rendben is van vele.
A növényvásárlásnak az egyik alapja az, hogy megfelelő növényeket válasszunk a kertünkhöz. Az egy hiú ábránd, hogy “majd savanyítjuk, majd árnyékoljuk” stb. Ha száraz a kert a tájegység miatt, akkor ahhoz illeszkedően szárazságtűrőket vásároljunk! Ha árnyékos és nyírkos talajú a kert, akkor ahhoz passzoljanak a növények.
Gyep: gyepszellőztetés és tápanyagok pótlása
Akár természetes gyepünk van, akár díszgyep, megérdemli a törődést. A gyepszellőztetés és a tápanyagok pótlása a tavaszi kertápolás egyik fontos része. Ekkor töltjük fel a gyepet is tápanyagokkal először, netán ekkor már megejthetjük az első vágást is. Ennél a vágásnál viszont még próbáljuk meg minél magasabbra vágni a füvet, mert így sokkal jobban sűrűsödik is, és fokozatosan érjük el a végső gyepmagasságot.
A gyep szárazságtűrését például magnéziumpótlással is tudjuk javítani.
Mindent, amit változtatnák a kertben, annak most van itt az ideje!
Mint egy tervezőiroda vezetője látom, hogy ilyenkor kel fel a “nép”, és mindenki azonnal kertet szeretne. Persze mindent úgy, hogy tervezéstől egészen a kész kertig, de valljuk be ez nagyjából lehetetlen. A kertészetek túlterhelve, a kerttervező irodák is (aki nem, ott az sem biztos, hogy véletlen).
Ha új a kertünk, akkor az első fontos lépés, hogy kezdjük el megismerni. Minden kertnek megvannak a maga meglepetései. Ha teljesen üres a telek, akkor először is fogjuk meg a talajt valamivel. Ha tudjuk, hogy nem lesz még nyáron benne igazán semmi, akkor a gyomokat érdemes lehet engedni szabadjára és természetesen rendszeresen nyírni! Ez nem jelenti azt, hogy legyen egy parlagfűtengerünk! Ez inkább azt jelenti, hogy vigyázzunk a talajra, hogy ne vigye el a szél!
Ha már van némi növényzet benne, akkor figyeljük meg a kert útvonalait, mire használnánk nyáron és kezdjünk el jegyzetelni. Ez a későbbiekben lesz nagyon fontos, amikor áttervezésre kerül a sor.
Ha valami nem működött a tavalyi kertben, vegyük listába és alakítsuk át idéntől! Próbáljunk reálisan ránézni a saját kertünkre!
Ha az öntözésnél buktunk el, akkor alakítsunk ki öntözőrendszert, vagy olyan vastag mulcsréteggel dolgozzunk, mely jobban őrzi a nedvességet a talajban.
Ha túl sok volt a napsütés tavaly, akkor érdemes végignézni az árnyékolási lehetőségeket a műszaki megoldásoktól egészen a fatelepítésekig.
Kiemelt kép: Pixabay