Hogyan készül egy kertterv, és muszáj egyszerre kivitelezni? Ezernyi kérdés merül fel egy magánkert tulajdonosában, amikor eljön a pont: terveztetni kellene.
A kerttervezés egy összetett feladat, és szinte azt mondhatom, hogy nincsen két egyforma. Bár nekem is vannak bevált „kitek”, amikor valaki balkonra keres megoldásokat, vagy adott fix ágyásméretekben gondolkodik csak, netán balkon-összeültetések érdekesek, de a legtöbb kert annyira egyedi, hogy nem lehet sablonokkal dolgozni.
A tulajdonos érezze jól magát benne
Az első lépés mindig az nálunk, hogy kifaggatjuk a tulajdonost, hogy milyen érzéseket vár a kerttől? Milyen funkciók vannak a kertben, ami miatt tervezni kell? Melyek a jövőbeli tervei a kerttel? Gondolok itt például arra, hogy ha a későbbi tervekben van egy medence, akkor azt már a tervezés megkezdésekor elkezdjük kitalálni, hogy hol ideális, mert akkor oda nem ültetünk fákat, cserjéket, évelőket. Hiszen minek is?
Szeretem, hogy legendás szolgáltatásként emlegetik a megrendelőink, hogy „olyan alaposan beszéljük át a tanácsadás során a kertjüket, hogy maga előtt látja megvalósulva, kezében egy pohár vörösborral a naplementében.” És valójában ez a lényeg. A tulajdonos szemüvegén keresztül kell tudnunk álmodni, látni, és ehhez a helyi adottságokból kell dolgozni.
Talajminta fontossága
Kifejezetten morcos tudok lenni, amikor talajminta nélkül terveznek kerteket, sőt tudok olyanról is, aki ki sem megy a területre. A talajmintából sok olyan dolog kiderül, ami a növényválasztásra kihatással van. Nemcsak lehet, hogy van, hanem valóban kihatással is van. Egy meszes talajba nem tehetünk mészkerülő növényeket és így tovább…
Amikor már rajzolunk
A legtöbb feladat a rajzolással van, amikor az összes fentebb már említett részt végigvettük és végiggondoltuk. Akkor már számokban és rajzokban is látszik a kert leendő képe és egy 3D látványtervből szépen kirajzolódik majd az, amit végeredményben látunk.
A kert kivitelezése tervek alapján
Mindig kérdés, hogy a tulajdonos magának ülteti vagy kivitelezőt bíz meg? Mert ilyenkor teljesen más tervek készülnek már az elejétől kezdve. Míg egy kertépítő cég számára a „műszakibb” rajzok világa nem áll távol, addig egy klasszikus hobbikertésznek közérthetőbb tervekre van szüksége. Nagyon hálás feladat az, amikor közérthető terveket kell rajzoljunk, sokkal nagyobb öröm is számomra, mint amikor minden digitálisan készül és sehol a kézirajz varázsa.
A kivitelezés viszont akár szakaszokra is bontható. Ha élő példát akarok említeni, akkor az egyik szakaszolás oka, ha túl nagy a kert és a tulajdonos maga építi szabadidejében. Ott más kapacitások dolgoznak majd, mint egy nagy csapat kivonulásakor, ahol mindent földmunkagépek túrnak ki.
Ilyenkor minden esetben javaslok egy szakaszos kivitelezést, hogy az ültetési időben is ideálisak lehessünk. Például idén már nem ajánlom ilyenkor, ősz derekán fák, cserjék telepítését sem, mert a begyökeresedés már nehézkes. De az évelőket is érdemesebb tavasszal ültetni, mert jobb az eredés is.
Egyedül ilyenkor még az őszi hagymások ültetését szoktam javasolni, mert ott kell nekik a hideghatás, hogy tavasszal kivirágozhassanak.