Talajművelés

Talajminták tárolása, címkézése

Agrofórum Online

Ahogy azt a korábbi cikkemben már kifejtettem: a pontos szaktanács, szakvélemény alapját képező megbízható laboratóriumi talajvizsgálati eredmények elengedhetetlen feltétele a kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területenkénti, szakszerű talajmintavétel. A mintavétel célja az adott területre jellemző átlagminta felvétele, mely a talajtulajdonságok és a tápanyagtartalom meghatározására alkalmas. Egy átlagminta maximum 5 hektárnyi területet jellemezhet. Fontos kérdés ebben a témában az is, hogy a begyűjtött talajmintákat miként lehet megfelelően tárolni?

Minta tárolása

Az átlagmintát ajánlatos közvetlenül a kb. 1-2 kg talaj befogadására alkalmas polietilén tasakba tenni és felcímkézni, milyen céllal vettük, pl. NAK, TIM stb. A mintákat talajminta azonosító címkével kell ellátni, mely tartalmazza a minta szükséges adatait. A talajminta azonosító címkét vízhatlan csomagolásban kell a mintatároló tasakba tenni, hogy a felirat ne mosódjon el, illetve ne befolyásolja a mérési eredményeket sem.

Azonosítás

A talajminta azonosító címkének tartalmaznia kell a következőket:

  • földhasználó neve, postacíme,
  • termőterület adatai, minta származási helye: blokkazonosító, helyrajzi szám, tábla területe, tábla sorszáma;
  • mintavételt végző megnevezése (ha a megrendelő és a mintavevő nem ugyanaz);
  • minta kódja;
  • mintavétel időpontja;
  • mintavétel mélysége.

A mintavétel során tartsuk be a mintavételi és tárolási szabályokat, mert az esetlegesen itt elkövetett hiba az egész vizsgálati művelet összes hibájának akár 80%-át is okozhatja!

A falugazdászoknál talajvizsgálatot rendelőknek a NAK előre elkészíti a talajminta azonosító címkét, valamint biztosítja hozzá a vízhatlan csomagolást is!

A szakszerű talajmintavétel menetével kapcsolatban ajánlom a kedves Olvasó figyelmébe a „Hogyan vegyünk általában talajmintát?” című cikket.

Forrás: NAK Talajmintavételezési útmutató

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Létszükséglet a vízgazdálkodás

2025. május 20. 14:10

Az előre jelzett klimatikus vízmérleg és a talajnedvesség ismeretében lehetőség nyílik az öntözések megtervezésére.

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI)

2025. április 16. 16:10

Az utóbbi években, olyan tájegységeken is előtérbe kerül a termelés öntözéses támogatása, ahol korábban elvetették az öntözéses gazdálkodás ötletét.

A talajok egészségén nem spórolhatunk + videó

2025. március 28. 17:10

A talaj, és egészsége nem csak a növénytermesztés szempontjából elengedhetetlen tényező - szerves kapcsolatban áll az emberi egészséggel is.

A talaj világnapja alkalmából

2024. december 5. 14:15

A talaj, mint az élet feltétele egyre nagyobb figyelmet kap hazai és nemzetközi szinten egyaránt. Egyre több a tudatosan gondolkodó gazdálkodó, akik képesek felfogni a földi élet léte és a talaj egészségének kapcsolatát.

Az okszerű talajművelés mellett: a Väderstad legújabb fejlesztései

2023. augusztus 14. 12:57

A Väderstad hagyományos, évente megrendezett országjárása során hazánk egész területére kiterjedő mozgó- illetve állógép-bemutatót tartott. A bemutató során a legújabb fejlesztések mellett a talaj védelmével, és az okszerű talajműveléssel kapcsolatban bővíthették ismereteiket a látogatók.

Gépinfo Videó

„Néhány táblánkról több követ szedünk le, mint búzát” - Az első magyarországi ELHO kőfelszedő a Sümegi vár tövében

2020. május 6. 13:19

Nem kis munka a sokszor focilabda, alkalmanként MTZ elsőkerék méretű kövek összegyűjtése a mezőgazdasági területekről, ám elengedhetetlen. Az ilyen műveletekre szokták azt mondani, hogy „szükséges rossz”. Ezekből pedig érdemes kihozni a legjobbat, a legtöbbet. Így van ez Tóth Tamás egyéni vállalkozónál is, a Veszprém megyei gazdálkodónál ugyanis nagyon komoly járulékos költségeket okoznak a helyi viszonyok.

Hogyan műveljem meg zöldségeskertem talaját?

2021. október 27. 06:17

Ahhoz, hogy a következő évben is jó termésünk legyen, még az adott évben a betakarítást követően ősszel, a talajt megfelelően elő kell készíteni.

Valós idejű magágy-minőségellenőrzés

2018. április 2. 11:37

Az AFS Soil Command berendezés az első olyan megoldás, amellyel a magágy minősége mérhető és szabályozható közvetlenül a traktor fülkéjéből.