Házikert

Kiszáradt a levendula? Így menthetjük meg

Agrofórum Online

A kiszáradt levendula gyakran az elégtelen öntözés, a nem megfelelő talaj, vagy a túlzott napfény miatt válik problémássá. Szerencsére az ilyen állapotba került növények megmenthetőek, ha még időben és megfelelően gondoskodunk róluk.

Ugyan a levendula alapvetően napfénykedvelő növény, amely ráadásul igen magas óraszámban igényli a napsütést naponta, mégis fennállhat a probléma a kiszáradásra. Talaj tekintetében az igen jó vízelvezető, homokos vagy kavicsos talajt kedveli, ami nem tartja meg a felesleges nedvességet.

Bár eléggé jól bírja a szárazságot és napfényt, az elégtelen öntözés, a túl ritka vagy kevés tápanyag-utánpótlás káros lehet a gyökerek számára, akárcsak a rossz talajminőség, hiszen a túl agyagos vagy tömör talaj nem engedi át megfelelően a vizet és a levegőt, ami könnyen a gyökerek kiszáradásához vezethet.

Napjaink fő problémája, az extrém magas hőmérséklet is súlyos problémákat okozhat, hiszen a hosszabb ideig tartó túlzott hőség és szárazság gyorsan kiszáríthatja a talajt és a növényt.

Így ismerje fel a problémát

A kiszáradt levendula könnyen felismerhető a fakó, barnává vagy szürkévé váló, törékeny levelek alapján, míg virágai elveszítik élénk színüket és összezsugorodnak, majd lehullanak. A szárak rugalmassága csökken, idővel szárazzá és törékennyé válnak, emellett az általános hervadás jelei is megjelennek, vagyis az egész növény elernyed és élettelen megjelenésűvé válik.

Megoldás

Az esetek nagy részében a nem megfelelő növénygondozás tehet a kiszáradásról, így érdemes például odafigyelni, hogy mikor és mennyit öntözzük. A levendula nagyon júl tűri a szárazságot, így a túlzott öntözés kifejezetten káros lehet számára, emiatt csak akkor adjon számára vizet, ha körülötte a talaj teljesen kiszáradt.

Az öntözésre figyelni önmagában nem elég, mert jó vízelvezetésű talaj hiányában továbbra is fennállhat a probléma. Amennyiben cserépben neveljük a növényt, gondoskodjunk a megfelelő vízelvezető rétegekről, amelyhez használhat kavicsokat, illetve alkalmazhat lyukakkal ellátott edényt.

Termőtalajba ültetett növény esetén bizonyosodjon meg róla, hogy a talaj pH-értéke megfelelő a növény számára. A levendula leginkább a lúgos vagy semleges pH-jú talajt kedveli.

Amennyiben a talaj nem megfelelően lúgos, egy kis tojáshéj felszínre szórásával orvosolhatjuk, amennyiben a probléma még nem súlyos. Hiszen amellett, hogy tápanyagokkal látja el a növényt, a talaj savasságát is pozitívan befolyásolja. Amennyiben a talaj túl tömör vagy agyagos, javíthatjuk homokkal, esetleg komposzttal, hogy jobban áteressze a levegőt.

A levendula fényigénye napi 6-8 óra, amennyiben ezt nem kapja meg, könnyen kókadttá válhat. Szükség esetén biztosítsa számára, hogy megfelelően napos helyen legyen, amellett, hogy jó légáramlás legyen körülötte, annak érdekében, hogy megakadályozza a penész és egyéb betegségek kialakulását.

Minden esetben fontos a már száraz részekről való gondoskodás is, vagyis mindenképpen vágja vissza a száraz, elhalt részeket, hogy ösztönözze a növekedést. Visszavágáskor figyeljen arra, hogy ne vágjon túl mélyre, illetve éles metszőollót alkalmazzon, hogy elkerülje a növény károsítását.

Végül, de nem utolsósorban a kiszáradt levendulának egyik fő okozója a gombás fertőzés is lehet, így érdemes észben tartani, hogy az öntözés mértékének emelése nem mindig megfelelő megoldás a növény újraélénkítésében. Hiszen abban az esetben, ha a növény levelein vöröses-barna, kör alakú foltok jelentek meg, a további öntözés csak ront a helyzeten.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

11 jó tanács a balkonládában nevelt növények öntözésére

2024. július 31. 07:40

Bár a legtöbb kertész a növények alulöntözése miatt aggódik, a valóságban ugyanolyan könnyű túlöntözni a ládákat és túl sok vízzel megfullasztani a növényeket.

Miért nem virágzik a lilaakác?

2023. augusztus 6. 05:40

A lilaakác virágzását számos tényező befolyásolhatja, mint az időjárás, a metszés, a talaj minősége vagy változása, az öntözés vagy akár a fajtaválasztás.

Milyen betegség támadta meg a batátapalánta szárát és leveleit?

2023. április 19. 04:38

Édesburgonya-palántát nevelek májusi kiültetésre a lakásban az ablak előtt, és a palántákon eddig még nem látott elváltozások nőttek, kis kiemelkedések, mint a kiütések (képet mellékelek). Leveleken és a száron is vannak. Milyen betegség ez? Meggyógyíthatók és kiültethetők lesznek?

Mitől száradnak a juharfa leveleinek szélei?

2022. július 23. 04:38

Juharfámon érdekes levéltüneteket vettem észre, a levelek szélei száradnak. Mi okozhatja a jelenséget?