A lótetű nagy bosszúságot tud ám okozni, így aki bio módszerekkel kísérletezik, annak más odafigyelést jelent a lótücsök jelenléte, mint aki vegyszerrel “pikk-pakk” megoldja. Bár, ha már itt tartunk, a vegyszerrel történő megoldás sem olyan egyszerű minden esetben, de sokkal könnyebb, mint a bio módszerekkel. Nézzük is sorra, mit próbáltunk már mi is ki lótücsök ellen!
Milyen kárt okoz a lótücsök a kertben?
A lótetű rengeteget ás a talajban, jellegzetes járatrendszere van, és emellett táplálékul is szolgál például a vakondoknak. Mivel az ásáskor a lótetű a gyökereket is elrágja a járatkészítéskor, így kifejezetten nagy kárt tud okozni a kertészeknek, akár hobbikertész, akár gazdálkodó az “áldozata”.
Ezek a rovarok férgekkel, gilisztákkal, drótférgekkel, lárvákkal, csigapetékkel, más talajban élő lényekkel táplálkoznak. Tehát részint még akár hasznosak is lehetnének, ha a gyökerekben nem tennének kárt és a hasznos földigilisztákat sem tartanák ízletesnek.
Milyen bio megoldás létezik ellenük?
A lótetű ellen sokféle megoldást kiteszteltünk az évek során, de egy igen jó csapdázási mód vált be eddig a leginkább.
Egy nagy fém konzervdobozt lesüllyesztünk a földbe úgy, hogy a teteje nyitva legyen. Kell egy használaton kívüli ereszcsatorna-darab, melyet szintén leásunk a földbe úgy, hogy egyenesen a konzervdobozba érjen a vége.
Így a lótetű, amikor kijön a felszínre, akkor beleesik ebbe az ereszcsatorna-darabba és a végén csak a konzervdobozban tud landolni.
A dobozok alját célszerű kifúrni 1-2 lyukkal, hogy az esővíz, öntözővíz ki tudjon folyni.
Mivel a lótetű a párzási időszakban is előbújik a járataiból, így ebben az időszakban (május-június) is nyakon csíphetjük.
Csalogassuk elő, majd gyűjtsük össze
Ha vannak tyúkjaink, akkor még ők is profitálnak majd a csemegéből, mert ha a járatokba vizet öntünk, elő tudjuk csalogatni a lótetűt és gyorsan csipesszel vagy kézzel (kinek mivel…) összeszedjük őket egy vödörbe, és már mehet is a tyúkok elé!
A harmadik védekezési lehetőség természetes ellenségeken alapul: parazita fonálférgekből készült szert kell kiöntözni.