Akár egész ősszel gazdag zöldség- és gyümölcstermés lehet a kertben, ha okosan gazdálkodtunk eddig. A termesztési mód az, ami sokszor meghatározza a szüretünk hosszát is.
Ősszel egyre többen kérdezik tőlem is, hogy mi vajon meddig szüretelünk? Titkon mindig reménykedünk a hosszú indiánnyárban, azért a korai fagyok bekavarhatnak a mi elképzeléseinkbe is. Ilyenkor elősorban a takarható magaságyásaimra apellálok, de a téli almák és kései körték is most kerülnek még csak le a fáró.
Az utolsó hajrában is ültethetünk
Ültetni és magot vetni akár a szezon végén is lehet, csak nagyon meg kell nézni, milyen zöldségekből érdemes válogatni. Például előszeretettel vetek mizunát, hónapos retket, még egy kevés céklát is akár, de a fűszerek közül koriandert friss zöldnek bátran lehet ültetni szeptember végén is. Mivel várhatóan idén is hosszú ősz elé nézünk, és még két hét távlatból sem mondanak fagyokat jelenleg (a cikk írásakor október második hetét tapossuk éppen), így nagy eséllyel lesz eredményes a kései vetésünkből is a friss zöldség és fűszer.
Nitrogéngyűjtők a jövő évi lombtömegért
Egyes parcellákba ilyenkor már nem az a cél, hogy nagy termésmennyiséget hozzunk le onnan. Ekkor kerülnek elő a rövid tenyészidejű pillangósok is, mint a borsó, amelynek gyökérgümőin számos nitrogéngyűjtő baktérium dolgozik azért, hogy a talajba sok, a növények által is felhasználható nitrogén legyen a gyökérzónában.
Ilyenkor nem szüretelünk, nem húzzuk ki a borsót sem tövestől, hanem egészen a tavaszi vetésig otthagyjuk bolygatatlanul, hadd dolgozzanak a hasznos szervezetek a talajban.
Kale és más hasznosságok
A sárgarépákat bátran bennehagyom a magyaságyásban, a fehérrépát is, de akár még a paszternákot is. A zellert csak akkor szedem ki, ha már tartósan elkezd átfagyni a talaj. Így helyet spórolok és a kapacitásaimmal is igyekszem gazdálkodni, mert a szüreti időszak többnyire kemény minden évben és az időbeosztás az, ami sokat számít ilyenkor.
A kale, vagyis marhakáposzta Amerikában igazi szuperfood élelmiszer, mi magunk is előszeretettel ültetünk tavasszal és ez az a növény, amit még télen is lazán kint lehet szabadföldön hagyni. Kiváló lesz chipsznek leszárítani, de rakott kelnek, smoothie-knak is alkalmas a kesernyés, ámbár ásványi anyagokan és vitaminokban gazdag levélzöldség.
Salátákkal is kísérletezhetünk még
A mizunát már fentebb említettem érintőlegesen, de ha van szabad helyem, akkor tépősalátát és madársalátát is vetek még októberben, mert fátyolfólia alatt még simán esély van csipkedni belőle a tél eleji salátázásokhoz.
Ideje a vetőmagok végét is begyűjteni
Ha viszont a fenntarthatóság is fontos a kertünkben, akkor ez az az időszak, amikor az évelőkről lecsipegetem a már beérett vetőmagnak valót. A begyűjtött vetőmag felét elrakom tavaszig, másik felét kipergetve (szelelve – vagyis a felesleges részektől kifújom egy tálcán, tálkában) visszahintem az ágyásokba, hogy ha mód van rá, magától is elkezdjen cseperedni új növény belőle kora tavasztól. Így csak azt vetem el a tavaszi időszakban, amiből úgy látom természetes úton nem lett szaporulat.