Házikert
Házikert

Még nem késő – ezek a legfontosabb júliusi teendők a kertben

Még nem késő – ezek a legfontosabb júliusi teendők a kertben

Agrofórum Online

A nyár közepén már ontja magából a kert a gyümölcsöket, zöldségeket, de ezerszám nyílnak a virágzók is. Nézzük sorra a júliusi legfontosabb teendőket a kertben!

A kert egy szentély egész nyáron: ahol hűsölhetünk – jó esetben, mely gazdag termést ad, melyben pihenünk, és ahol rengeteget dolgozhatunk is szabadidőnkben. Vagy lusta kertészek módjára elhagyjuk a régimódi kapálást, mulcsozunk és mulcsozunk!

Mulcs, mulcs, mulcs

A mulcsozásnak hála az égnek egyre nagyobb divatja van, mióta celebek is felkapták, és úgy hangoztatják, mint a spanyolviasz feltalálását, pedig maga a mulcsozás nem újkeletű dolog. Mióta az eszemet tudom fakéreggel takartuk a talajt, de még a gyomokat is kihúzás után visszafektettük nagypapámmal a sorközökbe, ezzel is gátolva a vízveszteséget és a gyomosodást.

Manapság már egyre ismertebb a komposzthagyó mulcs is, ami kontkrétan annyit jelent, hogy mindent (divatosan mondva mindent is) beledobálunk a növények közé az ágyásba és majd ott helyben „elkomposztálódik” idővel. Itt azért szeretném megjegyezni, hogy ez alapvetően jó, de egy olyan záródott növényállománynál lehet ezt kivitelezni, ahol nem virít majd ott a dinnyehéj, a lerágott kukoricacső, a kiborított kávézacc egyszerre két banánhéj mellett. A növényi egyéb részeket viszont metszőollóval visszanyesegethetjük az ágyásba: a rózsa hajtásaitól kezdve a növényi szárakig, mert az nem mutat rondán.

Tehát így nyár közepén töltögessük csak a mulcsrétegünket, hogy minél több talajnedvességet tudjunk visszafogni!

Szobanövények ápolása nyáron is aktuális feladat
Szobanövények ápolása, öntözése nyáron is aktuális feladat (fotó: Pexels)

Az elvirágzott részek levágása

A nem öntisztuló növényeknél vágjuk le az elvirágzott részeket, hogy a termésérleléssel ne vegyen el erőt a virágzástól! A muskátlik, petúniák esetében is szépen metsszük vissza az elszáradt részeket, csipegessük le a leanderek elnyílt virágmaradványait, vágjuk le az elszáradt rózsafejeket!

Tápanyagozás és öntözés kapcsolata

Minél nagyobb kánikula van, és minél többet öntözünk, annál fontosabb lesz a kimosódott tápanyagokat vissza is pótolni.

Szedjünk ehető virágokat!

Júliusban a kert is tele van vagy tele lehet ehető virágokkal, ami azért izgalmas, mert a legunalmasabb ételhez is több kedvünk van, ha ehető virágokkal van díszítve. A nyári kánikulában amúgy is nehéz kérdés a „Mit főzzünk?”, de virágokkal sokkal izgalmasabb ételek hozhatók össze!

Szobanövények ápolása

Ha most találnánk ki, hogy kivisszük a szobanövényeket a kertbe, akkor ne tegyük! Már annyira erőteljes a napsütés és olyan nagy a forróság, hogy nincsenek hozzászokva a növények ehhez a meleghez és párahiányhoz sem. Inkább fürdessük le a szobanövényeket többször a kádban, kézmeleg vízzel átzuhanyozva! Így a növényeink is felfrissülnek, de nem sülnek ki a meleg forró kertben. Fontos, hogy az orchideák virágát ne érje víz, és a szőrös levelű növényeket sem fürdetjük!

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egynyári virágok, amelyek már ősszel elvethetők

2024. szeptember 7. 10:10

A virágmag lényegesen olcsóbb, mint a palánta, és vannak olyan fajok, amelyek télállók, így már ősszel vethetők. Melyek ezek és hogyan vessük?

Így távolíthatja el a mohát egyszerűen, természetes módon

2024. szeptember 6. 16:10

Számos természetes módszer létezik, amelyekkel hatékonyan eltávolíthatjuk a mohát anélkül, hogy vegyszerekhez kellene folyamodnunk.

Pénztárcakímélő ötletek az őszi kertészkedéshez

2024. szeptember 6. 09:40

Nem kell újat vásárolni, ha növényeket szaporítunk, illetve fagymentesen teleltetünk. De egyéb megoldásokkal is sokat takaríthatunk meg.

Őszi gyepápolás: mit tegyünk és mit ne tegyünk?

2024. szeptember 4. 09:40

Mind a hagyományos, mind a fajgazdag természetes gyep kora ősszel extra törődést és odafigyelést igényel. De mire is van szüksége?

Így virágzik sokáig a liliom a kertben

2023. szeptember 4. 05:40

A liliomok (Lilium) között vannak nehezebben és könnyebben gondozható növények. Ha megfelelően válogatjuk össze a fajokat és fajtákat, akkor majdnem egész évben díszíthetik a kertünket.

Az egész évben virágzó fokföldi ibolya rejtélye

2023. február 3. 05:37

Mi a titka, hogy egész évben virágozzon a fokföldi ibolyánk? Összeszedtem pár fontos tippet, hogy sikerre vigyük a virágoztatását.

Mit tegyek, hogy hosszabb ideig legyen virágzó ciklámenem?

2023. november 30. 04:38

Újra kaptam egy cserép cikláment, szeretném, ha ez végre hosszú életű lenne, az előzőek mindig hamar elpusztultak. Városban, emeletes házban élek, erkélyem van. Mit tanácsolnak, hogyan tartsam? Hogyan tudnám elérni, hogy hosszabb ideig legyen virágzó ciklámenem, ami a kedvenc virágom?

Parlament előtt az agrár salátatörvény

2023. november 17. 15:40

A termőföldek fokozott védelmét, az öntözéses gazdálkodás támogatását és az adminisztrációs terhek csökkentését szolgálja az agrártárgyú törvények módosítása – közölte Nagy István agrárminiszter.