Március közepén már igencsak éled a kert és sorra bújnak ki a virágok is földből, rügyekből, fakadnak a rügyek. Mi virágzik most, vagyis egy kis márciusi kerti körkép következik.
Idén újra igen enyhe telünk volt, bár még koránt sincs vége, sőt, március első heteiben még az éjszakai fagyok sem viccelnek. A virágzó hagymások viszont sorra bújnak ki, élednek az évelők a díszkertekben és az első vetések is elkezdődtek, természetesen szabadföldben.
Viruló virágágyások
Március elején már bimbósan állnak a kertben a kora tavaszi hagymásaink, mint a nárcisz, krókusz, de az íriszek fázósabbak, esetükben még csak a levelek kezdő bújását látjuk.
Ha eddig talajtakarást alkalmaztunk, akkor ne vegyünk még le az ágyásokról, mert igen hamar megfázhatnak a növények a hirtelen hidegtől. Hagyjuk csak ott a talajtakaró réteget még pár hétig, hiszen a tél nem múlt el teljesen, csak a csalóka nappali melegek elkezdték kihúzni a talajból a növényeket már.
Ugyanígy az évelőágyásban is bújnak a kedvenceink. Az őszirózsafélék, a menták, a friss leveleket hozó kakukkfüvek is sorra élednek újjá. Emellett láthatóan megmutatkozik már a kövirózsákon is az idei új növendékek sokasága is.
Kibújtak az egynyáriak? Akár el is fagyhat még!
Bár a növények jó érzékkel rendelkeznek, ha a kihajtásról van szó, mert biológiai óráik igen ügyesen rendezi a dolgokat a túlélésük érdekében, mégis sok egynyári elkezdett kibújni már a tavaly elpotyogtatott magokból. Ennek az a hátulütője, hogy az olyan egynyáriak, mint például az egynyári szarkaláb is az éjjel még visszaérkező akár -10 C fokos hidegeknek nem biztos, hogy ellen fog tudni állni. Ha ilyen esetben jót akarunk magunknak és a növényeinknek is, akkor az előrejelzések alapján ezekre a nagyon hideg éjszakákra takarjuk le őket fátyolfóliával.
Virágzó fák és cserjék, de még a gyümölcsfák is veszélyben lehetnek
Gazdálkodóknak nem kell bemutatni azt a problémát, amikor az igazán nagy hideg egyszercsak a teljes virágzás alatt betör és lefagy az azévi termés. Szerencsére már ezekre is vannak megoldások, akár a szélgépek, akár a speciális növénykondícionáló szerek, melyekkel legalább a negyede-fele termés megmenthető. Egyes készítmények akár a rejtett rügyekből is képesek másodvirágzást indukálni, saját tapasztalat, így azért nincs minden veszve ilyenkor.
Javában virágzik a húsos som, virágbimbó pattanás előtt van a japánbirs is a kertekben. Hetek óta vöröslenek a barackok vesszejei, így a virágzás is lassan annyira közeli lesz, hogy a fagyvédelemre fel kell készülni.
Az első konyhakerti vetéseknek is itt az ideje
Ha eddig húztuk a vetést, akkor most már mindenképpen szükséges elkezdeni. Akár magaságyással dolgozunk, akár más technológiával, a gyökérzöldségeket bizony már vetni kell, főleg a hosszú tenyészidejűeket, mint például a paszternák.
A hidegigényesebb, hidegtűrőbb fajok is vethetőek, mint a retekfélék és a borsót is nyugodtan elvethetjük.
A palántázás elkezdése is időszerű, kezdhetünk paprikával, paradicsommal is, vagy a lassabban cseperedő padlizsánnal. A tökfélékre még talán pár hetet várhatunk, hacsak nincs fagymentes sok helyünk, ahol nagyobb növényként is eltarthatók a palánták.