A kertészeti áruházak, sőt, már az élelmiszerboltok polcai is tele vannak madáretetőkkel és magokkal – ezzel azt sugallva, hogy itt az idő elkezdeni etetni a kertünkben és a környéken élő madarakat. De biztosan most van itt az ideje?
A madáretetők felállítására a szakemberek azt javasolják, hogy októberben kerüljön sor, amikor általában már szűkösebbé válnak a táplálékforrások, és célszerű az etetést konzekvensen folytatni az őszi-téli hónapok során, egészen áprilisig.
Ugyanakkor azt is elmondják, hogy a legoptimálisabb mégiscsak az, hogy ha áprilisban, a jó idő beköszöntével sem hagyjuk abba a madarak etetését, hiszen azok megszokják a téli hónapokban, hogy mindig van biztonságos élelemforrásuk, ivóvizük, olykor fürdővizük is.
Összezavarodnak, ha ez egyik napról a másikra eltűnik, csak azért, mert a naptár áprilisra fordult. Igazán zord időjárás esetén akár naponta kétszer is etetni kell a madarakat, lehetőleg nekik készült, magas energiatartalmú, zsíros ételekkel.
Milyen a jó madáretető?
- Maga az etető lehetőleg természetes anyagból (fából) készült, de megteszi a fém, a műanyag és az üveg is.
- Az etető alatti tálca oldala, amire rá tudnak szállni a madarak, legalább 30 cm széles és könnyen kihúzható (a feltöltés és a tisztítás végett). Ez jó, ha műanyagból készült, mert azt könnyű letakarítani.
- Az oszlop, amin az etető áll, tökéletesen sima és csúszós felületű, így a macskák nem tudnak rajta felkapaszkodni.
- Nincsenek rajta éles részek, csavarok, peremek, amik sérülést okozhatnak a madaraknak.
- Le tud róla folyni a víz – és van teteje, ami nagyon hasznos esős idő, hóesés, vihar esetén.
- Van benne zárt rész, ami menedéket nyújt a madaraknak a rossz idő és a ragadozók ellen.
- A felfüggesztő lánc – ha fáról lógatjuk le – szintén „megmászhatatlan” a macskák és más ragadozók miatt.
Hová állítsuk fel?
Alapszabály, hogy mindig olyan helyre tegyük a madáretetőket, ahol viszonylag védett helyen vannak az időjárástól (tehát szélvédett, esőtől védett(ebb) helyekre, és oda, ahol nem érik el a macskák. Így például tehetjük a következő helyekre:
- az ablakpárkányra (lakótelepen ez kitűnő megoldás),
- az erkélyre,
- a kertben lévő fákra és nagyobb cserjékre,
- tartóoszlopokra.
Nem minden eledel jó
A boltokban kapható madáreleségek általában jók, és ezeken fel is van tüntetve, milyen madárfajoknak adhatók. A legjobbak mégis azok, amelyekben diófélék, faggyú és lisztkukac is van (ezek általában nem az élelmiszerboltokban, hanem a kertészeti áruházakban kaphatók).
A madarak (főként a rigók) a gyümölcsöket is szeretik, kiváltképp, ami már puha, túlérett vagy picit megnyomódott – tipikusan az ilyenkor földre potyogó alma, körte, hazai gyümölcsök. Bár sokan adnak kenyeret, rizst és tésztát, azokat nem annyira javasolják, legfeljebb alkalmanként adjunk ilyeneket.
Miért fontos a higiénia?
A madáretetők tisztítása azért fontos, mert míg más állatok máshol végzik a dolgukat, a madarak az etetőre és a környékére pottyantanak – ami, ha nincs kordában tartva, fertőzéshez vezethet. A tisztántartás éppen ezért rendkívül fontos, hiszen így sosem tud felhalmozódni a madárürülék és a madarak elesége mindig tiszta marad.
Az etetőket helyesen minden egyes ételkihelyezésnél ki kell takarítani, lehetőleg valamilyen bio fertőtlenítőszerrel, ami biztosan nem árt a madaraknak. A víztartályokat naponta kell friss vízzel feltölteni és rendszeresen ki kell öblíteni.
Néhány madárbetegség az embereket is megfertőzheti, ezért fontos óvintézkedéseket tenni. Viseljünk kesztyűt, és alaposan mossunk kezet a madáretetők kitakarítása után.
Fontos a víz!
A madaraknak nem csak ételre, innivalóra is szükségük van, így jó, ha rendszeresen ivóvizet (és jó időben fürdővizet) biztosítunk nekik. Ez különösen fontos télen és a száraz időszakokban. Ezeket is minden nap tölteni és tisztítani kell.
Mi tartja távol a madáretetőktől a macskákat?
Például a chili por. Sokáig a madáretető rúdján, zsinórján, vagy a madáretető környékén marad, és messzire űzi a macskákat, a madarakat azonban nem zavarja. Ha erre nincs módunk, vagy nem ilyen jellegű a madáretetőnk, köré tekerhetünk egy 4 cm-es dróthálót, ami segíthet a macskák távoltartására (kellő távolságra téve, hiszen ezen át tudnak nyúlni), tehát körültekintően kell felhelyezni.