A házilégy roppant idegesítő jószág, főleg annak, aki állatokat tart. De egy kutyás háznál is bosszantó, mert kedvenceinket is próbára teszi.
A házilégy az egész Földön elterjedt rovar, és az ember köré telepedik le és ott szaporodik fel. Na, és természetesen az állatok körül. Többféle legyet ismerünk a környezetünkből, mely a falusi lakóházak, istállók falának és mennyezetének állandó vendége.
Miért nem kedveltek a legyek?
A legyek bomló anyagokkal táplálkoznak alapvetően, de például a zöld húslegyek hamar megtalálják a beteg állatokat is. Nagyon sok betegséget is terjesztenek pont emiatt, ezért is ekkora a hadjárat ellenük.
Nyáron a behúzott függönyök és a lakás hűvösen tartása az egyik vegyszermentes megoldás a házilegyek ellen. Emellett az ételek helyes, zárt tárolása és a tiszta környezet is egy alapfeltétel a legyek beköltözése ellen.
Hogyan védekezhetünk ellene még?
Azért valljuk be, az előző módszerek nem jelentenek 100%-os hatást, már ha egyáltalán létezik 100%-os hatás. A legyek ellen már a legkülönfélébb irtószerek és vegyszerek szerezhetők be, de ezek sem használhatók mindenhol. Például konyhában csak akkor szabadna használni vegyszeres légyirtást, ha minden edényt elraktunk szekrénybe, és nincsenek elől poharak stb., amibe utána véletlen beleeszünk, beleiszunk, mert a vegyszer a levegőből leszáll ezekre a tárgyakra.
Az egyik megoldás lehet vegyszerek nélkül, ha légypapírokat aggatunk azokra a helyekre, ahol a legyek szeretnek megpihenni. Nem szép látvány, de igen hatásos tud lenni és elég, ha már egy légy beleragad, hamar követi őt a többi!
TUDTA? Ősszel a legyeket a légypenész nevű kórokozó támadja meg, ami miatt érezhetően csökken a számuk.
A legyek tavasztól őszig viszont igen szapora rovarok, hiszen tojásaik 14 nap alatt kikelnek és egy évben rengeteg generációjuk tud röpképes imágó lenni. Ugyanígy az úgynevezett kék dongólégy, ami a házilégytől eltérő, de sokan ismerjük: a nagy dundi légy, ami sosem akar leszállni, hogy lecsapjuk, cserébe körberepüli a fél bolygót, és néha nekikoppan az ablaküvegnek is. Kártékonysága a házilégyhez hasonló, így ugyanúgy fertőzi környezetét, mint a házilégy.
Kipróbált praktikáim még a legyek ellen
Nagy sörcsapdázó vagyok és mielőtt felhorkannának a sörkedvelők: a légy sem “iszik” meg mindenféle olcsó sört. De nem ám! Márkanevek említése nélkül, de teszteltem rengeteg sörfélét és a végén mindig a drágább sörökkel (és barna sörrel nem) működött a sörcsapda. A legyeknek sincs rossz ízlésük.
A sörcsapdához tehát sör kell, némi plusz cukor, hogy erjedjen, és egy kupaknyi ecet. Így hamar erjedésnek indul, ami vonzza a rovarokat, és hasonlóan a darázscsapdához rengeteg legyet képes befogni.
Kísérletezem most egy házi kivitelezésű és olcsóbb zöld húslégy elleni csapdával is, és ha sikerül, ígérem az Olvasókkal is megosztom a titkomat!
Kiemelt kép: Pixabay