Házikert

Mitől gyantásodik a gyümölcsfa törzse?

Agrofórum Online

Gyakori kérdések közé tartozik hobbikertész körökben, hogy mitől gyantásodik a fák törzse. Ezt elsősorban a gyümölcsfáknál figyelik meg a kertészek a házikertekben.

Macskaméz a fák kérgéből

Gyerekkorunkban mindig macskaméznek neveztük a fa kérgéből kifolyó gyantás anyagot, mely a napon megcsillant, sötétbarnás-mézszínű anyagként. Mit lehet tenni a mézgásodás ellen? Probléma a gyantásodás?

A mézgásodás alapvetően nem betegség, hanem csak egy tünet. A mézgásodásnak viszont számos oka lehet.

Egyik ok az, amikor a magas talajvízszint miatt a téli időszakban a fa sok plusz vizet raktároz és felreped. Ugyanígy a téli fagyoknál fagylécek keletkezhetnek, de ezeken a külső tényezőkön kívül rajtunk is sok múlik.

Sok esetben erős metszés esetén is megjelenhet a mézgásodás, míg rovarok kártétele után, rágási sebek felületén is így zárja le a fa a kérget. Az utóbbi években a nagy termésberakódottságot is az okok közé sorolják a szakemberek.

Mit tehetünk ellene?

Mint minden tünet esetében, ha csak lekaparnánk a mézgás részeket, azzal a problémát nem oldjuk meg. Először az okokat kell megtalálni, kezelni és utána mézgásodási folyamat is megáll.

Kajszi- és őszibarack esetében akár gutaütést is okozhat egy erősebb gomba- és baktériumos fertőzés, melynek egyik jele a mézgásodás. Ezt úgy tudjuk megakadályozni, ha a fák metszését a rügyfakadás, nedvkeringés megindulása után kezdjük meg és májusig be is fejezzük.

A mézgás sebeket először éles késsel faragjuk ki egészen az egészséges szövetekig, majd a kitisztított sebet kenjük be és fedjük speciális sebkezelő anyaggal.

A mézgásodás a mandulán, kajszi- és őszibarackfákon a leggyakoribb, de legyengült szilvaültetvényeken is látható. Bár cseresznye- és meggyfákon is gyakori, de nem jelent nagy veszélyt általában a fákra. Itt viszont megemlíteném, hogy a meggy- és cseresznyefákon ha megjelenik a mézgásodás, akkor figyelni kell onnantól a gévagomba megjelenését is, mely viszont már a fák legyengülésének egyik fő jele is lesz.

Ha a fa legyengül és ilyen tünetek jelennek meg fáinkon, akkor a növényvédelem mellett a tápanyagutánpótlásra is legyen gondunk. Komplex megoldásként nem érdemes csak az egyik vagy a másik irányt választani, minden esetben egymást támogatja a megfelelő növényvédelem és a tápanyagok visszapótlása.

Mivel a mézgásodás a fa egyfajta védekező mechanizmusa, így nem kell feltétlen félni tőle. A fák így zárják le a sérüléseket és problémás részeket saját magukon. Viszont mindenképp jelként tekinthető tünetnek számít, ahol az okok felkutatása nélkül vajmi keveset tehetünk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Gyümölcsösök károsítói virágzás idején

2021. március 23. 06:37

Az idei „márciusi télnek” hamarosan vége. Megérkezik vélhetően az igazi tavaszi időjárás, megindul a gyümölcsösökben a fák virágzása, illetve lombozatának fejlődése. Sajnálatos módon nem csak a haszonnövények növekedése, fejlődése veszi kezdetét, hanem egyes kártevők is megjelennek, hogy részt követeljenek maguknak a virágok, fiatal termések és a legelső lomblevelek alkotta táplálékbázisból.

Lehet januárban facsemetét ültetni?

2023. január 6. 04:36

Lehet a napokban facsemetét ültetni? A szakkönyvek novemberig és márciustól javasolják. Jelenleg ideiglenesen fektetve elástam őket. Metszési munkák is végezhetők a gyümölcsfáknál? Érdemes-e már most a metszést elkezdeni?

Hogyan készüljünk fel, ha ősszel gyümölcsfát ültetnénk?

2023. szeptember 18. 04:38

Kertembe szeretnék ősszel pár gyümölcsfát ültetni. Hogyan készüljek fel erre?

Az almamoly és keleti gyümölcsmoly elleni, új hatásmechanizmusú rovarölő szer: MADEX TWIN

2023. április 27. 16:18

Az almatermésűek legfontosabb kártevője a gyümölcsöket károsító 2- 3 nemzedékes almamoly és a 4 nemzedékes a keleti gyümölcsmoly.