A kék hortenzia nagy kedvence a hortenziakedvelőknek, és gyakran aktuális kérdés, mitől kék a hortenzia és a kék miért fakul ki idővel?
Minden tavasszal és ősszel hortenzialázban ég az összes hobbikertész, mert a boltok polcai is megtelnek tömött sorokban sorakozó hortenziákkal. Veszi mindenki, mintha ingyen osztogatnák, majd pár héttel később érkeznek is a kérdések: vajon milyen igényei vannak a hortenziának, és miért fakul ki az eddig kéknek hitt virágzat?
Ismerjük a hortenzia igényeit
A hortenzia a hűvösebb kertek növénye, főleg az északi oldalak, az árnyékos kertek az ideális otthonok számukra. Emellett a talajban is kicsit válogatósak, inkább a savanyú talajokat kedvelik, de ha nem akarjuk rendszeresen tápoldattal savanyítani a földjét, akkor is tartható lesz, csak a kék szín fog eltűnni idővel.
A nagy nyári melegeket nehezen viselik és jó vízelvezető talajba kell tenni ezeket a növényeket, tápanyagdús talajkeverékkel ellátva és akár naponta kétszer is öntözve.
Matuzsálem növények, mert ahol megszeretik a helyüket, ott nagy cserjeméretre nőnek. Emlékszem nagypapám hortenziagyűjteményében is rengeteg szebbnél szebb és hatalmas tő volt, melyekből a legidősebb elérte a 20 éves kort. Az északi oldalon volt a kertjében, ahol a délutáni napsütés érte csak, egész nap a nyári melegektől védte a ház árnyéka.
Bár vízigényes növény, de nem kell, hogy a víz álljon alatta. Ha csak naponta egyszer tudjuk megöntözni és meleg helyen van, akkor a környező talajt érdemes mulcsozni, hogy a nedvesség jobban bent maradjon, illetve ne tudjon felforrósodni.
De mitől lesz kék színű a hortenzia?
A kék hortenziáról rengeteg információ kering az interneten és vannak kifejezetten abszurd városi legendák is. A hortenzia virágzatának színe alapvetően attól függ, hogy milyen a talaj kémhatása. A pH 4-es értéknél kezd el a fehér vagy rózsaszín virág kékülni. Kezdetben csak lilul a rózsaszínből, majd fokozatosan bekékül.
A kék színt lehet segíteni speciális horteznia-tápoldatokkal is.
Mivel lehet savanyítani a talajt? Egyik jó lehetőség, ha fenyőt ültetünk és a lehulló tűlevelek a komposztálódási folyamat által savanyítják a talajt. Ugyanígy a kávézacc, tojáshéj is természetes savanyító hatással bír.
Ha viszont hatékonyabb megoldást keresünk, akkor a savanyú tőzeg és a kész komplett savanyú kémhatású talajkeverék lesz a megoldás, de ilyenkor érdemes dézsába ültetni a hortenziát, mert könnyebb a savanyú talajt megőrizni.
A városi legendák között említik sokfelé az ecetes vízzel való beöntözést és a kékkővel való öntözést is, ezeket azért nem javasolnám kitesztelgetni, mert az ecetnél, ha túl sokat juttatunk ki, akkor nemcsak a hortenziának ártunk, de más növényeket is kipusztíthatunk vele.