Házikert

Növények teleltetése a télikertben

Agrofórum Online

A télikert ideális hely a fiatal évelők, a jó fényviszonyokat és száraz, fagymentes körülményeket igénylő, hidegre érzékeny növények teleltetésére. A trópusi és egzotikus növényeket a nyári hónapokban a kertben eltöltött idő után ősszel szintén be lehet költöztetni.

Milyen növények kerülhetnek a télikertbe?

A fűtött télikert meleg és világos környezetet biztosít, de a fenntartása költséges lehet. A nappali 15-20 oC hőmérséklet ideális a növényeknek, éjszaka pedig némi fűtéssel elkerülhető a szélsőséges hőmérséklet-csökkenés. Az ilyen környezetet igénylő növények közé tartoznak például:

  • Begónia, angyaltrombita, kontyvirág, gardénia, muskátli, fukszia a fűtött télikertben remekül fogják érezni magukat télen, hiszen itt sokkal jobbak a fényviszonyok, mint a lakásban.
  • Az orchideák, különösen a Cymbidiumok, amelyeket nyáron árnyékos kültéri helyen tartunk, a téli hónapokra visszahozhatók a házba.

A hűvösebb télikert olyan növények számára alkalmas, amelyek elviselik az egyenletes, körülbelül 10-os hőmérsékletet. Az ilyen körülményeket kedvelő növények közé tartoznak:

  • Kínai hibiszkusz, kakassarkantyú, ólomvirág.
  • A bougainvillea, citrusfélék, klívia, koszorúfutóka és ibolyafa szintén elviselik a hűvös télikertet, ha kíméletesen öntözik őket.

Még fűtés nélkül is ideális lehet a fiatal növények teleltetésére a legalább 5-7 oC-os, hűvös télikert. Az ilyen körülményeket igénylőnövények közé tartoznak:

  • Cserepesként tartott futónövények, mint a jázmin (Jasminum polyanthum), rózsalepel (Rhodochiton atrosanguineus) és kéklián (Sollya heterophylla).
  • A hűvös, de fagymentes körülmények kedveznek a zsenge kígyószisz (Echium), zsálya (Salvia) és a déli félteke gyakran érzékeny növényei, a kefevirág (Callistemon), bunkóliliom (Cordyline) és selyemtölgy (Grevillea) számára.
  • Az olyan egzotikus növények, mint a banán, a pálma és a páfrányfenyő, különösen fiatalon érzékenyek a fagykárokra, ezért a kopogósabb fagyok idején jól jön számukra a fedett hely.
  • A szukkulens agávé vagy fáskövirózsa (Echeveria) és a hagymás növények, mint a frézia és az amarillisz, száraz és fagymentes téli körülményeket igényelnek.

Mikor hozzuk be a növényeket a kertből?

A fiatal növények a hideg miatt károsodhatnak, ezért a legjobb, ha nem hagyjuk őket a szabadban, még ha fedett helyen is vannak.

  • Kora ősszel figyelje az időjárás-előrejelzést, és készüljön fel rá, hogy a növényeket rövid időn belül be kell hozni.
  • A helyi időjárási viszonyok szabják meg, hogy mikor lehet szükség az érzékeny növények kiemelésére és bevitelére. Ez akkor történhet, amikor a hőmérséklet 12-15 oC alá csökken, valószínűleg szeptembertől novemberig.

A növények áthelyezése a kertből

A növények áthelyezésekor kövesse az alábbi egyszerű lépéseket:
1. Emelje ki a növényt egy lapát segítségével vagy villával úgy, hogy a gyökérlabda ne sérüljön.
2. Rázza le a lehető legtöbb földet, és vágja le a száraz részeket.
3. Friss virágföldet használva ültesse át a növényeket, majd tartsa hűvösen és szárazon.
4. A cserépben nevelt növényeket nem kell kiemelni, elég enyhén megmetszeni és eltávolítotani az elhalt és beteg leveleket.

Problémák

Alaposan nézze át a növényeket, hogy nem kerültek-e rájuk kártevők, vagy nem fertőződtek-e betegséggel a kertben. Emelje ki a növényeket a cserépből, és keresse talajlakó kártevők nyomait! A télikertben biztosítson néha egy kis légmozgást, lehetőség szerint szellőztessen, hogy csökkentse a gombabetegségek, például a szürkepenész (Botrytis cinerea) okozta problémákat. Ezenkívül egész télen fordítson gondot arra, hogy rendszeren átvizsgálja a növényeket, károsítók után kutatva.

További teendők

Ne öntözze túl a növényeket, és általában is csak keveset öntözzön a tél folyamán. A barna és fonnyadt levélvégek, a levélszélek sárgulása vagy hervadása általában a lombozat körüli elégtelen páratartalom jele, és nem szabad összetéveszteni a vízhiánnyal. Párásítsa a lombozatot, vagy állítsa az edényt nedves kavicsokkal tálcára. Csoportosítsa a növényeket, hogy növelje a levegő páratartalmát a lombozat körül.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A közkedvelt pletyka teleltetése

2024. november 21. 11:10

Alapvetően igen könnyű a tartása, amely miatt kifejezetten népszerű növénynek számít, kül- és beltérben egyaránt.

Sötétkedvelő szobanövények komor otthonokba

2024. november 21. 05:40

Összegyűjtöttem a népszerű sötétkedvelő szobanövényeket, hogy a komor otthonból dzsungelt varázsolhassunk.

Hogyan gondoskodjunk a karácsonyi kaktuszról?

2024. november 20. 06:40

A karácsonyi kaktusz jól fejlődik cserépben a szabadban, árnyékban vagy beltérben, világos, indirekt fény mellett.

Így öntözze télen a leandert!

2024. november 19. 08:10

A víz minősége kulcsfontosságú a leander téli egészsége szempontjából. Előnyben részesítendő a kemény, meszes csapvíz.

Hogyan készítsük fel a banánnövényt a hideg évszakra?

2024. október 28. 11:10

Míg a föld feletti részek télen elpusztulnak, a rizóma a föld alatt áttelel, és tavasszal újra kihajt, ha megfelelően védve volt.

Túlélheti takarás nélkül a kertbe ültetett rozmaring a fagyos éjszakákat?

2024. január 23. 04:39

Nem takartam a rozmaringot a tél előtt, nem számítottam ilyen hideg télre. Túlélheti takarás nélkül a kertbe ültetett rozmaring a fagyos éjszakákat?

Gondot okozhat, ha a leanderen nem marad levél a teleltetésnél?

2024. október 28. 04:37

Kétharmados metszést szeretnék végezni a leanderen, és az a helyzet, hogy annyira fel van csupaszodva a tő, hogy nem fog maradni levél a szárakon. Ez nem fog gondot okozni a teleltetésnél, hogy nem lesznek rajta levelek, zöld részek?

Mire ügyeljünk a pálma teleltetése során?

2020. november 11. 11:39

Ha több tényezőt szem előtt tartunk, sikeresen védhetjük meg növényeinket a téli körülmények viszontagságaitól.