Házikert

Palántát neveljünk vagy kész palántát vegyünk?

Agrofórum Online

Minden évben, az év ezen szakában egy aktuális kérdés szokott lenni, hogy vajon a kész palánta a jobb vagy ha magunk neveljük. A kérdés jogos! Így máris elmondom az érveket és ellenérveket is.

A kész palánta esete

Nagyon érdekes dolog ez a kész palánta. Hosszú évek tapasztalata alapján azt kell mondjam, hogy igazán ritkán veszek, veszünk kész palántát. Ha veszünk is, akkor minden esetben megbízható helyről, ahol stimmel a fajta, egészséges a növény és nemcsak hirtelen ránézésre, de a gyökér is jó erőben van.

A kész palánták jó részét piacon árusítják, fajtamegjelölés nélkül. Jobb esetben kap egy táblát, hogy milyen fajta, de még ez is tartogathat meglepetéseket. Sokszor jártunk így, sajnos nem levegőbe beszélek. Ez főleg akkor kellemetlen, amikor egy adott speciális fajtát keresünk – okkal -, majd a 10 palántából töredéke lesz pont az a fajta.

Ennek egyik oka a nem jól, nem szabályosan megszedett vetőmag, és így random fajtáink is lesznek a palántáknál.

A kész palánták másik kérdése, hogy nem látunk bele a cserépbe és a talajba. A gyökér minősége szintén fontos tényező a kész palánta esetében. Emellett még idesorolnám azt is, hogy vajon tudjuk-e milyen tápanyagozással nevelték a palántát, és mi tudjuk-e azt biztosítani legalább egy darabig az adott növénynek?

TIPP: Ha van mód rá, minden esetben kérdezzük meg, milyen tápanyagozással nevelték a növényeket, mert így sokkal könnyebben tudjuk továbbnevelni. Ezt az állattartóknak nem is kell mondani, mert tudják, hogy minden takarmányváltás egy állatnál stresszt okoz. De növényeknél sincs ez másképp.

Ha mi neveljük a palántát

Ez akkor jó ötlet, ha tudjuk olyan helyen tartani őket, ahol elegendő a természetes fény, vagy a neveléshez szükséges luxot tudjuk biztosítani pótmegvilágítással. Ebben az esetben a fajták bombabiztosak lesznek, mert mi magunk vetjük, vélhetően fémzárolt vetőmagból, így a kelés is alapvetően megfelelő lesz.

A fajta sem fog alternálni, várhatóan szép egyöntetű palántaállományunk lesz.

Viszont a növényvédelemre oda kell komolyabban figyelni, mert a friss, fiatal palánták a legkényesebbek a palántadőlésre és más kórságokra is. Ha a talaj nem volt megfelelő minőségű, akkor ebben az időszakban kelnek ki a tőzeglegyek is, ami szintén a palánták károsodását eredményezheti.

A gyökeresedésre is van behatásunk, hiszen a foszfor és a mikroelemek sokasága támogatja a megfelelő gyökérképződést, ami elengedhetetlen az egészséges palánták nevelésénél.

Figyeljünk oda, hogy a szár is erős legyen, mert akkor lesz ellenálló a palánta akár a kiültetés után is.

A palántaneveléshez hely és idő kell, amit igazából megveszünk magunknak, amikor kész palántát vásárolunk. Viszont ezzel egyidőben a palántanevelés jó móka, jó sikerélmény is lehet és tudjuk is, hogy mit és hogyan csináltunk a palántaneveléskor, így sokkal könnyebb a későbbiekben is a kiültetés utáni időszak.

Locsolni nincs idő? Válasszon túlélő növényeket!

2025. július 15. 08:10

Nem minden növény igényel napi öntözést. Bemutatjuk azokat a fajtákat, amelyek kevés gondozással is díszlenek, és jól bírják a nyári aszályt.

Miért hervadnak el a balkonvirágok? Öntözési hibák és megoldások

2025. július 14. 14:10

Naponta locsolja, mégis lekonyulnak a virágai? Nem biztos, hogy kevés a víz: összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat és azok megoldásait.

Túl sok a levél, kevés a füge? – így alakítsa a koronát nyáron!

2025. július 13. 13:10

A túlburjánzó fügelomb nyáron a termést is visszavetheti – mutatjuk, hogyan érdemes alakítani a koronát a jobb hozamért.

Nyári metszés – a júliusi kert karbantartása

2025. július 13. 08:10

A nyári metszés nemcsak esztétikai kérdés – segíti a növények egészségét, terméshozamát és ellenálló képességét is a forróságban.

XVIII. Kalászos Gabona Fórum Visegrádon

2018. szeptember 18. 17:01

Őszi árpából szinte biztos, hogy vetőmaghiányra kell számítani, tritikálénál valószínűsíthető, hogy el fog fogyni a szaporítóanyag, míg őszi búzánál a szakmailag elfogadható 40%-os (vagy a fölötti) felújítási arányhoz biztosított a fémzárolt vetőmag.

Hogyan lehet vetőmagnak kinyerni a magot a paradicsomból?

2022. augusztus 20. 04:36

Hogyan lehet vetőmagnak kinyerni a magot a paradicsomból, hogyan járjak el? Van valami különleges módja?

A vetőmagok nem esnek kiviteli korlátozás alá

2022. március 9. 17:30

A Vetőmag Szövetség közbenjárásának eredményeként a takarmány- és élelmiszer ellátásbiztonság szempontjából stratégiai jelentőségű mezőgazdasági termékek kivitelével kapcsolatos bejelentési eljárásról és kapcsolódó intézkedésekről szóló 83/2022. (III. 5.) Korm. rendeletben foglalt termékek körébe nem tartoznak bele a vetőmagok.

A repce kelésbiztonsága - a megfelelő csávázással

2018. július 11. 15:32

Még szárazság esetén is bizonyítja hatékonyságát a Root Power. Ehhez három hibridet használtak fel egy üvegházi kísérletben, amelyben a vetés után 3 héttel körülbelül 22 °C-os szárazságstressznek tették ki a csíranövényeket.