Házikert

Palántát neveljünk vagy kész palántát vegyünk?

Agrofórum Online

Minden évben, az év ezen szakában egy aktuális kérdés szokott lenni, hogy vajon a kész palánta a jobb vagy ha magunk neveljük. A kérdés jogos! Így máris elmondom az érveket és ellenérveket is.

A kész palánta esete

Nagyon érdekes dolog ez a kész palánta. Hosszú évek tapasztalata alapján azt kell mondjam, hogy igazán ritkán veszek, veszünk kész palántát. Ha veszünk is, akkor minden esetben megbízható helyről, ahol stimmel a fajta, egészséges a növény és nemcsak hirtelen ránézésre, de a gyökér is jó erőben van.

A kész palánták jó részét piacon árusítják, fajtamegjelölés nélkül. Jobb esetben kap egy táblát, hogy milyen fajta, de még ez is tartogathat meglepetéseket. Sokszor jártunk így, sajnos nem levegőbe beszélek. Ez főleg akkor kellemetlen, amikor egy adott speciális fajtát keresünk – okkal -, majd a 10 palántából töredéke lesz pont az a fajta.

Ennek egyik oka a nem jól, nem szabályosan megszedett vetőmag, és így random fajtáink is lesznek a palántáknál.

A kész palánták másik kérdése, hogy nem látunk bele a cserépbe és a talajba. A gyökér minősége szintén fontos tényező a kész palánta esetében. Emellett még idesorolnám azt is, hogy vajon tudjuk-e milyen tápanyagozással nevelték a palántát, és mi tudjuk-e azt biztosítani legalább egy darabig az adott növénynek?

TIPP: Ha van mód rá, minden esetben kérdezzük meg, milyen tápanyagozással nevelték a növényeket, mert így sokkal könnyebben tudjuk továbbnevelni. Ezt az állattartóknak nem is kell mondani, mert tudják, hogy minden takarmányváltás egy állatnál stresszt okoz. De növényeknél sincs ez másképp.

Ha mi neveljük a palántát

Ez akkor jó ötlet, ha tudjuk olyan helyen tartani őket, ahol elegendő a természetes fény, vagy a neveléshez szükséges luxot tudjuk biztosítani pótmegvilágítással. Ebben az esetben a fajták bombabiztosak lesznek, mert mi magunk vetjük, vélhetően fémzárolt vetőmagból, így a kelés is alapvetően megfelelő lesz.

A fajta sem fog alternálni, várhatóan szép egyöntetű palántaállományunk lesz.

Viszont a növényvédelemre oda kell komolyabban figyelni, mert a friss, fiatal palánták a legkényesebbek a palántadőlésre és más kórságokra is. Ha a talaj nem volt megfelelő minőségű, akkor ebben az időszakban kelnek ki a tőzeglegyek is, ami szintén a palánták károsodását eredményezheti.

A gyökeresedésre is van behatásunk, hiszen a foszfor és a mikroelemek sokasága támogatja a megfelelő gyökérképződést, ami elengedhetetlen az egészséges palánták nevelésénél.

Figyeljünk oda, hogy a szár is erős legyen, mert akkor lesz ellenálló a palánta akár a kiültetés után is.

A palántaneveléshez hely és idő kell, amit igazából megveszünk magunknak, amikor kész palántát vásárolunk. Viszont ezzel egyidőben a palántanevelés jó móka, jó sikerélmény is lehet és tudjuk is, hogy mit és hogyan csináltunk a palántaneveléskor, így sokkal könnyebb a későbbiekben is a kiültetés utáni időszak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan védekezzünk a kártevők ellen a lakásban?

2024. október 4. 05:40

Miért különösen fontos ez a téma? Mert szobában sokszor nem használhatunk olyan vegyszereket, amik a kertben működnek.

A tuja őszi gondozása: ne mulasszuk el az öntözést sem!

2024. október 3. 14:40

Az őszi időszakban a tujákat alaposan meg kell öntözni, hogy elegendő nedvességet raktározzanak el a gyökerek.

Hamarosan szedhető a csipkebogyó: így tárolhatjuk be télire

2024. október 3. 05:40

A dér által megcsípett csipkebogyó elkezd megpuhulni és könnyebb is lesz feldolgozni, akár gyógyteának, akár lekvárnak használnánk fel.

Mi legyen a zöldségek szárával szezon végén?

2024. október 2. 05:40

Egy kertben semmi sem hulladék, ha fenntartható módon kertészkedünk.

Bővítettük új generációs hibridjeink körét

2021. július 2. 11:36

A technológiai és a klímaváltozás hatásainak ellensúlyozására bevezetett hibridjeink számát idén tovább növeltük annak érdekében, hogy az ország egész területére rendelkezésre álljanak a jövedelmező termesztésre a változó körülmények ellenére alkalmas repcék.

Portfólió Farm: megtartotta szántóföldi növénytermesztési és növényvédelmi bemutatóját a Corteva

2022. szeptember 11. 08:37

A Portfólió Farm célja, hogy a magyar gazdák első kézből értesüljenek a vállalat legújabb, leginnovatívabb termékeiről.

Hozza ki a hibridkalászosokból a maximumot!

2021. július 2. 12:48

A szántóföldi növénytermesztésre a folyton változó és egyre változatosabb termelési körülmények, továbbá a hektikus piaci árak jellemzők. Ebben a bizonytalan környezetben hibridek használatával tehetjük hatékonyabbá kalászostermesztésünket, hiszen a hibrideket a fajtáknál lényegesen nagyobb termésbiztonság jellemzi.

SAATEN-UNION-szójafajták: hazai igényekre tervezett megoldások

2023. január 31. 15:34

Hasznosítsa azokat az előnyöket, amelyeket a vetésforgójához és a termőhelyi adottságaihoz legjobban illeszkedő fajta biztosít.