Házikert

Sütőtök termesztése a kiskertben

Agrofórum Online

Az Amerikában őshonos sütőtök az ősz egyik legkedveltebb eledele, amely nem csak levesként vagy sütve finom, de remek pürét, kekszet és süteményeket is készíthetünk belőle. Sokáig eláll, a termesztése pedig nem igényel komolyabb szaktudást, ezért bárki bátran belevághat, főként, ha van elég helye hozzá.

Tudta, hogy Észak-Amerikában már közel 5000 éve termesztik a sütőtököt? Ezt az őshonos növényt, hiszi vagy sem, igencsak könnyű termeszteni, ahhoz, ugyanis, hogy a jól érezze magát a kertünkben, mindössze két feltételnek kell eleget tennünk:

  1. Elegendő helyet kell biztosítani a termesztéshez (ideális esetben a fiatal sütőtök palánták között legalább 1-5-2 méternyi hely kell, hogy legyen).
  2. Számolni kell a hosszú tenyészidőszakkal (általában 75-100 fagymentes nappal). A magokat április elején kell elvetni, az előnevelt palántákat május közepétől, a fagymentes napok elmúltával lehet kiültetni. A sütőtök sok tápanyagot és napsütést igényel, a termése őszre érik be, ekkor lehet betakarítani.

A sütőtök helyigénye

  • Válasszon egy olyan napsütötte kertrészt, ahol elegendő helyet tud biztosítani a burjánzó sütőtöknek: Növényenként 5-10 négyzetméterrel számoljon. Ha kevés a hely, ültesse a növényt a kert szélére, és irányítsa a növekedését a gyep felé. Az indák csak néhány hétig lesznek zavaróak.
  • Ha nem áll rendelkezésére elegendő hely, termesszen sütőtököt (fajtától függően) 36, 45 vagy 56 literes dézsákban, vagy próbálkozzon miniatűr fajtákkal. A sütőtök nagy tápanyagigényű növény, ezért fontos, hogy a talajba elegendő trágyát és/vagy komposztot keverjen.

Mikor célszerű magot vetni?

A sütőtök érzékeny a hidegre. Csak jóval a fagyveszély elmúltával és 18-35 °C közötti talajhőmérsékleten szabad elvetni a magokat. Ha a talaj legalább 18-20 °C-os, a palánták 5-10 napon belül kikelnek. Hűvösebb éghajlaton ez gyakran csak május végén következik be.

  • A magokat vetés előtt 12 órára célszerű beáztatni, mert így gyorsabban csíráznak ki.
  • A magokat rendezett sorokba, egymástól 2 méter távolságra vesse el, vagy ültesse őket hármasával fészekbe, egymástól 1,2 – 1,8 méterre. A felásott talajból ez esetben emeljen ki egy kevés földet és keverjen minden fészek földjébe istállótrágyát és komposztot. Gondoskodjon róla, hogy a magok fölé 5 cm vastag földréteg kerüljön. Az ily módon létrehozott fészkek hamarabb átmelegednek, jobb a vízelvezetésük és a bennük lévő magok is könnyebben csírázásnak indulnak. A kikelt növényeket ritkítsa meg, csak egyet hagyjon meg.
  • Amennyiben beltérben indítja el az ültetést, az azt megelőző napon áztassa meleg vízbe a tökmagokat egy éjszakára. A cserepeket töltse meg földdel, majd mindegyikbe nyomjon 2 tökmagot, a hegyes végükkel lefelé, kb. 2 cm mélyre, majd töltse fel a cserép tetejét laza földdel. A cserepeket tegye meleg, napfényes, védett helyre. Az első hajtások pár nap múlva bukkannak elő. A palánta akkor ültethető át, ha a csíralevelek után a növény meghozza az első igazi leveleit és kellőképpen megerősödik. A két palántát válassza külön, hogy jobban fejlődhessenek.

A palánták nevelése

  • Használjon sorköztakarót a növények védelme és a rovarproblémák megelőzése érdekében.
  • A méhek nélkülözhetetlenek a beporzáshoz, ezért legyen körültekintő, ha rovarölő szereket használ a kártevők ellen, vagy gombaölő szereket a gombák ellen. Ha a vegyszerek használata elengedhetetlen, csak késő délután vagy kora este alkalmazza őket, miután a virágok szirmai már bezáródnak. Ha több méhet szeretne a kertjébe vonzani, ültessen színes virágokat a veteményes közelében.
  • A növények folyamatos öntözést igényelnek. Kora reggel és a nagyon meleg napokon késő délután öntözzük, különösen a terméskötődés idején. Kerülje a lombozat és a termés locsolását, kivéve, ha napos az idő, ugyanis a túlzott nedvesség rothadást és más betegségeket idézhet elő.
  • A nedvesség megtartása, a gyomok visszaszorítása, valamint a kártevők elriasztása érdekében szórjon a tökfélék köré mulcsot.
  • Óvatosan gyomláljon; a sütőtök gyökerei sekélyen hatolnak a földbe, így könnyen megsérülhetnek. Vigyázzon arra is, hogy ne sértse meg az érzékeny indákat; a termés minősége múlhat rajtuk.
  • A kisebb tökfajtákat rácsra is lehet futtatni, szépen megkapaszkodnak az indáikkal. A nagyobb fajtákat is fel lehet futtatni, ám fontos, hogy a terméseik hálóval meg legyenek támasztva.
  • A tökfélék nagy tápanyagigényűek, növekedésükhöz termékeny talajra van szükségük, ezért célszerű trágyát vagy komposztot keverni a földjükbe. Amikor a növények már kb. 30 cm magasak, közvetlenül azelőtt, hogy az indák elkezdenek futni, rendszeresen trágyázzon magas nitrogéntartalmú készítménnyel. Közvetlenül a virágzás előtt térjen át magas foszfortartalmú műtrágyára.
  • Ha azt látja, hogy az első virágok nem képeznek termést, ne aggódjon, ez természetes. Legyen türelmes: a hím- és a nőivarú virágoknak egyaránt ki kell nyílniuk.

Hogyan lehet nagyobb sütőtököt termeszteni?

  • Miután megjelennek az első tökök, csípje le az indák bolyhos végeit, hogy megállítsa a növekedésüket, és a növény az energiáját a termésre összpontosítsa.
  • Az indák megmetszése segíthet a helykihasználásban és a termésképzésben. A tökfélék fő indákat (a növény aljából/közepéből), másodlagos indákat a fő indákból, harmadlagos indákat pedig a másodlagos indákból képeznek. Mindegyiknek lehetnek virágai. Amint a termések elkezdtek növekedni, a fő- és másodlagos indákat célszerű visszavágni, a harmadlagos indákat pedig, ha szükséges, el kell távolítani.
  • Azok a kertészek, akik „díjnyertes” méretű tökre vágynak, általában kiválasztják a 2-3 legszebb termést, és eltávolíthatják az összes többi termést és indát a növényről.
  • Ahogy a termések növekednek, forgassa meg őket – de nagyon óvatosan, hogy ne sérüljön a növény –, hogy azok egyenletes alakot öltsenek. A tökök alá csúsztasson vékony deszkát, követ vagy műanyag hálót, hogy megvédje őket a talajon való rothadástól.
  • Ha óriás tököt szeretne termeszteni, próbálja ki a „Dill’s Atlantic Giant” nevű óriás fajtát. A termések akár 90 kilósra is megnőhetnek a hatalmas tőkéken. A tököknek 130-160 napra van szükségük az éréshez.
  • Az első két-három nőivarú virágot távolítsa el, hogy a növény több levélfelületet hozzon létre, mielőtt termést hozna. Hagyja, hogy egy termés kifejlődjön. A többi nőivarú virágot távolítsa el. A törés elkerülése érdekében ügyeljen arra, hogy a tök ne gyökerezzen le az elágazások közelében.

Ajánlott fajták

Minden sütőtök fajtának megvan az optimális rendeltetése. Amikor sütőtököt választ, gondolja át, hogy mire szeretné a termését használni. Noha technikailag minden tök ehető, a dísztökök inkább faragásra, míg más tökök inkább konyhai felhasználásra alkalmasak.

Miniatűr tökök

A miniatűr tökök jó termőképességűek és könnyen termeszthetőek (akár erkélyen is), ráadásul rengeteg (növényenként 5-6) termést hoznak.

  • A „Jack Be Little” miniatűr fajta több célra is felhasználható. A boltban kapható fényes (festett) tökök ideális díszei lehetnek az ünnepi asztalnak. A tanyasi vagy házi termesztésű példányokból eltávolíthatja a magokat, majd megsütheti őket, hogy apró finomságokat készítsen belőlük. Az érésig eltelt napok száma: 90-100 napra tehető.
  • A „We-B-Little” az All-America Selection győztese, a „Munchkin” egy másik  mutatós, könnyen termeszthető miniatűr tök.

Faragásra szánt tökök

  • „Autumn Gold” nagyszerű faragáshoz, díszítéshez. All-America Selection győztes. Kitűnően használható töklámpás faragáshoz. Az érésig eltelt napok száma általában 100-120 napra tehető.
  • A nagyobb „Magic Lantern” és „Merlin” fajták egyaránt alkalmasak faragásra és díszítésre.

Óriás sütőtökök

  • A „Dill’s Atlantic Giant” jumbo fajta akár 400 kilósra is megnőhet. Nagyszerű választás ez azok számára, akik óriás tököt szeretnének termeszteni. A növény indái 7 méteresre is megnőhetnek, így a számára kialakított tágas földterület elengedhetetlen. Az érésig eltelt napok száma 130-160 napra tehető, ezért korán ültesse el! Ritkítsa a palántákat a legerősebb egy-két növényre. Táplálja őket bőségesen. A növények virágzása után távolítsa el az első 2-3 nőivarú virágot, hogy a növények nagyobbra nőjenek, mielőtt termést hoznak. Hagyja, hogy egyetlen termés fejlődjön, és szedje le az összes nőivarú virágot, amely a terméskötés után jelenik meg a növényen. Vigyázzon, hogy a tök ne gyökerezzen le az elágazások közelében, hogy elkerülje a törést.
  • A „Big Max”, a „Big Moon”, a „Jack O’ Lantern” és a „Funny Face” a legjobban faragható óriástökök közé tartoznak.

Konyhai felhasználásra alkalmas tökfajták

  • A „Sugar Treat” kiválóan alkalmas főzéshez és sütéshez. Az érésig eltelt napok száma általában 100-120 nap. A „Hijinks” és a „Baby Bear” All-America Selection győztesek, édes húsuk tökös pitékhez, kekszekhez, krémekhez egyaránt kiváló.
  • A „Cinderella’s Carriage” szintén tökéletesen illik pitékhez vagy levesekhez.
  • A „Peanut Pumpkin” szintén nagyon édes ízű tökfajta, így remekül használható sütőtökös pitébe vagy sütőtökpürébe.

Színes, dekoratív sütőtökök

  • A „Jarrahdale” kékeszöld héjjal rendelkezik, és mesés dekorációként szolgál.
  • A „Pepitas Pumpkin” narancssárga és zöld színű.
  • A „Super Moon” díszes küllemű, jókora fehér tökfajta.

Betakarítás

  • Legjobb, ha akkor szedi le a termést, amikor már teljesen érett – és nem korábban. Így tarthatóak el a tökök a legjobban. Ha kis méretű tököket szeretne, termesszen apróbb termést hozó fajtát.
  • A termést napos, száraz napon takarítsa be, miután a növények kissé elszáradtak már, és a termésük héja kemény. Az érett tök héja homogén (a legtöbb fajta esetében narancssárga színű), és a szára megkeményedik.
  • Finoman kocogtassa meg a tököt az öklével; a héja keménynek fog tűnni és a belőle jövő hang üregesen fog kongani. Nyomja a körmét a tök héjába; ha az ellenáll a nyomásnak, akkor érett.
  • Ne tépje, hanem óvatosan vágja le a tököt egy éles késsel vagy metszőollóval a szárról. Ügyeljen arra, hogy a vágás ne legyen túl közel a tökhöz. Hagyjon meg egy néhány centis szárat, hogy növelje a tök tárolási idejét.
  • Nagyon óvatosan bánjon a sütőtökkel, különben összezúzódhat. Soha ne cipelje a sütőtököt a száránál fogva.

Hogyan kell a sütőtököt érlelni, tárolni és kiállítani?

  • A héj megkeményedése és az íz fokozása érdekében a tököket kb. 10 napig érlelje napos helyen, 26-30 °C-os hőmérsékleten, 80-85 %-os páratartalom mellett. Ez az időszak tökéletesen alkalmas arra, hogy a sütőtököt a verandáján mutogassa!
  • Ha tököt szeretne faragni, Halloween előtt legfeljebb 3 nappal faragja ki, különben a tök rothadásnak indul.
  • Érlelés után a tököket hűvös, száraz pincében, 10 °C-on tárolja 2-3 hónapig.
  • A megfelelően elraktározott magok akár 6 évig elállhatnak.

Érdekességek

  • Egy szelet sütőtökös pite lefekvés előtt segíthet az elalvásban.
  • A sütőtökről korábban azt hitték, hogy gyógyítja a kígyómarást.
  • Észak-Amerikában közel 5000 éve termesztik a sütőtököt.
  • A sütőtök rendkívül tápláló. Nézzen utána a sütőtök pozitív egészségügyi hatásainak!
  • A tökféléket egykoron, a gyarmati időkben hajvágáshoz használták mintegy útmutatóként, innen ered a „tökfej” becenév.

Tökfaragás

  • A sütőtök az Egyesült Államokban az őszi ünnepek kedvelt dísze.
  • A növekvő tökökbe nagyméretű szöggel üzeneteket véshet. A betűk ily módon a tökök növekedése közben átforrósodnak, és a betakarításkor még mindig láthatóak lesznek.

A sütőtök betegségei, kórokozói

Fontos, hogy tisztában legyen azzal, hogy a rossz fényviszonyok, a túl sok műtrágya, a virágzás idején uralkodó rossz időjárás és a beporzó rovarok csökkent aktivitása gyenge terméskötődést, satnya formát és túlzott virághullást eredményezhet.

  • Antraknózis (gombás megbetegedés): Jellemzően sárga/barna/lila/fekete foltok jelennek meg a leveleken; mély, sötét foltok a száron és a termésen; a foltokon lazacszínű, kocsonyás massza alakulhat ki; végül rothadás.
    Védekezés/megelőzés: A fertőzött növények elpusztítása; ellenálló fajták választása; jó vízelvezetés biztosítása; a felülről történő öntözés elkerülése; komposzt alkalmazása; mulcs használata; vetésforgó.
  • Levéltetvek: Formátlan/sárga leveleket; torz virágokat/termést; ragacsos „mézharmatot” (ürülék); kormos, fekete penészt eredményeznek. Védekezés/megelőzés: Társnövények termesztése; vízpermetezés; rovarölő szappan alkalmazása; banán- vagy narancshéj kihelyezése a növények köré; a levelek 1-2 százalékos (adalékanyagok nélküli) mosogatószappannal és víz oldatával való áttörlése 2-3 naponta 2 héten keresztül, őshonos növények ültetése a hasznos rovarok meghívása érdekében.
  • Virágvég-rothadás: Sötét, vízzel átitatott foltokat eredményez a termés virág végén (a szárral szemben) amelyek megnagyobbodhatnak, beeshetnek és bőrszerűvé válhatnak. A termés kalciumhiánya miatt alakul ki a betegség, gyakran azért, mert a gyökerek nem jutnak elegendő vízhez és/vagy tápanyaghoz.
    Védekezés/megelőzés: Az érintett tökök eltávolítása; a növények megfelelő talajhőmérsékletre való ültetése; alapos és egyenletes öntözés; mulcs használata; a talaj megfelelő (6,5 körüli) pH-értékének és tápanyagszintjének fenntartása; a túlzott nitrogénbevitel elkerülése; a jó vízelvezetés biztosítása; a gyökérsérülés megakadályozása.
  • Uborkabogarak: Lyukakat rágnak a levelekbe/virágokba és a növény gyökerébe, amitől azok elsatnyulnak és idővel elhalnak.

Védekezés/megelőzés: A kártevőket kézzel való eltávolítása; mulcsozás a növény körüli földön; sorköztakaró használata; a baktériumos hervadással fertőzött növények elpusztítása (A baktériumos hervadás jelei: hervadás; a növények elhalnak; a levágott szárak vége, ha 10 másodpercig összenyomják és széthúzzák, zsinóros, fehér nedvet ereszt.)

  • Lisztharmat: Jellemzően a felső levélfelületen fehér foltokként jelentkeznek, amelyek idővel az egész levélre kiterjedő lisztszerű bevonattá válnak; a lombozat sárgulhat/elhalhat; a levelek/virágok torzulása/elhalása várható.

Védekezés/megelőzés: A fertőzött levelek vagy növények megsemmisítése;  ellenálló fajták választása; napos helyre ültetés; az optimális szellőzés biztosítása; permetezés (1 teáskanálnyi szódabikarbóna 1 liter vízben feloldva); a beteg és lehullott növényi maradványok megsemmisítése.

  • Tökmozaik vírus: Látványos satnyulást, foltos zöld/sárga/fehér mintázatot vagy gyűrűs foltokat eredményez a leveleken/terméseken; eldeformált levélnövekedést és rücskös kinövéseket okozhat.

Védekezés/megelőzés: A fertőzött növények elpusztítása; ellenálló fajták és minősített, vírusmentes vetőmag választása; sorköztakaró használata; az eszközöket fertőtlenítése; gyomirtás; mulcs használata.

  • Poloska: A kártevők miatt sok apró, sárga/barna/fekete folt jelentkezik a leveleken; a poloskák hervadást; sérült termést eredményeznek.

Védekezés/megelőzés: A növény sérült részeinek eltávolítása; deszkák lefektetése a talajra és ezen a kártevők napi ellenőrzése, sortakaró használata.

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Cserepes növények, amelyek túlélik a telet odakint

2024. december 16. 09:40

Télen is örömét lelheti a kinti zöld növényekben. Vannak olyan cserjék, virágok és fűszernövények, amelyek ellenállnak a hidegnek.

Téli veteményeskert: a hó alatt sem kell pihennie a kertnek

2024. december 16. 05:40

Bár messze nem kell télen a veteményessel annyit bajlódni, mint nyáron, de ettől még eredményesen lehet termeszteni, ha nem is mindent.

Mi legyen a muskátlival? Teleltessünk vagy irány a komposzt?

2024. december 14. 05:40

Nézzük sorra a muskátli teleltetésének lehetőségeit, és el tudjuk majd dönteni, hogy melyik utat választjuk!

Mitől hervadnak el a paradicsompalánták?

2020. május 8. 09:12

A napokban kiültetett paradicsom palánták levelei kifehéredtek, lekókadtak, elszáradtak, rendre az összesnek. Ültetési hiba? Még gyenge palánták? Fél maréknyi marhatrágyát szórtam a palánták köré nem közvetlenül a szárához erre tettem még egy kis földet majd ezután locsoltam jól be. Okozhatta ez a gondot? Válaszát előre is köszönöm!  

Egynyári és kétnyári növények: miben térnek el?

2022. június 5. 05:36

Az egynyári és a kétnyári növények fogalma nem mindenkinek egyértelmű, ezért pár gyakorlati magyarázat is érkezik hozzá ebben az írásomban, közérthetőbb formában.

Most tervezze meg álmai kertjét!

2024. november 12. 14:40

Tippek a kerttervezéshez, az ültetéshez és hogy milyen, eredetileg nem erre a célra szolgáló, hétköznapi tárgyakba ültethetünk még növényeket.

Mire ügyeljünk a paradicsompalánták kiültetése során?

2023. május 8. 04:36

Kezdő kertész vagyok, idén próbálkozom először paradicsom termesztésével. Szeretném, ha sikeres lenne a palánták kihelyezése. Mire ügyeljek a paradicsompalánták kiültetése során?