Bár a szobanövények általában frissítik a levegőt és dekoratívak, nem minden növény alkalmas arra, hogy a hálószobában tartsuk őket. Ennek több különböző oka van, amelyek fajonként eltérőek lehetnek, azonban egészségünk érdekében fontos megismernünk az esetleges rizikókat.
Egyes szobanövények ugyan gyönyörűek és kellemes hangulatot teremtenek, de problémákat okozhatnak a lakásban, így érdemes elkönyvelnünk, hogy a hálószobanövény és a beltéri növény nem egy és ugyanaz.
Az erős illatú növények szédülést, fejfájást vagy légzési nehézségeket válthatnak ki, különösen zárt térben. De vannak olyan fajok is, amelyek mérgezőek, és ha a nedvükkel érintkezünk vagy véletlenül lenyeljük őket, irritációt, hányingert, vagy súlyosabb esetekben mérgezést okozhatnak.
Ezenkívül egyes növények allergiás reakciókat válthatnak ki, bőrkiütést, tüsszögést vagy szemirritációt eredményezve. Fontos figyelembe venni, hogy milyen növényeket válasszunk otthonunkba, kifejezetten a hálórészbe, hiszen ezek befolyásolhatják a közérzetünket és egészségünket is.
A növények megválasztása előtt térképezzük fel személyes preferenciáinkat, mire is vagyunk érzékenyebbek, hajlamosak vagyunk-e a fejfájásra vagy él-e kisgyermek a háztartásban, aki számára a mérgezőbb fajták kritikusak lehetnek.
A hálószobába kevésbé ideális fajok
Liliomfélék (Lilium) – Ezek a virágok gyönyörűek, de erős illatuk könnyen okozhat fejfájást, szédülést, és egyeseknél allergiás reakciókat válthatnak ki. Elhelyezésükkor kerülje a kisebb zárt tereket, inkább jól szellőző, nagyobb szobákba érdemes tenni őket.
Kroton (Codiaeum variegatum) – Irritáló nedveket bocsát ki, amely mérgező, ha lenyelik. Bár szép, nem javasolt zárt térben, különösen alvás közben. A kroton színes, egzotikus levelei miatt remekül mutat olyan tágas, jól szellőző helyiségekben, mint a nappali vagy az előszoba, ahol nem érintkezünk vele túl gyakran. Fontos, hogy gyermekektől és háziállatoktól távol tartsuk, így helyezzük olyan magasra, ahol nem érik el.
Leander (Nerium oleander) – A kültéri kertek kedvencének minden része mérgező, ha szervezetünkbe kerül, de a belélegzése is irritációt okozhat. Érdemes kerülni a hálószobában, azonban télikertbe tökéletes lehet, vagy pedig gyermek- és állatmentes lakásban nagyobb térben is ideális lehet, ahol nem áll fenn a veszély a felesleges érintkezésre a növénnyel.
Monstera (Monstera deliciosa) – Ez a népszerű szobanövény oxalátsókat tartalmaz, amelyek irritálhatják a bőrt és a nyálkahártyákat. Hogy elkerüljük az oxalátsó okozta bőrirritációt, érdemes inkább tágas nyitott térbe helyezni, ahol nem éri közvetlen napfény, vagy esetleg a fürdőszobába, hiszen monstera lévén kifejezetten szereti a párás környezetet, amit egy fürdő természetes módon biztosít számára.
Jázmin (Jasminum polyanthum) – Bár sokan szeretik az illatát, erős, édes aromája bódító hatású lehet, és fejfájást vagy rossz közérzetet okozhat. A jázmint legjobb olyan helyiségekben tartani, ahol az erős illata nem zavaró, például egy tágas nappaliban vagy egy jól szellőző télikertben, esetleg teraszon.
A fentebb felsorolt növények csak néhány példát szolgáltatnak arra, miért is figyeljünk oda, hová helyezzük a növényeinket a lakásban. Válasszon inkább kevés virágú vagy virág nélküli leveles dísznövényeket, amilyenek a fikuszok, az anyósnyelv vagy akár a majomfa.