A barkácsboltokban és kertészetekben szebbnél szebb festett, kicsinosított rovarhoteleket lehet kapni. Változatosságuk hasonló, mint a madáretetőké. Inkább dekorációk, mint a funkciónak megfelelő rovarhotelek. Íme pár ötlet, hogyan készíthetünk otthon valódi rovarhotelt!
Bújva az internetet rengeteg jó ötletet találtam az elmúlt időszakban rovarhotel variációkra. Engem főleg a természetesnek látszó és a kertbe illeszthető, természetközeli megoldások érdekeltek, mert gyakorlott kertészmérnökként és a növényvédelemben jártasként tudom, hogy akármibe a rovarok sem költöznek be.
Milyen alapanyagokból dolgozzunk?
Az egyik fő alapszabály, hogy minél természetesebb, annál jobb. Egy kertben rengeteg olyan alapanyag van, ami hasznunkra lehet rovarhotel építésénél. Gondoljunk itt a metszések utáni ágakra, gallyakra. A száraz fűkaszálékra, szénára, szalmára, törött agyagcserepekre vagy akár a bontott téglára.
Kell festeni, hogy dizájnosabb legyen? Azt gondolom semmiképp! A rovarokat hamarabb vonzza egy természetes anyag, mint egy festett, lakkozott felület. Minél jobban a természetes anyaghasználat felé megyünk el, annál hatékonyabb lesz maga a rovarhotel is.
Formák, kivitelezések és dizájnötletek
A rovarvilágban elképesztő mennyiségű dizájnötlet rejtőzik, nézzük csak meg a darazsak otthonát, a méhek kaptárát, a pókok hálóját. Ezt viszont egy rovarhotelbe aligha kell kivitelezni, viszont ha játszunk egy kicsit a formákkal, akkor ízléses és a kerthez is illeszkedő rovarhoteleket építhetünk.
Alapvetően egy nagy szénaboglya, egy ágakból megrakott kupac és egy nagy adag lomb is rovarhotel a természet nemes egyszerűségében. De a kertépítészetben meg vannak az eszközeink arra, hogy a rendezett kertünkbe mindkét fél számára csinos rovarhotelt varázsoljunk.
Ha van sok bontott téglánk, akkor rakjuk egymásra őket, mintha egy fatárolót akarnánk építeni, polcokat kialakítva, kis fakkokra bontva. A kis fakkokba gyűjthetünk faágakat, gallyakat, lyukakkal megfurkált farönköket is tehetünk bele. Ugyanígy a felszeletelt bambuszdarabok is betehetők a kis fakkokba. Nem kell túlbonyolítani.
Ha a téglaépítményünket úgy alakítottuk ki, hogy a teteje síkban van, akkor pozsgásokkal és mohával be is ültethetjük, így egy extenzív zöldtetős rovarhotelben telelhetnek át a rovarok.
Minden rovar más “ajtót” szeret
Ha igazán profi rovarhotelt készítenénk, akkor nem árt ismerni a rovarok szokásait is, ki milyen helyen szeret telelni! A katicabogarak például egy szalmával kitömött részbe hamarabb bújnak bele, mint egy nagy farönk fúrt lyukaiba. Az ilyen furatokba inkább a méhek költöznek be télre. Ugyanígy a majdnem teljesen zárt helyekre a lepkeféléket várhatjuk, de a fülbemászóknak a legnagyobb örömöt egy rácsozat mögé rejtett tobozkupac fogja jelenteni.
Kiemelt kép: Pinterest