Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Algafix® mikrobiológiai biostimulátor – növény és terméstámogató „long-life” hatással

AGRO.bio Hungary Kft.

A tengeri és az édesvízi algák kiemelkedő antioxidáns és sejttápláló hatása régóta közismert. Napjainkban a funkcionális élelmiszerek jelentős része legalább 2% algát tartalmaz. Az algák azonban nemcsak az emberi szervezet működését segítik, hanem a termesztett növények fejlődésére és termésképzésére is igen kedvező hatással vannak.

Az elmúlt évek kétségtelenül meggyőző kisparcellás és nagyüzemi kísérleti és felhasználási eredményei igazolják az AGRO.bio Hungary Kft. által forgalmazott Algafix® biostimulátor élő alga sejtjei értékes, kész növényi hormonokat, aminosavakat, zsírsavakat termelnek. Ezek részben kikerülnek a sejtjeikből, és kisebb hányadban a légzőnyílásokon (sztómákon), de főként a bőrszövet (epidermisz) sejtfalain át a levelekbe szívódnak fel. Miután az algasejtek elpusztultak, a növény a széteső algasejtekből kiszabaduló anyagokat is felveszi („long-life” effekt), melyeket átalakítás nélkül képes saját szervezetébe beépíteni. Dupla hatás!

A zöldalgák által termelt növényi hormonok hatására gyorsul a növényfejlődés, a növényi szervek összehangolt, harmonikus növekedése valósul meg. A döntő különbség az alga kivonatok, és az élő algát tartalmazó készítmények között az, hogy az élő algasejtek mindig az adott környezeti feltételekhez alkalmazkodva, pontosan az aktuális körülményeknek megfelelő élettani hatást kifejtő hormonokat termelik! Ezeket a növények számára nem egyszeri, nagy dózisban, hanem folyamatosan, az élettani szükségleteknek megfelelő mennyiségben bocsátják rendelkezésre. Ennek az összehangoló hatásnak köszönhető, hogy a generatív fejlődési fázisban, a növény teljes növekedési potenciálját a terméskötés és szemkitelítődés folyamatára tudja fordítani!

A fejlődést gyorsító és harmonizáló hatás mellett az Algafix® kiemelkedő tulajdonsága, hogy nagymértékben segíti a kezelt növényt a stresszhatások eltűrésében és kiheverésében, valamint a betegségekkel szembeni ellenállóságban. Az Algafix® használata természetes biológiai védelmet jelent, ami nem helyettesíti a kémiai védelmet, viszont csökkenti a váratlan, erős fertőzés kialakulását. Ez a hatás különösen kedvező olyan esetekben, ahol valami miatt túl korán történt, vagy megkésett a vetés, hiszen a kikelt növények kezelésével az állomány hamar behozza a lemaradást, kikerül a betegségekre fogékony fázisból. Ebben a tekintetben is kitűnően egészíti ki a BactoFil® talajbaktérium készítmények hatását.

Különféle stresszhelyzeteknél fontos, hogy növényeinket a leveleiken keresztül gyorsan és hatékonyan támogassuk az Algafix® nyújtotta kedvező hatásokkal. Pl. rozsdafertőzés, víznyomás vagy homokverés esetén a gabonák és a repcék is meghálálják a kezelést, gyorsabban kiheverik a káros hatásokat, betegségeket.

Pl. jászalsószentgyörgyi rozsdával erősen fertőzött őszi árpát kezeltek idén tavasszal. A kiindulási, majd a kezelést követő 5. és 12. nap után látható, hogy az árpa “magára talált”, fejlődésnek indult, kizöldült.

Mindezen növekedési hatásokat az algasejtek növekedési növényi hormonjai biztosították az árpának. Hogyan és miért? A hatásokat laborkísérletekben mutatjuk be:

Különböző algatörzsek hormontermelése (HPLC-PDA analízis)

Algatörzs neveA kinetin átlagos mennyisége az extrahált, párolgással nyert mintákban (μg/ml)
Botryococcus braunii3,976
Scenedesmus obtusiusculus (Algafix®)18,389
Chlorella minutissima1,09

Árpa endospermiumának α-amiláz termelésének eredménye

A vizsgált törzsek képesek fitohormon termelésre, ami hatékony a növény életének több szempontú szabályozásában. Mindkét növényi hormon (citokinin és gibberellin) jelentős hatással van a sejtosztódásra. A S. obtusiusculus (Algafix) esetén nagyságrenddel magasabb kinetin termelést észleltünk, mint a másik két törzs esetében. Ezenfelül egy másik citokinin típusú összetevő kimutatható volt mind a C. minutissima, mind a S. obtusiusculus kultúrákban. S. obtusiusculus, ami az Algafix® lombtrágyában megtalálható igazán alkalmas a növényi fejlődés szabályozásában, különösen stresszhatások után.

Daoda Zoltán
Szakmai igazgató
AGRO.bio Hungary Kft.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Sok eső, fejlett növények, várható tápanyaghiányok

2022. december 15. 08:35

A késő ősz sok helyen jelentős csapadékot hozott. Végre elkezdtek a talajok nedvességgel feltöltődni (sajnos, csak 40–50 cm mélységig), azonban hideg nélkül a növények vegetációja nem áll meg.

NS, azaz kénes nitrogénlombtrágyák. Ez is egy megoldás!?

2023. március 29. 06:38

Ha már talajon keresztül nem adtunk ki nagyobb mennyiségben ként, akkor ezt tegyük meg állományban. Ma már a kén szükségességéről nem kell oldalakat írni. De vajon lombon keresztül megéri a pótlása?

Miért érdemes a növényeket leveleken keresztül táplálni?

2022. május 6. 13:05

A gazdálkodóknak precízebb technológiát kell alkalmazniuk a szántóföldeken és az ültetvényekben.

Mivel kezeljem a paprikát, ha rohad a termések hegye?

2022. július 14. 04:36

A paprikáim hegye rohad. Ha gombaölő szerrel lepermetezem a növényeket az elég, vagy kell még más szert is alkalmaznom?