17℃ 11℃
április 27. Zita, Mariann, Anasztáz
Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Ambiciózus öntözési tervek a Tótkomlósi Agrár Zrt.-nél – A Bauer szakmai segítségével indultunk el az úton

Bauer Hungária Kft.

Nagyszabású öntözésfejlesztési terveket tűzött ki maga elé a Tótkomlósi Agrár Zrt., melyeket elsősorban az éghajlatváltozás okozta útkeresés hívott életre, ezért nem működhettek volna öntözés nélkül. Ehhez pedig megfelelő szakmai támogatásra és egy megbízható partnerre volt szükség. Példaértékű menet az övék, melyet érdemes minden termelőnek megfontolnia, aki megunta a helyben járást.

A Tótkomlósi Agrár Zrt. 2500 ha-on gazdálkodik, melyből 1000 ha bérelt terület és további 1500 ha-on nyújtanak teljeskörű integrációs szolgáltatást partnereik számára. 2020-ig elsősorban hagyományos árunövények előállításával foglalkoztak, de már ekkor is keresték a lehetőségét, hogyan tudnának fejlődni, mert látták, hogy az akkori üzleti modelljük a szinten tartáshoz elegendő, a továbblépéshez azonban nem.

Az IKR Agrár Kft. és a Marton Genetics felől érkező kalászos és hibridkukorica vetőmag előállítási lehetőségben vélték felfedezni a számukra testhez álló fejlődési pályát, melyet azonban intenzív öntözésfejlesztés nélkül nem tudtak volna bejárni. Hozzá kellett látni a régóta használaton kívüli öntözőtelepek adminisztratív és technológiai reaktiválásához, és innen kezdődik a Bauerrel való közös történet.

2020-ban indult az első komolyabb fejlesztési ütem, és az első évben 4, egyenként legalább 30 ha-os öntözőtelepet sikerült csévélődobos rendszerrel, illetve öntözőkonzollal felszerelni, és újraindítani. A második évben pedig kettő darab, egyenként 40 ha-os automata center-pivot rendszerrel ellátott öntözőteleppel sikerült bővíteni a kapacitást.

A jelenlegi 250 ha-os területet 550 ha-ra szeretnék bővíteni a következő két évben. A tervezett beruházás magába foglal két, egyenként 60 ha-os automata öntözőtelepet, egy lineár és egy center-lineár rendszert, valamint tíz kisebb, hozzávetőlegesen 30 ha nagyságú öntözőtelepet, melyet csévélődobokkal és öntözőkonzollal szerelnének fel.

„Egyrészt azért döntöttünk a Bauer mellett, mert a tervezés és a kivitelezés minden egyes szakaszában gyorsan, rugalmasan és bármikor a rendelkezésünkre álltak, és a felmerülő ostoba – vagy ostobának tűnő – kérdések esetén sem mosolyogtak meg minket, és mindig nagyon segítőkészen álltak hozzánk, ami emberileg is nagyon sokat jelentett, illetve szakmailag is segítettek elindulni ezen az úton” – mondta el Pertich Bence, a Tótkomlósi Agrár Zrt. cégvezetője.

Ambiciózus öntözési fejlesztési céljaik vannak a jövőre nézve, elsősorban azért, mert sok magyar termelőhöz hasonlóan Tótkomlóson is úgy gondolják, hogy az éghajlatváltozás hatására fenntarthatóan, környezeti és gazdasági szempontból csak bizonyos fokú öntözési lefedettség mellett lehet majd szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozni.

Az éghajlatváltozás megkövetelte tőlük is, hogy repcét csak olyan táblába telepítsenek, amit öntözni tudnak szükség esetén. Szélsőségesebb esetben a kalászos növények termesztéséhez is szükségessé válhat egy-egy tavaszi csapadék utánpótló öntözés, ezért is törekszenek a Tótkomlósi Agrár Zrt.-nél arra, hogy minél nagyobb területet öntözhetővé tegyenek.

Öntözni szeretne vagy meglévő rendszerét fejlesztené?

Segítünk!

A Bauer osztrák gyártó 90 éves tapasztalatával segítjük a magyar termelőket végig az öntözés rögös útján a tervezéstől az első vízcsepp megjelenéséig tartó úton. A Bauer rendszereket saját országos szervizcsapattal tartjuk karban.

A minőségben hiszünk:

  • Magyar leányvállalat 30 éves múlttal, elkötelezett és rugalmas kollégákkal
  • Magas minőségű eszközök, gyors és rugalmas alkatrészellátás (európai központ Ausztriában)
  • Nagy tapasztalattal rendelkezünk a legnagyobb öntözőrendszerek kiépítésében és szívesen segítünk az öntözési közösségek alakulásánál
  • Bauer Rainstar – a magyar szántóföldek narancssárga sztárja még mindig a legjobb választás
  • Tervezés, tanácsadás, pályázatírás – mindenben segítünk!

Keresse bizalommal értékesítőinket! 

Aszódi Gábor – Nógrád, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Jász-Nagykun-Szolnok, Békés és Csongrád-Csanád megye

+36 30 716 7034

Csutár Miklós – Pest, Komárom-Esztergom, Győr-Moson-Sopron, Vas, Zala, Dél-Bács-Kiskun megye

+36 30 438 9075

Tóth László -Veszprém, Fejér, Észak Bács-Kiskun, Somogy, Tolna, Baranya megye

+36 30 844 4360

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Hogyan indul a vegetációs időszak a kalászos gabonákban?

2020. március 16. 08:57

A március első felében gyakori melegebb időjárás hatására feléledt a természet. Meglehetősen jól látható ez az őszi kalászos gabonák tábláin, amelyek (az „éhező”, fejtrágyázásban még nem részesített őszi árpák élénksárga állományait leszámítva) élénkzöld színe egészséges növényállományokra enged következtetni. Ez az idillinek mondható kép ugyanakkor durván megtévesztő is lehet. Az egészségesnek látszó lombozat mélyén esetenként több kórokozó is feléledt már a sikeres áttelelésből és éppen készül arra, hogy a lombozat elpusztításával hatékonyan csökkentse a későbbi termést.

Kellemetlen őszi meglepetés: a csócsárló

2018. október 7. 12:44

A gabonafutrinka (Zabrus tenebrioides) régóta ismert Magyarországon, mint a kalászos gabonák fiatalkori károsítója, előfordulásával szinte minden évben számolni kell. A kártevő számára döntő jelentőségű, hogy a peterakás idején milyen az időjárás, talál-e megfelelő, kellően nedves talajt.

Jó állapotban teleltek át az őszi vetések

2018. április 17. 09:00

Az idei enyhe, általában hótakaró nélküli telet viszonylag jól átvészelték az őszi vetések.

Fantasztikus magyar felfedezés a fuzáriumgombákról – cél a betegségellenálló kalászosok nemesítése

2025. február 25. 11:10

Létrehoztak olyan árpamutánsokat, amelyek átlagos szemhossza több évjáratban is stabilan 5-15%-kal megnövekedett.