A korai tavasz és nagy kánikula miatt korábban virágzott a repce, amelynek már lassan az aratásával is végeznek a magyar gazdák.
A korábban érkezett tartós meleg igencsak felgyorsította a repce beérését, ami miatt a gazdák kénytelen voltak idő előtt megkezdeni a betakarítását. A virágzása nagyjából egy hónappal korábban történt meg, így a termésveszteség elkerülése érdekében a betakarítást is ehhez igazították.
Mit hozhat a jövőben a korai termés?
Az időjárási és klimatikus viszonyok felborulása miatt manapság a gazdáknak folyamatosan figyelniük kell az érési fázist a termőterületükön. Ez idén sem volt másképp, hiszen a már kora márciusban enyhülő időjárásnak köszönhetően hamarabb elindult a növényeink élete a téli „visszavonulásuk” után.
Ez a repce esetében sem volt másképp, így kénytelenek voltak a termesztők időben lépni és megkezdeni a szükséges munkálatokat. A rovarok számára igencsak vonzó, sárgán elterülő mezők a fokozottabb kánikula miatt sokkal magasabb veszélynek vannak kitéve a korai érés miatt, hiszen a korán érkező meleg kedvez a kártevőknek.
A modern kipergés-ellenálló KWS repce hibridek lehetőséget nyújtanak az érés során a minél magasabb olajtartalom beépülésére, a hatékony betakarítás tervezésére és a veszteségek minimalizálására. A részletekért KATTINTSON a képre!
Ha azt venné észre, hogy jellegzetes sárgás színe sárgás-barnássá válik, nem érdemes tovább várnia a betakarítással, mivel az optimális időzítés elengedhetetlen a maximális hozam és megfelelő minőség elérése érdekében.
A nagyobb gazdaságokban már május végén, június elején megkezdődött a betakarítás, melynek eredménye a korai vetés. Ez nagyon sok rizikóval járhat a termelők számára, hiszen a túl korai vagy túl kései vetés is okozhat problémákat az állományban.
Amennyiben az optimális, augusztus végére tehető időszak helyett korábban megkezdené a munkát, fokozottan érdemes a kártevőkre, különösen a repcebolhára odafigyelnie, mert a túl korai vetés miatt könnyen elszaporodhatnak a különböző betegségeket okozó kórokozók és kártevők.
A repce növényvédelme
Mivel a repce fiatal korában igencsak könnyen megszenvedheti a repcebolha okozta károkat, így a folyamatos megfigyelés elengedhetetlen. Amennyiben a leveleken apró kerek lyukakat vennénk észre, számíthatunk jelenlétükre. Ez azért is nagy probléma, mert a növényt jelentős vízveszteség éri, így a száraz időjárásban akár kiszáradhat, majd elpusztulhat.
Jó hír, hogy ezek az apró kártevők nyáron nem túl aktívak, nyugalmi időszakuk augusztus vége felé tehető, de amennyiben korábban vetnénk el a jövő évi termést, az korábban hozna levelet, így kedvezve nekik az ismételt aktív időszakukban.
Mivel tömeges megjelenésükkel elég nagy kárt tudnak okozni, így már a kelés után érdemes a szemrevételezést megkezdeni az állományunkon. Sajnos, vegyszeres védekezés esetében nincs nagy repertoár, azonban a vetés során ajánlott rovarölő szerrel csávázott vetőmagot vetni, amely mellett különböző rovarirtó szereket is alkalmazhat szükség esetén.
Az őszi időszakban még a repcedarázs is veszélyt jelenthet. Amennyiben a szemrevételezés során azt venné észre, hogy növénye gyengén vagy alig fejlődik, illetve valami lerágta a repce levelét, az valószínűleg a repcedarázs műve.
Az állomány szemrevételezésekor figyelje meg a levél fonákját, mert a fiatal lárva nagy előszeretettel lyuggatja azt. Fejlettebb lárvával lehet dolga, ha a levelekből csak a vastagabb levélerek maradtak meg, az érközei pedig elrágottak.
A legjobb védekezés ellene is, ha előre gondolkodunk, és csávázunk, hiszen ez többszörösen megtérülhet a termesztésében. Amennyiben nem rovarölőszerrel csávázott vetőmagot vetett, az állomány fokozott ellenőrzése elengedhetetlen mindkét károkozó visszaszorítása érdekében. A korai magvetés korai érést eredményez, így érdemes észben tartani állományunk 4-8 leveles korszaktól való rendszeres szemrevételezését.