Növényvédelem
Fizetett tartalom

A Hardi permetezőgépekre alapozott gazdaságban sosem áll a munka

Agrofórum Online

A dán Hardi közel hét évtizede szolgálja ki a termelőket magas színvonalú, precíz és hatékony munkavégzésre képes permetezőgépekkel. A vontatott, függesztett és önjáró gépekre bátran lehet egy gazdaságot alapozni, amint azt a Bőnyi Mezőgazdasági és Szolgáltató Kft. is teszi már hosszú ideje.

A cég a Győrtől 15 kilométerre, a megye keleti határánál fekvő Bőny település környékén tevékenykedik. Fő profilja a növénytermesztés, a saját tulajdonú, illetve bérmunkában felvállalt területei összesen nagyjából 1500 hektárt tesznek ki.

„600-600 hektáron kukoricát, illetve őszi búzát, 150 hektáron cukorrépát, 100-100 hektáron csemegekukoricát és zöldborsót termesztünk, utóbbiakat hűtőházi feldolgozásra. Idén van tavaszi árpánk is, illetve kis területen burgonya és vöröshagyma. Kiegészítő tevékenységként pedig kis létszámú húshasznú szarvasmarhatenyésztést folytatunk”

– sorolta fel a színes tevékenységi kört az Agrofórumnak Mészáros Márton növényorvos, a kft. növénytermesztési ágazatvezetője. De van szárítójuk is, és jelentős tárolási kapacitással is rendelkeznek, így a termény megfelelő raktározása, kezelése sem okoz gondot számukra.

A földjeik meglehetősen heterogén minőségűek, és változatosak a terepadottságok is. A laposabban fekvő részek művelése nyilvánvalóan egyszerűbb, míg a Bőny melletti Sínai-hegyen gyengébb, kavicsosabb tábláik vannak.

Mészáros Márton két éve került a céghez, amely akkor már három Hardi permetezővel rendelkezett, és azóta két újat is vásároltak. A növényvédelmet tehát kizárólag a dán termékekre alapozzák, és ezt a döntésüket egyetlen pillanatig sem bánták meg.

Minden feladathoz másik gép

Hogy miért van szükségük ennyiféle permetezőgépre? A vetésszerkezet gazdagsága, illetve a területnagyság mindenképpen ezt kívánja meg, így az eltérő feladatokhoz, kultúrákhoz mindig a legmegfelelőbb permetezőt tudják hozzátársítani.

Külön permetezőgépünk van a gabonasortávra vetett növényekhez, a búzához és zöldborsóhoz, valamint külön a kapásokra, sőt a 45 centiméteres sortávra vetett cukorrépának külön is fenntartunk egyet, mert osztott posztkezeléseket alkalmazunk. Ráadásul a Hardi Ranger permetezési fordulója rendkívül szűk, így egyszerű a manőverezés, és jelentősen csökkenthető a taposási kár, illetve az abból származó terméskiesés

– magyarázta a növénytermesztési ágazatvezető. Bár vöröshagymát és burgonyát egyre kisebb területeken vetnek, de még azokhoz is szükséges külön egy kisebb kapacitású Navigator.

A fő munkát (az őszi vetésű gabonák és a zöldborsó kezelését) egy nagyobb kapacitású, 4000 literes Navigator végzi, valamint a két éve vett, 3300 literes, légzsákos Twin Force Commander permetező. Az összes permetezőgépük 18 méteres szórókerettel rendelkezik.

Beszélgetésünk idején (május közepén) a bőnyiek régi Commandere éppen értékesítés alatt állt, és annak a cseréjeként került hozzájuk az új vontatott Hardi Commander, légrásegítéses Twin Force szórókerettel.

A Commander modelleket a Hardi kifejezetten folyamatos üzemeltetésre fejlesztette. 3300–7000 literes tartálymérettel és 18–36 méter munkaszélességű Twin Force szórókerettel érhetők el (a Delta Force változat 24–39 méteres lehet).

Az automatikus intelligens i-funkciók (AutoWash, AutoFill, AutoAgitation), a DynamicFluid4 gyors és pontos folyadékszabályozás, az AutoTerrain által biztosított keretstabilitás (teljesen automatikus magasság-, dőlés-, billentés- és oldalirányú mozgásszabályozással), valamint a SafeTrack biztonságos és precíz nyomkövetéssel a gépek minden körülmények közt megállják a helyüket.

A Twin Force szórókerettel felszerelt Commander permetezőt május közepén Mészáros Mártonék éppen kukoricagyomirtásra használták, de korábban tesztelték őszi búzában is. Azért döntöttek mellette, mert az április végi-májusi fő növényvédelmi időszakban a környékükön az országos átlagot meghaladóan sok a szeles nap, ezért célszerű volt egy légzsákos permetezőt beszerezniük.

A Twin Force szórókeret a Hardi szerint a világ legjobb levegő-rásegítéses rendszerét alkalmazza. Állítható légfüggönyt használ a permetszer irányítására, és ezzel 80 százalékkal képes csökkenteni az elsodródást, ráadásul jobb lefedettséget is garantál. Az eredmény: legalább 50 százalékos megtakarítás a vízfelhasználásban, és akár 30 százalékos spórolás a növényvédő szereken.

Mivel a levegő és a permetszer iránya egyidejűleg állítható, a Twin Force több lehetőséget biztosít a kezelőnek a kijuttatás vezérlésére. A légfüggöny sebessége és szöge is tetszés szerint módosítható, a levegő nélküli használattól a teljes légáram-igénybevételig fokozatmentesen szabályozható. Mindez a szórókeret két oldalán lévő, nagy teljesítményű ventilátoroknak köszönhető, amelyek fokozatmentesen állíthatók 2000 m³/h maximális teljesítményre, illetve 35 m/sec maximális légsebességre.

Az aktuálisan szükséges beállítást minden nap, kényesebb kijuttatás esetén akár táblánként is egyeztetjük a kezelővel, természetesen az adott szélirányt, szélerősséget figyelembe véve. Általában 5-10 százalékos erősséggel használjuk a légfüggönyt az elsodródás elkerülése érdekében

– fejtette ki a növénytermesztési ágazatvezető. Tapasztalati szerint a permetléborítás a légzsákok ventilátorainak köszönhetően sokkal optimálisabb, ez főleg gabonában feltűnő számára.

Jelentős megtakarítás

Valójában ez is volt a cél, ugyanis gombás betegségeknél és a rovarok elleni védekezésben egyaránt fontos a megfelelő fedés, a levelek színére és fonákjára egyöntetűbben tudják kijuttatni a vegyszert. A légfüggöny meg is bontja az állományt, így még tökéletesebb a végeredmény, és Mészáros Márton szerint 10-20 százalékos permetszer-megtakarítással biztosan kalkulálhatnak.

Az új, Twin Force szórókerettel ellátott Commanderük a nagyobb technológiai fegyelmet igénylő csemegekukoricában és zöldborsóban dolgozik majd sokat. Az előbbinél elsődleges fontosságú a gyomirtás és a rovarok elleni védekezés, míg utóbbit akár 5-ször is permetezik (a lombtrágyázást is beleértve). Árukukoricánál csak gyomirtást végeznek, kalászos gabonáknál 2-3-szori kezelést, és a Hardi gépek ki is vannak használva, szezonban akár három permetező is dolgozik egyszerre náluk.

A gépeket a bábolnai Agroázistól szerezték be, a forgalmazónak átalánydíjas partnerei, így bizonyos szolgáltatásokban előnyt is élveznek. Régi, jó kapcsolatról van szó, amelyet kifogástalan, zökkenőmentes szerviz- és alkatrészellátás jellemez.

A szezon eleji felkészítést is rájuk szokták bízni, és eddig igazából csak kisebb problémák adódtak, a munkavégzés sohasem forgott veszélyben. A permetezők vizsgáztatása szintén az Agroázis reszortja, és előtte körültekintően felkészítik a gépeket, a szivattyúkat, fúvókákat, szűrőket leellenőrzik, szükség szerint cserélik.

„Az őszi vetésű gabonák kezelése most fejeződött be (május 20. körül – a szerk.), ezekre többször már nem szeretnének rámenni. A kukorica-gyomirtás jelen pillanatban is folyik, ha éppen nem esik az eső, vagy nincs viharos szél. A zöldborsót még legalább kétszer kezeljük, a burgonyának az állományban megtörtént a gyomirtása, illetve a burgonyabogár elleni védekezés. A cukorrépa-gyomirtás a végéhez közeledik, vagyis lassan indulhat a kultivátor, hogy mechanikusan is elvégezhesse a fennmaradt gyomok irtását”

– sorolta fel zárásként a teendőket Mészáros Márton.

További részletek a videóban:

A repce szervesanyag-összetételének jelentősége

2024. november 13. 16:10

A repce eredményes magyarországi termesztése megköveteli a gyomirtást, a kórokozók elleni őszi és tavaszi védelmet.

Évente 3 millió tonna növényvédő szert juttatunk ki a földekre

2024. november 13. 11:10

A művelhető területek mintegy 75 százalékát lefedő gabonafélékben történik a legnagyobb felhasználás, bár arányait tekintve az e kultúrákban használt növényvédő szerek összesített mennyisége csupán a felhasználás 31 százaléka.

A hagymalégy velünk van a hidegebb hónapokban is

2024. november 10. 08:10

Bár hűvösebb időben a kártevő aktivitása csökken, a lárvák a talajban átvészelhetik a telet, és tavasszal újra támadásba lendülhetnek.

Az árvakelés növényvédelmi kockázatai

2024. november 9. 15:10

Azok az árvakelések, melyek ,,gazdátlanul" maradnak, növényvédelmi szempontból nem ígérnek túl sok jót a környező, hasonló, és emiatt fogékony kultúrát termesztő gazdálkodók számára.

Bevállalná, hogy a gyerekét lovon vagy traktoron vigye iskolába?

2024. június 6. 10:10

Egy amerikai középiskolában kitalálták, hogy a gyerekeket bármilyen járművön iskolába lehetett vinni – kivéve az autót. Videón az esemény.

Az SDF Group az Agritechnicán

2019. december 14. 07:39

A hannoveri kiállításon az SDF csoport tagjai (Deutz-Fahr, Lamborghini, Same) gazdag programmal jelentkeztek.

Ne feledje, 3 évente kötelező a permetezőgépek felülvizsgálata!

2023. december 29. 12:40

A felülvizsgálatok bevezetésekor csak az ötévesnél idősebb gépek ellenőrzése volt kötelező, viszont most már minden permetezőgépet 3 évente el kell vinni felülvizsgálatra.

Sokkal kevesebb vegyszert használnak, és az oldat pontosan oda jut, ahol szükség van rá

2023. október 25. 08:10

A németországi Bietigheim-Bissingenben működő családi vállalkozás, a Kiemle zöldségfélék termesztésére specializálódott. A mintegy 35 hektáron elhelyezkedő telephelyen 7,5 hektárnyi üveg- és fóliaház, valamint körülbelül 25 hektárnyi szabadföldi termőföld található.