Növényvédelem
Fizetett tartalom

A napraforgó „nyári” betegségei

Agrofórum Online

A napraforgó a szántóföldi kultúrák közül a burgonyával egyetemben a „legbetegesebb” növénynek számít a hazai növénytermesztési gyakorlatban. Számos betegsége közül elég sok jelenik meg a nyár folyamán, így nem véletlen, hogy virágzás előtt gyakran látni hidas traktorokkal végrehajtott fungicides állományvédelmet szerte az országban.

Ugyanakkor nem mindegy, hogy melyik betegség jelent meg a napraforgóban, mivel jó néhány ellen nem a meglehetősen költséges állománypermetezés a helyes védekezési megoldás.

Fehérpenészes rothadás

A napraforgó fehérpenészes rothadását okozó Sclerotinia sclerotiorum gomba közismert a napraforgó (és repce, szója) termesztő gazdák között, gyakorlatilag közellenség. Ez a gomba a napraforgót két módon is megtámadhatja.

A leggyakoribb és legismertebb a micéliumok útján a talajból történő fertőzés. Ekkor az egész növény eleinte lankadni, fonnyadni kezd, majd teljesen elpusztul. Ez ellen a fertőzés ellen fungicidekkel lehetetlen védekezni.

Létezik ennek a parazita gombának egy másik, az ivaros úton képződött aszkospórák útján történő fertőzési formája is, amely levél-, levélnyél-, szárközép-, vagy akár tányérrothadást idézhet elő.

Fehérpenészes levélnyél-rothadás, amely szárközép-rothadássá fejlődhet
Fehérpenészes levélnyél-rothadás, amely szárközép-rothadássá fejlődhet

A kórokozó a talaj legfelső rétegében levő szkleróciumaiból tölcsérszerű apothéciumokat fejleszt, amelyek felszínén tömegesen képződnek aszkuszok, majd minden nagyobb csapadék után aszkospórák milliói lökődnek ki és kerülhetnek a megfertőzhető növényi felületekre.

Amíg a micéliális fertőzés a vegetációs időszak bármely pontján bekövetkezhet, addig az aszkospórás fertőzésre általában csak nyáron lehet számítani. Ennek oka egyszerű: a talaj legfelső rétegeiben elheverő szkleróciumok csak fényben szegény időszakban képeznek apothéciumokat. Ilyen fényszegény időszak pedig csak a lombozat záródása után, azaz nyáron tud kialakulni.

Bár az aszkospórás eredetű fertőzések ellen a fungicides védelem igencsak hatékony tud lenni, de igazi megoldást (és egyúttal a micéliumos eredetű fertőzések számának csökkenését) csak a szkleróciumok mikrobiológiai készítményekkel a talajban történő elpusztítása eredményezhet. Ez a védekezési mód nem gyors, ugyanakkor eredményes és hosszú távra megoldhatja a fehérpenészes betegség okozta növénykórtani problémákat.

Levél- és szárfoltosságok

A napraforgónak igen sok olyan betegsége van, amelyek eleinte a leveleken okoznak ilyen-olyan foltokat, majd behatolva az erekbe elpusztítják a leveleket, és bejutva a szárba ott különféle, a kórokozó fajra jellemző foltokat idézhetnek elő.

Ez a folyamat részben a levelek, azaz az asszimiláló felület elvesztése miatt okozhat akár súlyos termésveszteséget, de a száron kialakuló foltok is eredményezhetnek viharos időjárás során szártörést, amely szintén termésveszteséget okoz.

A diaportés szárfoltosság (Diaporthe helianthi), a fekete szárfoltosság (Phoma macdonaldii) mellett igen gyakori és napjainkra szinte már egyeduralkodóvá vált az alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternaria helianthi, Alternaria heliantinficiens).

Súlyos alternáriás levélfertőzés
Súlyos alternáriás levélfertőzés

Érdekesség, hogy a genetikai védelem megerősödése nem csak pl. a fehérpenészes betegség, hanem az alternáriás megbetegedés ellen is rendelkezik már egészen jó eredményekkel. Napjainkban egyre inkább az a jellemző, hogy a levélen kialakulnak ugyan az alternáriás foltok, de a kórokozó „nem keresi” a levélereket, így nem is nagyon jut el a szárig.

Az alternáriás levélfertőzések ellen a fungicides állományvédelem jó hatékonyságú, bár a legalsó levelekre, amelyeken a kórokozó a leggyakoribb, sokszor nem tud elegendő hatóanyag lejutni, így ott valamekkora fertőzés általában megmarad.

Rozsda

A napraforgónak hazánkban egyre gyakrabban megjelenő, tipikusan nyári betegsége a napraforgó rozsda (Puccinia helianthi). Ez a betegség egygazdás, azaz a kórokozó valamennyi fejlődési alakja csak a napraforgón lelhető fel.

Napraforgó-rozsda tünete
Napraforgó-rozsda tünete

A kórokozó meglehetősen melegkedvelő, így a jelenlegi időjárás kimondottan kedvező a számára. Érdekessége, hogy a telepeken belül uredo és teleutospórák egyaránt előfordulhatnak, így egy, a teleutospórák miatt szénfekete pusztula ugyanolyan jó fertőzési forrásként viselkedik, mint az uredospórák dominanciája miatt őzbarna színű társa.

A fungicides állományvédelem ez ellen a kórokozó ellen is nagyon hatékony, még preventív alkalmazás során is. Sok esetben a rozsda csak jóval a virágzás után jelenik meg, amikor már nem lehet fungicidekkel beavatkozni a fertőzési folyamatba.

Hamuszürke szárkorhadás

Valószínűleg mindenki látott már nyár végén, ősz elején a napraforgó-állományokban kényszerérett, elbarnult növények csoportjából álló kisebb-nagyobb foltokat. Aki már látta ezen beteg növények miniatűr tányérjait, annak nem kell elmagyarázni a betegség gazdasági veszélyét.

A betegséget okozó Macrophomina phaseolina egy meglehetősen polifág, trópusi eredetű talajgomba. Tápnövényköre nagyon széles, és egyszikűeket, pl. a kukoricát is képes lehet megbetegíteni.

A kórokozó gomba rendkívül melegkedvelő, így a lazább szerkezetű talajokon, talajfoltokon érzi igazán jól magát. A fertőzés már május-június folyamán bekövetkezik, de a legelső tüneteket, a növények jól körülhatárolható foltokban kezdődő hervadását, lankadását napjainkban okozza.

Hamuszürke szárkorhadás kezdeti tünete
Hamuszürke szárkorhadás kezdeti tünete

A fertőzött növények alacsonyabbak is társaiknál, tányérjuk is kisebb, de ezt sokszor talajfolt eredetű problémának vélik a gazdák. Még leginkább akkor lepleződhet le ez a kórokozó, amikor nagyobb esőzések után jelentkezik a probléma, mivel ilyenkor nyilvánvaló, hogy nem a víz hiánya okozza a növények lankadását.

A hamuszürke szárkorhadás ellen a fungicides állományvédelem teljességgel hatástalan és jelenleg még nincsenek olyan csávázó szerek sem, amelyek teljes körű védelmet biztosíthatnának a teljes vegetációs időszakban a napraforgó számára.

A védekezés egyedüli lehetséges módja olyan mikrobiológiai készítmények talajba juttatása, amelyek valamennyi, a talajban szklerócium, vagy mikroszklerócium formájában fennmaradó gomba kitartó képleteit képesek elpusztítani.

Verticilliumos betegség

Az idei és az elmúlt évek során is egyre gyakrabban találkozni a napraforgó-állományokban olyan növényekkel, melyeken szemmel láthatóan érzékelhető a növekedésbeli és fejlődésbeli visszamaradás, a növények levelei jellegzetesen tarkák és termésük is jóval kisebb a megszokottnál.

A tünetekért a Verticillium dahliae és a Verticillium albo atrum nevű talajgombák a felelősek. Ezek a hamuszürke szárkorhadás kórokozójához hasonlóan mikroszkleróciumokkal maradnak fenn a talajban és ellenük a levélen alkalmazott fungicidek is épp olyan hatástalanok. Ellenük is a talaj speciális mikrobiológiai készítményekkel történő kezelése az egyetlen hatásos védekezési módszer.

Verticilliumos fertőzés napraforgó-állományban
Verticilliumos fertőzés napraforgó-állományban

A mikrobiológiai talajkezelések nem csodaszerek, és nem is várható el tőlük olyan gyors és látványos hatás, mint pl. egyes fungicides lombkezelésektől. Huzamosabb használatukkal ugyanakkor ténylegesen nagyon alacsony szintre szorítható le talajainkban a szkleróciumok útján fennmaradó kórokozók mennyisége.

Nagyon fontos, hogy ezek a készítmények élőlényeket, talajgombákat és talajban élő baktériumokat tartalmaznak, így a kezelés során mindvégig törekedni kell arra, hogy a kijuttatás után minél előbb megfelelő élettérbe kerüljenek.

Ha permetezés útján juttatjuk ki ezeket a készítményeket, akkor igyekezzünk nem durva rögös, porszáraz talajra kijuttatni a készítményt, és azt mielőbb dolgozzuk is be a talajba! Hasznos tevékenységüket csak akkor tudják kifejteni, ha a kijuttatást túlélik.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

10 éve Magyarországon: az aukubaliszteske – Aleuroclava aucubae Kuwana, 1911 – III. rész

2024. október 15. 13:10

A dolgozat III. (jelen) részében a 2024. április közepe-október közepe időszakban végzett vizsgálatainkról tájékoztatjuk az Olvasókat.

A repce őszi kártevői

2024. október 14. 05:40

A repcét alapvetően kártevők veszélyeztetik, amelyek hosszú sorát a különféle őszi, a fiatalabb növényekre veszélyes kártevők társasága nyitja meg.

A moníliás gyümölcsöt tegyük-e komposztálóba?

2024. október 10. 13:10

Az ősz beköszöntével a kései érésű körtén (is) a gyümölcsfertőző monília koncentrikus penészköreit fedezhetjük fel. Milyen készítménnyel védekezhetünk, és betehetjük-e a komposztálóba a beteg gyümölcsöt? Zsigó György növényorvos válaszol.

Ez a kártevő állhat a repce rejtélyes termésvesztése mögött

2024. október 10. 10:40

A kárt elszenvedett táblák betakarított fajlagos termésmennyisége 1, maximum 2 t/ha közötti értékeket ért el.

A rhizopuszos rothadás és következményei

2019. szeptember 4. 14:38

A Rhizopus gombák fertőzése a növény víztartalmától és az időjárási tényezőktől függően okozhat nedves rothadást vagy száraz korhadást is. A rhizopuszos rothadás során alapvetően alkoholos erjedés megy végbe a behatolt kórokozó tevékenységének következtében.

Na habozzon! – Válassza az eredetit – Reglone Air

2019. június 18. 10:23

Magyarország napraforgó termesztése világviszonylatban kiemelkedő. A magas terméshozam egyik kulcsfontosságú eleme a megfelelő hibrid kiválasztása, ehhez a Syngenta Kft. 2019-ben 12 hibridből álló portfóliójával járul hozzá. Emellett kiemelten fontos minden olyan agrotechnikai vagy növényvédelmi művelet, ami akár egy kilogramm hektáronkénti termést is képes megmenteni.

Új csúcshibridek a Syngenta Express®-toleráns napraforgó-kínálatában

2021. november 8. 11:32

A fejlődés soha, sehol, még a nemesítésben sem állhat meg, mivel a környezet, amelyben élünk folyamatosan változik. A folyamat - melyet klímaváltozásnak is nevezünk - egyre gyorsul, ezért egyre nagyobb kihívásokkal, szélsőségekkel kell szembenézniük a termelőknek. A nemesítőknek is gyorsítani kell a folyamatot, amelyet szerencsére a tudomány fejlődése támogat.

Lapozza át a SAATEN-UNION tavaszi fajtakatalógusát!

2020. december 19. 06:37

Változatos és alkalmazkodó fajtáinkkal – kukorica, napraforgó, szója, borsó, tavaszi árpa, zab – biztos alapokról indíthatja a tavaszi vetésű növények termesztését.