Növényvédelem
Fizetett tartalom

Ennyit változott a repce növényvédelme három évtized alatt

Agrofórum Online

Az őszi káposztarepce a napraforgóhoz hasonlóan meglehetősen nagymértékben igényli a hatékony növényvédelmet. Eltérően a többi szántóföldi növénykultúrától, a repce esetében nem a gyomirtás, hanem döntően az állati károsítók elleni védelem a felelős a kezelések számának és a növényvédelmi költségek döntő hányadáért.

A repce igényes növény, így termesztésébe semmiképp sem célszerű úgy belevágni, hogy akár a talajművelés, akár a növényvédelem tekintetében ne lennénk szinte mindenre felkészülve. A repcében előforduló növényvédelmi problémák, döntően a zoológiai eredetű problémák sorát az 1994. évi 8. számunkban több szerző is kellő részletességgel kitárgyalta. Mindezek mellett egy későbbi, a 11. számban Szilágyi Kálmánné és Zaják Árpád zoológusoknak a mezei pocokról írt cikkére is szeretnénk felhívni az olvasók figyelmét.

Hogy kerül a repce esetében a mezei pocok (és társai, a különböző pockok és egerek) a képbe? Leginkább úgy, hogy a repce ideális tartózkodási és táplálkozási terület számukra. A talaj körülbelül egy évig bolygatatlan, a felnövekvő zöld biomassza igencsak nagy (tehát meglehetősen nagy tömegű táplálékot biztosít) és ez a biomassza egy idő után már hatékony védelmet is nyújt a rágcsálóknak, főképp a szárnyas ragadozókkal szemben.

Veszélyben a melegvérű állatok

A már 10-12 leveles állományban a pockok tevékenysége majdnem rejtve zajlik és sok ragadozó már nem is tud hozzájuk férni. A szerzők teljesen világosan leírják, hogy miért és mikor lehet a csalétkes irtásra használt klórfacinon hatóanyagú készítmény (akkoriban a Redentin 75 volt engedélyezve) veszélyes a vadon élő melegvérű állatokra, elsősorban a nyulakra.

Kiemelik azt is, hogy döntően olyan helyeken lehet igen eredményes a használata, ahol a mezei rágcsálók alig találnak más, alternatív táplálékot. A zöld növényi részekkel teli területen a készítménytől kellő hatékonyság nem várható el.

Fokozottan igaz ez a repcére, amely keresztesvirágú növény lévén K-vitamint termel, amely a véralvadásgátló hatóanyagok ellenszere. Így a repcében a véralvadásgátlós kezelések hatékonysága mindig kisebb lesz, mint más kultúrákban.

A mezei rágcsálók eloszlása egy táblán szinte minden esetben gócos, heterogén, így a teljes felületre kijuttatott rágcsálóirtó készítményt a szerzők leírása szerint a pockok és társaik nem gyűjtik össze a járataiktól távol eső területekről. Így azt más állatok összegyűjthetik, elfogyaszthatják és ez könnyedén a mérgezésükhöz, elhullásukhoz vezethet.

Ha belegondolunk a napjainkban engedélyezett mezei rágcsálók elleni csalétkes védekezésre, akkor látható, hogy az engedélyező hatóság pont a teljes területkezelés megtiltásával sikeresen megoldotta ezt a problémát.

Véralvadásgátló készítmények – csak szükséghelyzetben

A járatkezelésnél – helyes kivitelezés esetén – nincs lehetőségük a szántóföldön kószáló egyéb melegvérű állatoknak hozzáférni a mérgezett csalétekhez. Az is újdonság napjainkban az egy emberöltővel ezelőtt fennálló pocokirtási lehetőségekhez képest, hogy a napjainkban már csak szükséghelyzeti engedéllyel alkalmazható véralvadásgátló készítmények (Pocok Tox Max, Rodent Stop) mellett lehetőség van szintén járatkezeléssel cink-foszfid hatóanyagú „zöldkönyves” készítmények (Ratron GL, GW, ST) használatára is.

A fémfoszfid véralvadásgátló lehetőségek közötti választás során segítségünkre lehet az a tény, hogy a fémfoszfidokból nedvesség hatására szabadul fel a tényleges mérgezést kiváltó foszfor-hidrogén gáz.

Ez a nedvesség sajnos nemcsak akkor léphet kapcsolatba a mérgezett csalétekben levő fémfoszfiddal, amikor a mezei rágcsáló azt lenyelte, hanem nedves, esős párás időben is. Ha a csalétekben levő fémfoszfid (a jelzett készítmények esetében 8% cink-foszfid) már átalakult, akkor az a csalétek a továbbiakban már teljesen hatástalan lesz.

A mérgezett csalétekből fejlődő gáz viszont messze kevés ahhoz, hogy a járatban belégzés útján elpusztítsa a rágcsálókat. A mérgezett csalétkek nem gázosító szerek!!!

Előnye ugyanakkor a fémfoszfid hatóanyagú készítmények csoportjának, hogy ellenük nincs ellenszer az elfogyasztás után és nem okoznak szekunder mérgezést az elhullott rágcsálókat esetenként elfogyasztó ragadozók között.

A véralvadásgátlóknak, így a klórfacinonnak ugyanis van ellenszere, a K-vitamin, amely zöld növényekben található meg és a keresztesvirágú növényekben, így a repcében is nagyobb mennyiségben fordul elő. Ezért is lehetséges az, hogy a repcékben végzett rágcsálóirtások esetenként viszonylag kicsi hatékonysággal járnak.

T-fák használata

A szerzők cikkük végén kitérnek egy olyan kihasználatlan lehetőségre, amely az integrált növényvédelembe kiválóan beilleszthető, annak szerves része lehet és méltatlanul el volt hanyagolva, úgy 30 éve, mind napjainkban is.

Itt a természetes ellenségek, elsősorban a szárnyas ragadozók (ölyvek, vércsék, baglyok) tevékenységének segítésére gondoltak a szerzők. A T-fák leütése a pocokkal veszélyeztetett területekre, azok vándoroltatása olcsó és hatékony módszer a mezei rágcsálók ellen.

A ragadozók jelenléte igen jól jelzi, hogy hol van probléma és hiányuk azt is jelzi, hogy mikor süllyedt a rágcsálók népessége egy olyan nagyon alacsony szintre, amikor a ragadozó madaraknak azon a helyen már nem éri meg lesben állni.

A természetben előforduló hasznos szervezetek segítése, így többek között a mezei rágcsálókkal táplálkozó ragadozó madarak segítése a T-fák kihelyezésével egyáltalán nem a biotermesztéssel foglalkozó gazdák privilégiuma!

Szinte minden majorságban van olyan hulladék faanyag, amelyből ilyen alkalmatosságok tucatszámra állíthatók elő. A létező legolcsóbb védekezési módszer, amely nem károsítja az élővilágot (erről azért a mezei rágcsálóknak vélhetően más a véleménye!), és nincs ellene hatékony ellenszer.

(Fotó: Uschi Dugulin/Pixabay)

Levéltetű a bogyósokon: felismerés és védekezés

2025. május 14. 14:10

A köszméte levéltetű kora nyáron súlyos hajtástorzulást okoz a bogyós gyümölcsűeken. Korai felismeréssel megelőzhető a nagyobb kár.

Az árpabogár ellen védekezni kell + videó

2025. május 13. 16:10

Az árpabogarak jelenlétére, szaporodására oda kell figyelnünk, mert a kelő lárvák gyorsan pusztíthatnak.

Kalászvédelem okosan: mi ellen, mivel, mikor?

2025. május 13. 08:10

A fuzáriózis az idei szezon fő kockázata – de mikor indokolt az azolos, és mikor a strobilurinos fungicid? Itt a segítség.

Mit tehetünk a kalászfuzáriózis megelőzése érdekében?

2025. május 12. 13:10

A kalászfuzáriózis elleni küzdelemben az agrotechnikai eszközökön felül kulcskérdés a növényvédő szeres kezelés időzítése.

Az orosz bizonytalanság és a kínai kereslet növelte az árakat

2023. március 25. 07:37

Európában mind a négy kiemelt agártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Csökkentek az árak a terménypiacokon

2023. április 5. 06:36

Eladói fölény alakult ki a terménypiacokon a keddi kereskedési nap során. Chicagóban a búza 0,2 százalékkal, a kukorica 0,5 százalékkal, a szójabab pedig 0,1 százalékkal ért kevesebbet, mint előző nap.

Először igazolták, hogy génszerkesztéssel módosított haszonnövény is azonosítható PCR alapú módszerekkel

2020. szeptember 18. 13:45

A GMO-mentes élelmiszerekért dolgozó civil szervezetek csoportja és egy élelmiszerkereskedelmi vállalat jelentette be a világon az első olyan molekuláris (qPCR) módszer kifejlesztését és közzétételét, amely alkalmas génszerkesztéssel létrehozott haszonnövény kimutatására.

A szójabab ára egy hónapos mélypontra esett

2023. szeptember 22. 06:40

Az Egyesült Államokban a határidős szójabab jegyzésár csütörtökön egy hónapos mélypontra esett.