Idén vegyes lapokat osztott a Jóisten a gazdáknak. A jók már tavasszal ütésbe mentek, sajnos, azóta csak a rosszak jönnek csőstül. Régóta nem volt egy rendes eső, a „bátorabb” repcetermesztők közül is kevesen tudtak talajt készíteni és elvetni a magot.
Igen változatos a helyzet, van, ahol a helyi esőcskék előtt vetettek, van, ahol utána. Változóak vagyunk az eredményben, de mindenképp közösek a gondban! A gabona árvakelésről van szó, ami ellen nehéz lesz védekezni.
Ki se kelt? Eddig szinte semmi! Tehát nagy lesz a kompetitív nyomás a kelő repcenövényeken, amivel jelentősen rontja az állományok kezdeti fejlődését és a majdani eredményességét is. Az árvakelés intenzitását a csapadék határozza meg, de fel kell készülni a két graminicides kezelésre. A gabonamagvaknak kevesebb nedvesség kell, gyorsabban és könnyebben csíráznak idén, igen erős konkurensei lesznek a repcének (1. ábra).
Különösen veszélyes a kombájnok rostaaljából kikelt, zöld sávokban megjelenő gabona árvakelés, ami a gyenge kelő repcét teljesen kiszoríthatja, elpusztíthatja.
Kevés jó lap maradt a kezünkben, de szerencsére van egy ász: a Pantera 40 EC, ami az elmúlt években méltán lett a felhasználók alapvető készítménye.
A hatóanyag biztosan, de lassan dolgozik
A Pantera „motorja”, a kizalofop-P tefuril az egyszikű gyomok levélszöveteibe felszívódva a zsírsav-bioszintézis gátlásával fejti ki hatását, melynek következtében a sejtek növekedése leáll, a tenyészőcsúcs elhal.
A szer szelektivitásának alapja, hogy a kétszikűek biokémiailag tökéletesen lebontják a hatóanyagot. Ezért a kelőfélben levő repcenövényeket sem bántja. A tápanyagfelvétel már 1-2 nap múlva leáll, az első tünetek 4-5 nap elteltével jelennek meg a gyomnövényeken, nekrózisok (elhalásos foltok) formájában a legfiatalabb szövetekben.
A felszívódó hatóanyag a növények tápanyagszállító rendszerén keresztül mozog a növényben. A hatás gyorsasága függ a hőmérséklettől és a tápanyagtranszport intenzitásától. A teljes hatáskifejtés mintegy 15-20 napot vesz igénybe.
A hatóanyagmolekula stabilitását és szelektivitásának minőségét a szénlánc végén elhelyezkedő tefuril gyűrűnek köszönheti. Ez a hatás a gyakorlatban úgy jelenik meg, hogy ha (pl. szárazság miatt) a tápanyagszállítás gátolt, úgy tűnhet, mintha nem hatna a szer. Ilyenkor nem kell megijedni, hiszen a legközelebbi csapadék (harmat) után a gyomirtó hatás nem marad el.
Keverhetőség
A szuperszelektív egyszikűirtó készítményekről általánosságban elmondhatjuk, hogy a készítmények önmagában való alkalmazása javasolt. Kiváló rovarölő szereinkkel, mint az Aceptorro, Cyperkill Max, valamit a Tonivit gyökérképződést segítő növény kondicionálónkkal keverhető.
A termék megfelelő mennyiségű adjuvánst tartalmaz, így további hatásfokozó hozzáadása nem szükséges.
További információért keresse területi képviselőinket, vagy látogasson el a www.upl-ltd.com/hu weboldalunkra.
Vados Csaba
területi képviselő
UPL Hungary Kft.