Növényvédelem
Fizetett tartalom

Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is!

UPL Hungary Kft.

Idén vegyes lapokat osztott a Jóisten a gazdáknak. A jók már tavasszal ütésbe mentek, sajnos, azóta csak a rosszak jönnek csőstül. Régóta nem volt egy rendes eső, a „bátorabb” repcetermesztők közül is kevesen tudtak talajt készíteni és elvetni a magot.

Igen változatos a helyzet, van, ahol a helyi esőcskék előtt vetettek, van, ahol utána. Változóak vagyunk az eredményben, de mindenképp közösek a gondban! A gabona árvakelésről van szó, ami ellen nehéz lesz védekezni.

Ki se kelt? Eddig szinte semmi! Tehát nagy lesz a kompetitív nyomás a kelő repcenövényeken, amivel jelentősen rontja az állományok kezdeti fejlődését és a majdani eredményességét is. Az árvakelés intenzitását a csapadék határozza meg, de fel kell készülni a két graminicides kezelésre. A gabonamagvaknak kevesebb nedvesség kell, gyorsabban és könnyebben csíráznak idén, igen erős konkurensei lesznek a repcének (1. ábra).

1. ábra: Repcevetés kalászos árvakeléssel, Győrasszonyfa, 1 l Panterával kezelt. Hatás 2 hét múlva várható
1. ábra: Repcevetés kalászos árvakeléssel, Győrasszonyfa, 1 l Panterával kezelt. Hatás 2 hét múlva várható

Különösen veszélyes a kombájnok rostaaljából kikelt, zöld sávokban megjelenő gabona árvakelés, ami a gyenge kelő repcét teljesen kiszoríthatja, elpusztíthatja.

2. ábra: Árpa árvakelés repcevetésben, Tolna megye, 2024 
2. ábra: Árpa árvakelés repcevetésben, Tolna megye, 2024 

Kevés jó lap maradt a kezünkben, de szerencsére van egy ász: a Pantera 40 EC, ami az elmúlt években méltán lett a felhasználók alapvető készítménye.

A hatóanyag biztosan, de lassan dolgozik

A Pantera „motorja”, a kizalofop-P tefuril az egyszikű gyomok levélszöveteibe felszívódva a zsírsav-bioszintézis gátlásával fejti ki hatását, melynek következtében a sejtek növekedése leáll, a tenyészőcsúcs elhal.

A szer szelektivitásának alapja, hogy a kétszikűek biokémiailag tökéletesen lebontják a hatóanyagot. Ezért a kelőfélben levő repcenövényeket sem bántja. A tápanyagfelvétel már 1-2 nap múlva leáll, az első tünetek 4-5 nap elteltével jelennek meg a gyomnövényeken, nekrózisok (elhalásos foltok) formájában a legfiatalabb szövetekben.

A felszívódó hatóanyag a növények tápanyagszállító rendszerén keresztül mozog a növényben. A hatás gyorsasága függ a hőmérséklettől és a tápanyagtranszport intenzitásától. A teljes hatáskifejtés mintegy 15-20 napot vesz igénybe.

A hatóanyagmolekula stabilitását és szelektivitásának minőségét a szénlánc végén elhelyezkedő tefuril gyűrűnek köszönheti. Ez a hatás a gyakorlatban úgy jelenik meg, hogy ha (pl. szárazság miatt) a tápanyagszállítás gátolt, úgy tűnhet, mintha nem hatna a szer. Ilyenkor nem kell megijedni, hiszen a legközelebbi csapadék (harmat) után a gyomirtó hatás nem marad el.

Keverhetőség

A szuperszelektív egyszikűirtó készítményekről általánosságban elmondhatjuk, hogy a készítmények önmagában való alkalmazása javasolt. Kiváló rovarölő szereinkkel, mint az Aceptorro, Cyperkill Max, valamit a Tonivit gyökérképződést segítő növény kondicionálónkkal keverhető.

A termék megfelelő mennyiségű adjuvánst tartalmaz, így további hatásfokozó hozzáadása nem szükséges.

További információért keresse területi képviselőinket, vagy látogasson el a www.upl-ltd.com/hu weboldalunkra.

Vados Csaba
területi képviselő
UPL Hungary Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Raktározás során fellépő problémák - terménytárolási teendők

2024. szeptember 16. 05:40

A raktári károsítók az esetek 99%-ában valamilyen, sokszor banális hiba miatt jelennek meg a betárolt terményekben. Ezeket a hibákat együttesen a raktári higiénia elleni vétségek névvel lehetne jellemezni és szinte ezernyi van belőlük.

Lisztharmatok adnak feladatot

2024. szeptember 10. 15:50

Az idő enyhülése talán fellélegzést hoz a hosszú szárazság, és égető napos időjárás után. De milyen növényvédelmi problémák ütik fel a fejüket, és mire kell figyelnünk most?

Állománypermetezéssel védjük a bodzát az amerikai fehér medvelepke ellen

2024. szeptember 9. 08:10

Az amerikai fehér medvelepke (Hyphantria cunea) egy olyan invazív kártevő, amely mesterséges úton került a Kárpát-medencébe.

Gondok a szójában: kemény ellenfelek a gyapottok-bagolylepke hernyói

2024. szeptember 6. 08:10

A gyapottok-bagolylepke hazánkban évek óta károsítja a kukoricaállományokat, de emellett igen sok más növényt is pusztíthat.

Kétéves csúcson a szójabab jegyzésára

2020. szeptember 12. 16:12

Európában kiegyenlített küzdelmet folytattak a vevők és az eladók. A malmi búza és a takarmánybúza olcsóbb lett, de a kukorica és a repce ára emelkedett a parketten.

Legyen képben, olvassa el a Nufarmer Magazin 29. számát!

2020. augusztus 10. 12:44

Őszi növényvédelem a szántóföldön, a gyümölcsösökben és a szőlőben.

Stabilak a fekete-tengeri térség gabonaárai

2020. szeptember 2. 10:47

A búza kiemelkedően drágult Chicagóban, ezt a fekete-tengeri térség stabil árai és a főbb exportáló országok szállításaival kapcsolatos aggodalmak támasztottak alá.

Stresszhatásoknak ellenálló hibridek

2021. június 19. 07:36

A legújabb RAPOOL-repcegeneráció a génjeiben hordozza a termésstabilitást.