Zöldítő
Zöldítő

Klímaváltozás hatásai: melegebb ősz

Klímaváltozás hatásai: melegebb ősz

Agrofórum Online

A globális éghajlati változások sajnos évről évre jobban érzékelhetők. Híradásból láthatók az árvizek, földcsuszamlások, a szárazságból adódó tűzesetek stb.

Sajnos Magyarországon is egyre jobban érzékelhetjük, hogy mind jobban tolódik el klímánk a mediterrán irányába. Forró, meleg nyarak és enyhe ősz jellemző manapság. Lassan már tél sincs, nincsenek igazi mínuszok tartósan 1-2 hétig, ahol a baktériumok, a kártevők is elfagynak és a betegségek ellen sem ártana. Utoljára 5 éve volt befagyva a Balaton teljesen. A mezőgazdasági területeknél is elég csak visszagondolni a nyári aszályokra. Az OMSZ adatai szerint, amióta mérik, ez volt a legmelegebb nyarunk, ami sajnos nagyon gyenge termést hozott. Emellett a kukoricából kevesebb termett, így importra szorult a gazdaság. A talajoknál a rovarok, egyéb kártevők elterjedtek, amik csak tovább súlyosbították az aszálykárokat.

Ezen kívül még megemlítendő probléma, a csapadék hiánya, ami megmutatkozott a Velencei-tónál és más halastavainknál, ami a halgazdálkodást és a halállományt tovább gyengítették. Előrejelzések szerint a nyarak egyre aszályosabbak lesznek és az őszi csapadék mennyisége is csökkenni fog. A jövőben elég nagy probléma lesz, a víz hiánya. Így egyre jobban a helyes vízgazdálkodásra kell majd koncentrálni, hogy a vizet „megtartsuk”. Azaz tározókat kell létrehozni, és azokat tisztán is tartani, mivel különböző problémák felmerülése miatt – lásd Velencei-tó kiszáradása – a tározók (Pátkai-víztározó, Zámolyi-víztározó) nem voltak alkalmasak vízutánpótlásra szennyezettségük miatt. Érdemes olyan támogatásokat preferálni a gazdálkodók számára, ahol törekednek a víz tározására, hogy aszályos időkben öntözni tudjanak földjeiken.

Szárazságban a talajaink megmunkálása nehézségekbe ütközik. A kiszáradt mezőgazdasági területeken egyre nehezebb ilyen körülmények között elvégezni a munkákat. Ezért lenne fontos a megfelelő ökológiai gazdálkodás. A helyes talajmunkálatok, vetésváltások, károsítóirtások is (rovar, emlős, növény stb.) elősegítik a helyes gazdálkodást.

A melegebb ősz hatására a gabonafélék jobban beindulnak, mint kellene (fotó: Szentes Dóra)

Sajnos a kialakult háborús helyzet sem könnyítette meg a mezőgazdaságban dolgozók helyzetét idén. A műtrágyaárak és az üzemanyagárak növekedésével, a betakarítások veszélybe kerültek sok helyen az országban.

Ahogy már érzékeljük évek óta, az ősz is egyre jobban eltolódik. Elhúzódik a „vénasszonyok nyara”, azaz sokáig melegek vannak. Szinte november végéig plusz fokokat mérhetünk. Ezzel ellentétben régebben volt, hogy már november 1-én lapátoltuk a havat és volt kb. fél méteres hó. Enyhülni látszik mind az ősz, mind a tél, ami nem kedvez sokszor az élővilágnak, növényvilágnak sem. Mint már azt az elején is említettem, a tartós mínuszok hiánya a káros baktériumok, vírusok elpusztítása miatt volt jó a téli időszakban, így kevesebb volt a megbetegedés is.

A növények a meleg hatására újra virágba borulhatnak és a méhek egy része újra elkezd mézet gyűjteni. A gyomok is elkezdenek jobban feltörni a talajokból és a gabonafélék is beindulnak (jobban, mint kellene ebben az időszakban). A fák levelei később hullanak le és az elszíneződések is eltolódnak. Annyi előnyt vettünk észre, hogy ami kimaradt augusztusban csapadékmennyiség a gazdaságoknak, azt ilyenkor szeptember-októberben bőségesen pótolja az időjárás. Továbbá a fagyok nem okoznak problémát az őszi szántásoknál, és a gazdák elő tudják készíteni talajaikat a következő évre, illetve pihentetik is. A földek színe nagyon szép ebben az időszakban, ahogy az országot járjuk, láthatjuk az utak mentén.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A füstifecskecsalád, amely rozsdafarkúak fészkébe költözött

2024. június 16. 12:10

A Kiskunsági Nemzeti Park honlapján jelent meg a szokatlan költőhelyet választó füstifecskék története.

Ültethetek fát a nyáron?

2024. június 10. 13:10

A feladat látszólag egyszerűnek tűnik, ám mégsem az, hiszen az eredményes faültetésnek is megvan a maga megfelelő időszaka.

Egy mesterséges menedék megháromszorozta a méhállományt

2024. június 6. 11:40

„Menedékházat” épített egy cég a méheknek. A konstrukció remekül működik, ezért most további méhmenedékek építését tervezik.

Barátkozzunk meg a tőrösdarázzsal!

2024. május 26. 14:10

Májusban jelentek meg az első tőrösdarazsak a kertekben. Fontos felismerni ezeket a hatalmas rovarokat és megkülönböztetni a lódarazsaktól.

Fennáll a perzselés veszélye – fokozódik a kánikula

2018. augusztus 21. 07:56

A napos, száraz, az átlagosnál melegebb időjárás a hét közepéig folytatódik. A hét második felében egyre többfelé várhatók záporok, zivatarok, de a számottevő enyhülést hozó hidegfront csak vasárnap éri el hazánkat.

Akár százmilliárdos bevételkiesést okozhat az aszály

2019. március 28. 07:16

A vízhiány főleg az őszi gabonákat érinti: a búza és a repce van a legnagyobb veszélyben. Valahol ki sem csírázott a növény, máshol fele akkora, mint ilyenkor lenni szokott.

Savanyítani kell a meszes, szikes talajokat!

2023. július 24. 10:10

Nagyon sok terület válik egyre meszesebbé, gyakran szikessé is. Ezekben a talajokban a növényeket hamarabb eléri az aszály, gyakori a súlyos terméselmaradás. Gyenge a növények olajtartalma, elmarad a fehérje- vagy sikértartalom. Hamarabb felsül a kukorica, a napraforgó, kiritkul a lucerna, és nitrogénkötő növény nehezen termeszthető.

Az aszály miatt mennek tönkre a dán farmerek

2018. szeptember 30. 13:45

Ebben az évben eddig már több mint 100 gazdálkodó ment tönkre Dániában a nagy szárazság okozta veszteségek miatt.