Az európai zöld megállapodásban foglaltak megvalósítása esetén számolnunk kell az európai mezőgazdasági termelés visszaesésével, magasabb árakkal, fokozódó importtal – a Wageningen Egyetem agrárközgazdasági elemzései értelmében.
Az Európai Bizottság célja, hogy az európai zöld megállapodásban foglalt elvek foganatosítása útján csökkentse a mezőgazdasági tevékenységből származó környezetkárosító hatások mértékét, amelyek jelentős hatást gyakorolnak a globális felmelegedésre. Annak megállapítására, hogy milyen intézkedéseket kell hozni annak érdekében, hogy a gazdák megfelelhessenek a ,,zöldítő” fenntarthatósági követeléseknek, az egyetem 25 gazdaságot vett górcső alá.
A felmérés alatt a közgazdasági szakemberek első sorban a (2030-ig felhasználás tekintetében felezendő) a növényvédő szerekre koncentráltak, majd gazdasági modellek segítségével különböző forgatókönyveket vázoltak fel, többek között az organikus gazdálkodás részesedése kapcsán.
Az eredmények szerint, abban az esetben, ha az összes intézkedést megvalósítjuk, a termelésben mintegy 10-20%-os visszaesésre kell számítanunk, azonban az egyes kultúrák között nagy eltérések mutatkoznak: a cukorrépánál a visszaesés mértéke a 30%-ot is elérheti.
Egy szó, mint száz: amire számítanunk kell, az a mezőgazdasági termékek áremelkedése. Amire a kutatók szerint még gondolnunk kell, az a termékek minőségromlása (vagy akár fogyaszthatatlansága) az egyes, eddig jól bevált növényvédő szerek kivonásából adódó patogén szervezetek jelenléte miatt…A Wageningen Egyetem Gazdasági Kutatóintézetének munkatársa, Johan Bremmer szerint ha az európai igények ugyanazon a szinten maradnak, akkor elkerülhetetlen lesz az import fokozása, amely kedvezőtlen hatást fog gyakorolni az európai kereskedelmi mérlegre, mivel az export várhatóan csökken majd.