Zöldítő
Fizetett tartalom

Zöldtrágya vagy takarónövény – mi a különbség?

Démétér Biosystems Kft.

A zöldítési kötelezettség miatt sokan zöldtrágyáznak, amely sajnos kimerül egy egyszerű keverék 60 napig történő területen tartásában, majd következik a leforgatás, amely még a zöldítő keverék emlékét is eltörli a föld színéről. Pedig lehetne jobban is csinálni.

A kötelező feladatokat igyekszünk sokszor a lehető legegyszerűbben és leggyorsabban letudni, és nem ismerjük fel, hogy azokból profitálni is tudnánk. Az elátkozott zöldítés pontosan ilyen: szidjuk azt, aki kitalálta, szidjuk a vetőmagost, szidjuk a zöldtrágyanövényt. A zöldtrágyázás kutatásában nagy agrártudósaink a világ élvonalában jártak a 19-20. század fordulójától kezdve, és egy igen hatékony módszer volt a talaj tápanyag-tartalmának és szervesanyag-tartalmának növelésére ott, ahol szervestrágyázásra nem volt lehetőség. Aztán a 20. század végén, 21. század elején elkezdtük jobban megismerni a talajbiológiát, és kiderült, hogy a be nem dolgozott zöldtrágya – a takarónövény – még nagyobb előnyöket biztosít.

Zöldtrágya vagy takarónövény?

A két technológia nem ellentéte vagy konkurense egymásnak: a zöldtrágyázás a szakirodalom szerint a takarónövényezés egyik csoportja, ahol azzal teljesül be a növények célja, hogy bedolgozzuk őket a talajba. Mindkettőnek megvan a helye és szerepe, azonban egy jól megválasztott takarónövényből nagyobb, pontosabban többrétű hasznot húzhatunk, mint egy zöldtrágyázásból. Az alábbi táblázatban bemutatjuk, hogyan viszonyul egymáshoz a zöldtrágya és a takarónövény.

A talaj szénkészletét a hideg- és melegkedvelő fűfélék gyökérzete és szármaradványa gyarapítja a leginkább, de csak akkor, ha azt a talaj felszínén hagyjuk (a „Boróka” mixben homoki zab, szudánifű, olajlen, csillagfürt négyese látható ősszel, majd tavasszal egy menet sekély rövidtárcsa után – Molnár Tamás felvétele)

A takarónövények használatának kulcsa, hogy a július-szeptember hónapokban történő elvetésük után semmilyen talajmunkát nem igényelnek, így egy drágább takarónövény-keverék is visszahozza az árát a gázolajon és az amortizáción történő spórolással (a talajmegújító technológia anyagi oldaláról itt olvashatsz többet). De hogyan tudok így tavasszal vetni? A kérdés jogos, a válasz egyszerű: a gyökerek és a talajélet olyan magágyat készítenek, amelynek vassal nyomába sem érünk. A talajlakó élőlények hasonlítanak az emberekre: akkor dolgoznak megfelelően, ha van tető a fejük felett, van elég táplálék és senki sem nyaggatja őket.

A talajéletet nem lehet megvenni, de segítünk úgy alakítani a körülményeket, hogy jól érezzék magukat a talajlakók (takarónövény után vetett, CarbonKick starterrel indított kukorica egy Somogy megyei táblán)

Hogyan hoznak Neked hasznot a TillageMix takarónövények?

A talajaink megújítása nemes feladat, azonban mindannyian pénzből élünk, így fontos, hogy a takarónövények alkalmazása is megtérüljön. Ennek érdekében keverékreceptjeinket hazai tapasztalatok alapján fejlesztjük, megtalálhatóak bennük a pillangós, egyszikű és a talajlazító fajok, az arányukat fél évtized kutatásai alapján határozzuk meg. Az agrotechnikába könnyen beilleszthetőek, ugyanis pontosan tudjuk az egyes fajok tenyészidejét, így a kultúrgyommá válástól nem kell tartanod. Változatos összetételüknek köszönhetően megtörik a kórokozók és kártevők ciklusait.

A TillageMix takarónövény-keverékek között biztosan megtalálod a vetésforgódhoz, agrotechnikádhoz és céljaidhoz illő összeállítást

3-5 év alatt jelentős szervesanyag-növekedés érhető el a talajaidban, különösen akkor, ha a talajmegújító technológia minél több elemét alkalmazzuk. A keverékeinket nem kell 60 nap után bedolgoznod, mert télen teljesen kifagynak és tavasszal könnyen kezelhetőek. Eközben a gyökerek és szármaradványok védik a talajaidat a szél- és vízeróziótól, a tömörödöttségtől és a kiégéstől, valamint segítenek fenntartani a talaj lazultságát, serkentik a talajéletet, így jobb lesz a talaj szerkezete és vízgazdálkodása. A keverékek árában a teljes szaktanács is benne van, a vetéstől a megsemmisítésig. Ha nem találod a megfelelő keveréket, akkor az egyedi mixed összeállításában is segítünk. Természetesen minden keverékünk megfelel a zöldítés (ökológiai másodvetés) előírásainak.

A takarónövényként használt fajok valamennyi paraméterét ismerjük, amely nem csupán a keverékek összeállításában, de a keverékek helyes kezelésében is sokat segít a gazdatársaknak

Közeledik a takarónövények vetésének ideje

Az árpa, repce és búza betakarítása utáni időszak a legjobb arra, hogy belevágj a takarónövények alkalmazásába. A csapadékhiány miatt sok gazdatársunk kivár, de nyári, őszi és téli keverékeink közül biztosan lesz olyan, amelyik a megfelelő időben, a megfelelő módon elvetve működni fog. Keresd szaktanácsadóinkat, akik segítenek a mix kiválasztásában vagy összeállításában, valamint teljes technológiával állnak rendelkezésedre, a kombájn levonulásától a következő főnövény vetéséig.

Tudj meg többet a www.talajreform.hu weboldalon!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mikor és miért színesednek szépen a levelek ősszel?

2024. október 14. 14:40

A lombhullató növények levelei ősszel a legszínesebbek. Az őszi színei azonban évről évre, illetve fajon belül egyedről egyedre is változhat.

Hihetetlen: a hangyák saját gazdasággal rendelkeznek

2024. október 9. 14:40

A hangyák 66 millió évvel ezelőtt kezdtek el gombát termeszteni, a dinoszauruszokat elpusztító aszteroida nyomán.

Az őszi zöldtrágyázás: mit, miért és hogyan?

2024. szeptember 7. 16:10

Az őszi zöldtrágyázás azért kiemelkedően fontos, mert számos hosszú távú előnyt biztosít a talajnak és a terméshozamnak.

Mit csinálhatunk az eddig nem hasznosított zöldtakarmánnyal?

2024. augusztus 26. 15:10

Technológiai és üzleti megoldásokat dolgoztak ki fenntartható, alulhasznosított gyepterületeken alapuló termékek, például papír, állati alom, szerves fehérje, biogáz és bioszén előállítására.

Agrártámogatások: vége a könnyű pénz időszakának

2020. február 14. 10:02

Az idén is nyílnak még új pályázatok, a következő támogatási ciklusban pedig Magyarország a vidékfejlesztési forrásokat a mostaninál koncentráltabb rendszerben osztaná szét.

Faültetések a fenntarthatóság jegyében

2020. október 10. 12:55

Az AM közleményében kiemelte, a Fenntarthatósági Témahéten több mint 700 iskolában faültetésekkel hívják fel a figyelmet a fenntarthatóságról gondolkodás fontosságára.

SAATEN-UNION: márciusban kiszállítjuk a már megrendelt vetőmagot

2020. március 25. 15:22

Tavaszi vetőmagokból további szabad készletek állnak rendelkezésünkre, és a megrendeléseket rövid határidővel teljesítjük.

Sekélyművelő kultivátor és csökkentett szerkijuttatás - Az Amazone válaszai a jövő zöld kihívásaira

2023. január 13. 09:08

A Green Deal fogalma mára nem ismeretlen a gazdálkodók számára, az európai zöld megállapodás követelményei pedig a mezőgazdasági gépgyártókra, de nem mellékesen az inputanyag-előállítókra is komoly nyomást helyez.