A képen látható apró rovarok terjednek fóliában nevelt paradicsomokon. Saját célra termesztek, és ez az első próbálkozásom mini fóliaházamban. Mik ezek, és mivel tudok ellenük védekezni, elsősorban vegyszermentes módszerekre gondoltam?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A beküldött képeken vörös színű levéltetveket látok. A levéltetvek gyakori kártevők mind a hajtatott, mind a szabadföldi paradicsomnövényeken. Ezek is a szabadban élő levéltetvek, amik az őszi hűvösre forduló időjárásnál behúzódhattak az egyenletes meleget biztosító fólia alá.
Levéltetvek szívó kártevők, vékony szipókájukat a zöld növény sejtjeibe mélyesztik és a növény nedvét szívják, azzal táplálkoznak. Szúrásukat gyakran kísérik levéldeformációk, begörbülések. Súlyosabb kárt is okoznak, a növényben élő vírusokat terjesztik, megfertőzik a megszúrt növényt, belejuttatják a vírust, ami 3-4 hét alatt a teljes növényben szétterjed. Ebben a stádiumában már a növény minden részén, főleg a fiatal leveleken kifejlődnek a látható vírustünetek.
Szárnyas alakjaik terjesztik a levéltetveket, azok képesek aktív helyváltoztatásra. Évente több generációt nevelnek. Betelepedésük után 3-5 hét szükséges az újabb szárnyas alakjuk kifejlődéséhez, ezt nem szabad megvárni. A fiatal levéltetvek aprók, fejlődésük során többször vedlenek, fehéres színű levetett bőrük az élő tetvek mellett megtalálható. Ragacsos, édes mézharmatot választanak ki, amit hangyák keresnek fel, azzal táplálkoznak.
A levéltetvek jellemzően a levelek hátoldalán élnek, emiatt kezdetben nem feltűnők, és későn, már felszaporodott, szétterjedt állapotukban észlelik jelenlétüket, amikor elkésett már a védekezés. A lombszintre kifüggesztett sárga ragacsos rovarcsapda lapok időben jelzik az esetleges levéltetveket, ajánlott használni. A levéltetvek kolóniákban (telepekben) élnek, sok különböző fejlettségű egyed együtt. A védekezés akkor lesz hatékony, ha időben, a felszaporodásukat megelőzően megtörténik ellenük a védekezés. Betelepülésükkor foltokban fejlődnek telepeik, gyakori szemlézéssel ezeket az egyes fertőzött leveleket eltávolítva vagy lekezelve, terjedésük megállítható. A heti gyakorisággal végzett alapos növényellenőrzés alapfeltétel, de biztosabb a heti kétszer alkalmazott növényszemle jó fényviszonyok mellett, lehetőleg napos időben. A keresést a friss hajtások végére kell összpontosítani.
Kezdeti fertőzési állapotban, alacsony levéltetű egyedszámnál erős sugarú sima vizes gyakori permetezés leveri és eltávolítja a kártevőket. Ez történik a természetben is záporok, intenzív esőzések alkalmával. A levéltetves levelek lecsípése, levágása, majd összegyűjtése segít szétterjedésük megakadályozásában. A tetvek levelekkel együtt szétmorzsolhatók, ez is gyakori védekezési eljárás. Fokhagyma présnedvének 1-1 arányú vizes oldata kipermetezve a kolóniákra megfelelő ölő hatást biztosít. A tetvek növényi olajtartalmú készítményekkel végzett permetezése is hatékony, amennyiben a tetűtelepeket az oldat egyenletesen befedi. Narancsolaj-készítmények (Organic, Brev-gold) engedélyezettek erre a célra, nincs szermaradványuk, és nincs előírt élelmezésügyi várakozási idő sem esetükben. Zárt légtérben nevelésnél (fólia alatt) beváltak a ragadozó fürkészdarazsak és ragadozó poloskák, nagyüzemek eredményesen alkalmazzák őket levéltetvek ellen is. Kisméretű fóliasátra miatt ez nem lesz gazdaságos Önnek.
A képen látható levéltetű sűrűségnél már a hagyományos rovarölő szerek használata indokolt, a következő szabad forgalmú rovarölő szerek engedélyezettek erre a célra: a növényi eredetű biotermesztésben is alkalmazható azadiraktin hatóanyagú NeemAzal-T/S; a flonikamid hatóanyagú Teppeki, Afinto; a pirimikarb hatóanyagú Pirimor 50 WG; a deltametrin hatóanyagú Deltam; a cipermetrin hatóanyagú Cyperkill 25 EC; a lambda-cihalotrin hatóanyagú Karate zeon 5 CS, K1, Full 5 CS stb. és a flupiradifuron hatóanyagú Sanium system készítmények.
Kiemelt kép: Pixabay