S. László kérdése: Sok eső esett az elmúlt pár napban, félek, hogy almafáimon megjelenik a lisztharmat és a varasodás. Mikor, és milyen szerrel védekezzek ellene?
Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A közvetlen csapadék a lisztharmat gombák fertőzését gátolja, számukra a tartósan magas páratartalom és a 20-24 fokos hőmérséklet az optimális. Terjedésének ezért elsősorban a záporeső, a harmat és a köd kedvez, amely a szükséges nagyobb páratartalmat biztosítja. Az almafa lisztharmat telelése a rügyekben, rügypikkelyek között lehetséges, az ilyen fertőzött rügyekből fejlődő hajtás valamennyi levele fertőzött lesz, rajtuk összefüggő fehéres lisztharmat bevonat jelenik meg. A fertőzött rügyekből kifejlődő hajtásokról a gomba szétszórja fertőző spóráit és ez a folyamat őszig folyamatosan ismétlődik.
Ott, ahol a fertőzés rendszeresen előfordul, a vegyszeres védelme szinte elkerülhetetlen. A kén tartalmú lemosó permetezéssel az áttelelt gomba spórák ellen védekezhettük. Kihajtás után már kontakt és felszívódó szerek kombinációjával folytassuk a védekezést. Az egyes permetezések között eltelt időtartamok a permetezőszer szerinti előírásoktól függnek. Sziromhullás után is további kezelések szükségesek főként, ha a korokozó terjedésének megfelelő körülményeket tapasztalunk, a leveleken tüneteket találunk (ciprodinil, tebukonazol, difenokonazol).
A varasodás terjedésének azonban a lisztharmattal szemben kifejezetten kedvez a csapadékos időjárás. A fertőzés bekövetkezése után az első tünetek 10 nap múlva jelennek meg. A levelek mindkét oldalán kialakuló sötét foltok jelzik a fertőzést. A foltok közepe barna, melyek a szélük felől fokozatosan feketévé válnak. Az intenzív hajtásnövekedés időszakában (áprilistól júniusig) felszívódó (penkonazol, tebukonazol) és kontakt (klórtalonil) szerek kombinált használata ajánlott.
A tünetek megjelenésekor 5-7 naponta végzett kezelés ajánlatos a javulás érdekében. A szüret után is érdemes a fák permetezését felszívódó készítményekkel elvégezni, így a növények megfelelő felkészülését, kondícióját biztosíthatjuk a téli fagyokra. A varasodás kórokozójának áttelelése a lehullott fertőzött leveleken történik, ezért a lehullott lomb összegyűjtése és megsemmisítése is nagymértékben hozzájárul sikeres védekezésünkhöz.