Szeretném megtudni, hogy érdemes-e lenyírni a füvet még a tél előtt?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A gyepet ugyanúgy, mint minden más növényfajt a kertben és a lakásban is, érdemes felkészíteni a téli időszakra. A gyep téliesítésének egyik fontos művelete annak utolsó nyírása. Ennek időpontját a hőmérséklet, valamint a fű hosszúsága is befolyásolhatja. Általában azonban november végénél később már nem szokott sor kerülni a nyírásra, ugyanis ekkor már legtöbbször megérkezik a fagy, valamint a deres reggelek egyaránt. A fű hosszát nem érdemes ilyenkor már 5 cm-nél rövidebbre vágni, hiszen a következő időszakban a fű tovább már nem fog növekedni. Ez a hosszúság pedig még megfelelő arra, hogy a tél folyamán, kedvezőtlen fényviszonyok mellett is a fotoszintetizáláshoz elegendő felülettel rendelkezzen.
Nemcsak az utolsó nyírásáról, hanem a megfelelő mennyiségű tápanyagról is érdemes gondoskodnunk. Kifejezetten a gyepek számára készült ősszel kijuttatandó műtrágyák is kaphatók a kereskedelemben, melyek kiszórása elősegíti a kedvező áttelelést. E gyepműtrágyák viszonylag nagy mennyiségben tartalmaznak káliumot, mely tápanyag a növényi sejtekben minél kedvezőbb koncentrációban van jelen, annál alacsonyabb lesz azok fagyáspontja. A fűszálak ezáltal alacsony hőmérsékleten is rugalmasak maradnak, így nem törnek olyan könnyen. A műtrágyák kiszórását érdemesebb már kora ősszel elvégezni, így van elegendő ideje a növényben is felszívódni.
További feladatok közé tartozik a gyep téliesítése során az őszi lehullott lomb arról való eltávolítása. A levelek ugyanis megfosztják a gyepet a fénytől, valamint a nedves levelekkel való takarás alatt akár meg is sárgulhat és legrosszabb esetben el is pusztulhat. Az összegyűjtött levelek komposztálhatók is, vagy téli védelemként az évelőágyásokba is elhelyezhetők. A tél beállta előtt a zöld területre helyezett kerti bútorokat, valamint egyéb tárgyakat is távolítsuk el a gyepfelületről, valamit öntözőrendszer esetén annak víztelenítéséről se felejtkezzünk el. Fontos, hogy a tél folyamán, havazás esetében a havat ne a gyepfelületre seperjük vagy lapátoljuk, hiszen a tömörödött és megfagyott hóréteg egyaránt károsodásához vezethet.