Érdemes még permetezni ősszel a káposztalepke hernyói ellen?

Agrofórum Online

A megmaradt káposztafejeken kertemben elszaporodtak a képen látható tarka lárvák. Mik ezek? Érdemes még permetezni ellenük?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A beküldött képen a káposztalepke (Pieris brassicae) hernyói láthatók. A káposzta egyik fontos, gyakori kártevője. Európában és hazánkban is elterjedt kozmopolita lepke. Lárváik tömeges jelenlétükkel súlyos károkat képesek okozni.

A lepke sík, nyitott területeken, réteken, szántóföldeken, ligetekben, kertekben egyaránt előfordul. Tápnövényei, amit fogyaszt, a keresztesvirágúak családjába, a káposztafélék nemzetségébe tartozó termesztett káposztafélék: fejes káposzta, karfiol, brokkoli. Peterakás céljára még használja a sarkantyúvirág (Tropeolum) és a holdviola (Lunaria) növényeket is. A rovar nem véletlenül választja ki a felsorolt növényeket, valamennyi tartalmaz mustárolaj glikozidot, ami a speciális csípős ízt okozza a leveleikben, ezt érzékelik a káposztalepkék.

Káposztalepke lárvája (fotó: a kérdező felvétele)

Lepkéi nagyméretűek, elérik a 6 cm-t is, fehér szárnyúak, első pár szárnyuk csúcsán feketés folttal. Hasonló méretű, színű, mintázatú rokon faj a szintén gyakori répalepke (P. rapae), könnyen összetéveszthetők. A lepke számos növény virágain táplálkozik, pl. az aszterek, a pitypang, a mentafélék, a lóherék virágainak nektárjait is gyűjti. Eközben beporozza azok virágait.

Káposztalepke nektárt gyűjt

Petéit csoportosan, a levelek hátoldalára helyezi. A kikelő, néhány mm hosszú lárvák gyorsan gyarapodnak, mivel a levelek fonákán kezdik el fejlődésüket, kezdetben rejtve maradnak. Életük során 4-szer vedlenek, teljes kifejlettségükben elérik az 50 mm-es hosszúságot. Erős rágó szájszervükkel könnyedén rágják a káposztafélék leveleit. Növekedésükkel a falánkságuk, a kártétel mértéke fokozódik. Lárvák teste sárgás színű fekete foltokkal. Bábjai sárga színűek fekete foltokkal, fejjel felfelé rögzítik magukat valamilyen sík felületre. Báb alakban telelnek. Évente 2, esetleg 3 nemzedéke fejlődik a hőmérséklet függvényében.

Lárváinak kártétele ellen – szabad forgalmú szerek közül – csak a Bacillus thuringiensis hatóanyagúak engedélyezettek, pl. Dipel DF. Biotermesztésben is felhasználható, és 2 napos várakozási idő van előírva alkalmazásakor. A káposztafélék erősen viaszos levélfelülete miatt tapadásfokozó adalékanyag felhasználásáról se feledkezzen meg! Néhány tő esetén, és ha a lárvák már 1-2 cm méretűek, tehát jól észlelhetők, hatékony megoldás az összegyűjtésük is. Több II. forgalmú rovarölő szer is engedélyezett ellenük, használatuk ilyen csekély számú káposztanövény esetében nem indokolt. Mivel megvásárlásuk és alkalmazásuk speciális növényvédelmi tanfolyami végzettséghez kötött, ezek nem is jöhetnek szóba.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Milyen kártevők ellen kell most megvédeni a szilvafákat?

2020. április 7. 04:36

R. Miklós kérdése: A kertemben több szilvafa is található. Milyen tavaszi kártevők ellen kell most megvédeni a szilvafákat?

Mi készít fehéres színű járatokat az almafa levelén?

2022. június 21. 04:36

Almafám levelein valamilyen károsító fehér színű járatokat készít. Milyen kártevővel állhatunk szemben? Hogyan védekezhetek ellene?

Repce Különszám – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2019. február 26. 09:52

A Nufarmer magazin tavaszi különszámának főszereplője a repce, köszönhetően annak, hogy – bár Magyarországon nem mindenhol optimálisak számára a feltételek – az egyik legnagyobb árbevételű kultúra, stabil piaccal.

Új, UF 1602-es függesztett permetezőgéppel bővül az Amazone kínálata

2019. március 11. 13:46

Az UF 1602-est egy speciálisan kialakított, kedvezőbb súlyponttal rendelkező polietilén tankkal szerelték fel. A sima tartályfalak lehetővé teszik az effektív külső és belső tartálytisztítást.