Felhasználható még az eldőlt paprikapalánta?

Agrofórum Online

Paprikapalántáim közül néhány eldőlt a cserepében, a képen jól látszik. Egyelőre a hideg miatt nem tudom kiültetni. Fel tudom használni még azokat vagy szerezzek be helyettük másikat?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

Azt a betegséget, ami a küldött képén látható, palántadőlésnek nevezzük. Amint az elnevezése is megadja, az jellemző rá, hogy eldőlnek a palántakorban lévő növények, és általában elpusztulnak. Hazánkban – a felmérések szerint – a palántadőlést a Rhizoctonia solani nevű, talajban élő polifág gomba okozza, de más gombák is okozhatnak hasonló betegségeket. Minden csírázó magállapotú, majd 1-2 leveles korú növényt megfertőz benti, zárt térben történő nevelésnél, de szabadföldön is. Talajból indul el a fertőzés. A betegség fellépését segíti, ha a palántákat nem az igényeiknek megfelelően nevelik, magasabb hőmérsékleten, nagyon nedvesen tartják földjüket, kevés a fény számukra, több tápanyaggal látják el. Ezek hatására a palánták megnyúlnak, szárszövetük lazább lesz, fogékonyabbá válnak a fertőzésre.

Szártövi elvékonyodás és barnulás paprikánál (fotó: a kérdező felvétele)

A kibújó palánták szárát megtámadó gomba hatására a talajjal érintkező része áttetszővé, puhává válik, elgyengül, majd elfekszik. Ezt követi a föld feletti rész gyors elhalása. Vannak esetek, ez látszik a képen is, amikor valamilyen módon a palánta túléli a gyökérnyaki fertőzést, a fertőzés helyén a folt parás felülettel „begyógyul”. A gyógyulás látszólagos, mert a szártő sérült marad és meggyengült. Ilyen palánta életben maradása kiültetés után kétséges, belőle teljes értékű növény nem fejlődik. Nem érdemes vele kísérletezni, tipikus esetben akkor megy tönkre, amikor a terméssel berakodótt tövön a bogyók növekedésnek indulnak. Ebben a stádiumban nagy megterhelésnek kitett tövet már a sérült szár nem tudja vízzel és tápanyaggal ellátni, elhervad, összeesik, különösen a hirtelen betörő nagy meleget követően.

Szártőbetegség

A palántadőlés betegséget csak megelőzni lehet. Egészséges, fertőzésmentes talaj felhasználásával neveljen palántát, ha szükséges, 90-95 Celsius-fokos hővel, gőzzel vagy Trichoderma harzianum alapanyagú mikrobiológiai készítménnyel (Trifender, Tricho, Trichomax) kezelje felhasználás előtt. Mellette ügyeljen a növények nevelési körülményeire: bent nevelt palántáknál sokan túlgondoskodás hibájába esnek, gyakrabban öntöznek, mint szükséges lenne, szeretgetik azokat, pedig csak ártanak nekik. A hőmérséklet, fény, tápanyag, víz harmonikus ellátására kell törekedni. Télen, tél végén a fényhiány a meghatározó a felsoroltak közül, ilyenkor a visszafogott, szűkösen adagolt vízzel lehet a növekedést befolyásoló tényezők között az egyensúlyt megteremteni. Az éjszakai hőmérsékletet 3-4 fokkal a nappalinál alacsonyabban ajánlott tartani.

Azokat a palántákat, melyeknél a barna színű szártő megfigyelhető, ne használja fel, ne ültesse ki! Földjét se használja fel a későbbiekben magvetésre, palántanevelésre csak fertőtlenítés után! Ilyen növények műanyag cserepét is indokolt a következő felhasználás előtt fertőtleníteni hypós oldattal.

Mikor kell elvetni a díszkáposzta magjait?

2023. november 29. 12:40

Jövő ősszel szeretnék díszkáposztát ültetni a kertembe. Mikor kell ehhez elvetni a magjait?

A csodálatos ginzeng, amit akár meg is termelhetünk!

2023. március 25. 09:39

Nézzük most meg azt, hogy vajon tudunk-e otthon mi is ginzenget nevelni!

Hogyan készítsük fel a palántákat a kiültetésre?

2023. április 28. 10:36

Szeretném megtudni, hogy hogyan készítsük fel a palántákat a kiültetésre?

Április végi SOS teendők a kiskertben

2022. április 30. 17:41

Áprilisban, főleg most az utolsó két hétben rendkívül sok eső esett, ami egyrészt jó, mert hirtelen beindul és zöldül a gyeptől a gyomokig minden. De a gombabetegségekre például jobban oda kell figyelni.