Az Amistar gombölőt ráfújtam a gyümölcsfákra, majd ezután olvastam el a vegyszer használati előírását, ahol nem láttam, hogy gyümölcsfákra is ajánlják. Mekkora kárt okoztam a gyümölcsösben? Mi a teendőm? Válaszukat előre is köszönöm!
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Érdeklődő!
Az azoxistrobin hatóanyagú Amistar, a felszívódó gombaölő szerek közül a legrégebben forgalomban lévő készítmény, ezért a legismertebb is. Előnye, hogy sokféle kórokozó gomba ellen hatásos, méltán közkedvelt.
Amikor egy növényvédő szer forgalmazását engedélyezik, azt több évig tartó kísérletsorozat előzi meg, melyek során egyes kórokozók elleni hatásosságát, a kezelt növényre gyakorolt bármilyen hatását és a készítmény lebomlásának idejét is vizsgálják. Utóbbi alapján állapítják meg az élelmezés-egészségügyi várakozási időt napokban, melynek kötelezően el kell telnie a kezelés után a gyümölcs fogyasztása előtt.
Kérdésére azért nem lehet korrekt választ adni, mert az Amistar nem volt, és jelenleg sincs engedélyezve gyümölcsfákra, így nincsenek ismert, megadott élelmezés-egészségügyi várakozási értékek azokra. Ilyen esetben segítségül szoktuk hívni az egyéb kultúrák előírt várakozási értékeit.
Az Amistar hatásos a peronoszpórafélék, lisztharmatok, foltbetegségek, rozsdabetegségek és a szürkepenész ellen szántóföldi növényeknél (kalászosok), zöldségféléknél és dísznövényeknél, az előírt élelmezés-egészségügyi várakozási idők 3-60 nap között változók, zöldségféléknél 3-28 nap közötti értékek.
Bizonyára hallott már róla, hogy ugyanaz a növényvédőszer-hatóanyag, eltérő márkanévvel is kereskedelembe kerül, így próbáltam Önnek választ találni. Az azoxistobin hatóanyag Quadris néven is hosszú idő óta forgalmazott gombaölő szer, azt szőlőre és bogyós gyümölcsűekre engedélyezték. Míg szőlőnél 7, ribiszkéknél 35 nap várakozási idő van előírva.
Összegezve a fent közölt információkat, azt tudom leírni, hogy az Amistar-os permetezés a kezelt fákat nem károsíthatta, és a leghosszabb, azaz 60 napos élelmezésügyi várakozási idő betartása indokolt.
Tanulságul engedjen meg egy jó tanácsot, először alaposan el kell olvasni, tanulmányozni a növényvédő szer használati utasítását, ajánlásait, és csak utána készítse el a permetlevet. Úgy gondolom, hogy az eset után már megjegyezte. Tulajdonképpen az a praktikus megoldás, ha még télen, amikor készül a szezonra, és megvásárolja (kiválasztja) a felhasználni tervezett növényvédő szereket, akkor készít magának leírt formában egy kis egyszerű permetezési tervet, annak többszöri, alapos végiggondolására akkor van idő. Amikor pedig szükségessé válik a permetezés, a terv alapján készíti elő a gyümölcsfa kezelését.