Hogyan segíthetjük elő a hasznos rovarok felszaporodását a kertben?

Agrofórum Online

Kérem szíves válaszukat arra a kérdésemre, hogy hogyan lehet elősegíteni a hasznos rovarok felszaporodását a kertben?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A növénytermesztés szempontjából hasznosnak tekinthető ízeltlábúak, főként különböző rovarok nagyobb számban is előfordulhatnak kertjeinkben, akár tudtunk nélkül is. Ezek a rovarok nemcsak a kártevők egyedszámának gyérítésében, hanem a növények beporzásában, de akár gyomnövényekkel való táplálkozásukkal is hasznunkra válhatnak. A legismertebb képviselői talán ezeknek a hasznos szervezeteknek a katicabogarak, melyek a levéltetvekkel, pajzstetvekkel táplálkoznak, de a zöld fátyolkák ugyancsak levéltetvek, molytetvek és tripszek fogyasztói lehetnek.

A fülbemászók ugyan nem mindenki számára kedves vendégek a kertben, viszont nagy mennyiségben képesek különböző rovarok tojásait, lárváit és bábjait is elfogyasztani. A pókok (pókszabásúak) ugyancsak szerves részét képezik kertjeinknek, hiszen zsákmányuk a levéltetvek, levélbolhák, lepkehernyók és bogarak közül is kikerülhet. E fajokon kívül természetesen még számos más, házikertben is előforduló hasznos szervezet lehet segítségünkre a növénytermesztés folyamatában.

A hasznos rovarok épségének megőrzése és szaporodásuk elősegítése nem egyszerű feladat. Első körben a növényvédelmi kezelések számának csökkentésével, helyes, indokolt esetben és időben történő kémiai védekezéssel érhetjük el. A növények ültetésének, vetésének tervezésekor már a vetésforgóval, növénytársítással hatással lehetünk a kártevők egyedszámának alakulására. Érdemes emellett a kártevők jelenlétének figyelésére is energiát fordítani, pl. színes ragacslapokat, feromoncsapdákat kihelyezni. A kártevők megjelenése ezen módszerekkel jól látható ugyanis, így a védekezés esedékessége is megállapítható. Nemcsak az időben végzett kezelésnek, hanem a felhasznált készítményeknek is nagy jelentősége van.

A permetezés során az adott kártevő ellen ható speciális készítmény alkalmazását részesítsük előnyben, hiszen ezek, széles hatásspektrumú társaikhoz képest nincsenek hatással minden rovarra, így a hasznos szervezetekre sem. Ilyen pl. a Teppeki, levéltetek ellen alkalmazható speciális tetűirtó készítmény. Emellett természetesen a kártevők más eszközökkel való visszaszorítása is jó lehetőség lehet, pl. a burgonyabogarak kézzel való összegyűjtése, poloskák hálóval való távoltartása, hernyófogó övek használata, mellyel szintén nem befolyásoljuk hasznos szervezetink számát.

Kiemelt kép: Pixabay

Nufarmer magazin – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2018. szeptember 5. 09:57

Vetőmagcsávázás és őszi gyomirtás, a repce őszi növényvédelme, állományszárítás, tarlóápolás, valamint kijuttatástechnológiai tanácsok.

Beszámoló a Növényvédelmi Klub „Fás részeket károsító kártevők előrejelzése csapdázással” témájú előadásáról

2019. szeptember 12. 04:36

A Magyar Növényvédelmi Társaság Növényvédelmi Klubja által szervezett 397. előadáson vettünk részt szeptember 2-án, a NÉBIH Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóságának Budaörsi úti telephelyén.

Mire számíthat, aki diófát telepít?

2018. július 20. 05:38

S. László kérdése: Kertembe diófát ültetnénk, milyen növényvédelmi problémákra számíthatok?

Védelemre a virágzás időszakában is szükség van

2023. április 13. 06:36

A repce fejlődésével a tavaszi védekezés újabb szakaszába lép - a szárat, a virágzatot és a becőket károsító, jelentős terméskiesést előidézni képes kórokozók és kártevők elleni védelem lesz a fő feladat. A megfelelő termék kiválasztása mellett fontos szerepet kap a rezisztenciatörő szerrotáció tartása, és egyre nagyobb jelentőségű a védekezésre leginkább megfelelő időpont kiválasztása.