Hogyan gondozzuk tavasszal a muskátlit?

Agrofórum Online

Szeretnék tájékozódni a muskátli ápolásával kapcsolatban. Kérem segítségüket, hogy miként gondozzuk tavasszal a muskátlit?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A muskátlik kihelyezésének ideje a fagyos éjszakák elmúltával jön el. A növényeket érdemes előzetesen már telelőhelyükről előhozni, felkészíteni a megváltozott körülményekhez, a kinti levegőhöz és a fényhez. A növények metszése is szükséges a telelőidőszak lejárta után, vagyis kb. 10-15 cm-es magasságban vágjuk vissza, rajtuk 3-4 szemet meghagyva. Az elszáradt, elhalt, valamint elsárgult részeket is távolítsuk el a növényekről. Tavaszi feladataink közé tartozik továbbá a muskátli töveinek átültetése, vagy elfogyott talajának visszapótlása is, melyhez felhasznált közeg mindenképpen legyen tápanyagban gazdag. Az átültetéskor a növények gyökereinek kismértékű metszését is érdemes elvégeznünk. Nemcsak a kinti körülményekhez, hanem a rendszeres öntözéshez egyaránt szoktassuk hozzá a muskátlit, valamint a kihelyezés után érdemes megkezdeni legalább kétheti gyakorisággal elvégzett tápoldatozását is. Végleges helyéül lehetőleg napos vagy félárnyékos helyet válasszunk, hiszen ilyen körülmények között fejlődik rajtuk a legtöbb virág. A széltől és esőtől azonban óvjuk, ezek ugyanis kárt tehetnek hajtásaiban.

A növényvédelemre, a kártevők és kórokozók elleni védekezésre is ügyeljünk muskátlink szépségének megőrzése céljából. A leggyakrabban előforduló betegség a muskátlikon a rozsda, melynek kialakulása megelőzhető a levelek nedvesedésének elkerülésével, talajra való öntözéssel. Megjelenése esetében a beteg levelek eltávolításával akadályozható meg terjedése. Gyakori jelenség, melyet nem kórokozó vált ki, a levelek ödémásodása, ami a növények túlzott öntözése miatt alakul ki.

A muskátlin gyakran telepedhetnek meg kártevők, ezek közül a levéltetvekre már akár május végén számíthatunk. Az üvegházi molytetvek szintén szívogatásukkal gyengítik a növényeket, jelenlétükre a nagy mennyiségben megjelenő mézharmat, valamint az apró fehér rovarok hívják fel a figyelmet a levelek színi oldalán. A tetvek megtelepedésének kedvez a sűrű növényállomány, vagyis a magas páratartalom és hőmérséklet. Érdemes lehet ellenük első körben a növények ritkításával védekezni, túlzott mértékű elszaporodásuk esetében pedig kémiailag védekezni. A takácsatkák finom pókhálószerű szövedéket készítenek a levelek fonáki oldalán, főként száraz és meleg időjárás segíti felszaporodásukat, ellenük eredményesen atkaölő készítményekkel tudunk védekezni, gyors szaporodásuk miatt lehetőleg minél hamarabb elvégzett kezeléssel.

Veszélyes kártevők: Amerikai kukoricabogár

2019. június 19. 04:37

Az amerikai kukoricabogár a legjelentősebb kukorica kártevőink közé tartozik. A kártétele a hektáronkénti 5-10 q-tól a teljes termésveszteségig terjedhet. A lárva és az imágó egyaránt kártevő.

Növényvédelmi célra használható anyagok, amiket a házikertben is bátran alkalmazhatunk - IV. rész

2024. május 14. 05:40

Milyen kártevők ellen vethető be a kertben a sör? Mire használhatjuk a mésztejet? Mennyi mindenre alkalmazhatjuk a mezei zsurló főzetét?

Frisspiaci cseresznye termesztése „kompakt váza” koronán

2019. március 24. 06:18

Hazánkban egyre több termelő kacérkodik a cseresznyetermesztés gondolatával. Vonzó az érésidejéből adódó korai árbevétel, a viszonylagos magas eladási ár, valamint a régmúltra visszanyúló termesztési hagyomány.

Visszatérő probléma: verticilliumos hervadás Magyarországon

2019. október 13. 05:29

Hazánkban a Verticillium dahliae Kleb. gombafaj főként fiatal csonthéjas ültetvényekben okozhat jelentős károkat, jellemzően kajszi, de cseresznye, meggy, szilva és mandula esetében is.