Hogyan gondozzuk télen az árvácskát?

Agrofórum Online

Kérem válaszukat: hogyan gondozzam télen az árvácskát? Köszönöm!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az árvácska kertjeink mellett a közterületeken is szívesen ültetett dísznövénynek tekinthető. Népszerűségét nemcsak kisebb igényeinek köszönheti, hanem mutatós megjelenésének, hosszan tartó virágzásának egyaránt. A nemesítésnek köszönhetően virágaik színében, mintázatában és méretében is nagy változatosságot találhatunk. Az árvácska kétéves dísznövényfajunk, mely leggyakrabban az ősz folyamán temetőkbe kerül kiültetésre, míg tavasszal, már március közepén az első színes virágos foltot nyújthatják kertünkben.

Jó választás lehet edényekben, konténerben, jó minőségű virágföldbe történő nevelése is, viszont kertünk talajába való ültetése egyaránt jó döntés lehet. A napos fekvés, de félárnyékos elhelyezés is megfelel ültetése szempontjából. A laza, humuszban gazdag, komposzttal megfelelő mennyiségben ellátott, így tápanyagokban, különösen káliumban dús talajban érzi magát a legjobban. Az ültetésre választott hely talaja mindenképp legyen gyomoktól mentes, illetve óvjuk a taposástól, a talaj magas sótartalmától is.

Az ősz folyamán történő kiültetést érdemes október közepéig elvégezni, így lehet a növénynek még elegendő ideje a tél előtt is fejlődni. Az ősszel ültetett növények korábbi virágzással hálálhatják meg ültetésüket, viszont a hidegtől ajánlatos lehet óvni a növényeket. A tél beállta előtt az ősszel ültetett növényeket ezáltal érdemes takarni, pl. fenyőgallyakat, lehullott lombot, mulcsot az ágyásra helyezni. Tavasztól a gyomok irtására fokozottan kell ügyelni, majd tápanyag-utánpótlásban részesíteni és az időjárás függvényében a virágzást öntözéssel is elősegíteni. 

Az árvácskának sok betegsége, illetve kártevője nem ismeretes, viszont nem árt a növények egészségét a vegetációs időszakban rendszeresen figyelni. Csapadékosabb években a levélfoltosságok, illetve a lisztharmat fertőzésének veszélye is fennáll. A kártevők közül a levéltetvek, mint vírusterjesztő kártevők jelenthetnek nagy problémát, míg szárazabb évjáratokban a sok tápnövénnyel rendelkező takácsatkák felszaporodása is bekövetkezhet árvácskáinkon.

Növénykondicionálók, műtrágyafajták, növényi hormonok - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (II. rész)

2018. március 15. 12:43

A különböző huminanyagok és azok növényélettani folyamatokban betöltött szerepe, a szilárd és folyékony műtrágyák hatóanyag-tartalma és a növényi hormonok.

Tápanyag-utánpótlás – vízhiányos időszakban!

2019. március 18. 11:36

Ez az év is hasonlóan indul, mint a tavalyi – komoly aszállyal –, a csapadékhiány sok helyen már a 200 mm-t is eléri. Ez azt jelenti, hogy sokkal jobban oda kell figyelni a növényeinkre, minden technológiai probléma, hiba, késés nagy kárt okozhat.

A jó repcetermés alapja az átgondolt tápanyagellátás

2020. július 1. 06:00

A repce a harmadik legjelentősebb olajnövény (az őszi káposztarepce magja 40-50 % olajat tartalmaz), és a második legfontosabb fehérjenövény a világon (repcedara fehérjetartalma kb. 38-40 %).

Mire van szüksége a gyümölcsfáknak telepítés előtt és után?

2018. július 2. 11:46

G.T. István kérdése: A fiatal gyümölcsfáimnak milyen tápanyagokat kell kijuttatni, és mikor? Ezeknek a tápanyagoknak mik a tulajdonságaik, és hol tudom beszerezni? Csak magán célú, hobbi gyümölcsösöm van, de még laikus vagyok e téren.