Hogyan irthatnám ki az aszatot és az apró szulákot?  

Hogyan irthatnám ki az aszatot és az apró szulákot?  

Agrofórum Online

Hogyan irthatnám ki a zöldségeskertemben található rengeteg aszatot és apró szulákot?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Sajnos mindkét gyomnövény olyan évelő növényfaj, mely csak nehéz, de kitartó munka árán irtható ki. Az apró szulákra és mezei aszatra egyaránt jellemző, hogy gyökértarackos, vagyis gyökereikkel is szaporodni képes fajok. Gyökerük minden részén találhatók olyan rügyek, melyek segítségével képes minden részéből kihajtani és új növényt képezni, legyen az akár a talaj 50 cm-es mélységében elhelyezkedve.

Apró szulákkal és mezei aszattal sajnos szinte bármely talajtípus esetében találkozhatunk, legyen szó kertről, ültetvényről, szántóföldről, de üvegházakban, fóliasátrakban ugyancsak előfordulhatnak. Az apró szulák mintegy 20 évig is képes magjával a talajban fennmaradni, valamint a művelés során feldarabolt részeivel egyaránt szaporodni. Növekedése közben a fákra, zöldség- és dísznövényekre egyaránt felkúszik, mely során csaknem megfolytja haszonnövényeinket. A mezei aszat magjai szintén hosszú ideig, akár 10-15 évig is megőrzik csírázóképességüket a talajban. Emellett karógyökere akár 3-4 méteres mélységben is képes a talajba lehatolni.

E gyomnövényfajok irtása nemcsak mechanikai úton, hanem kémiailag sem könnyű feladat. A kapálással történő irtás során arra kell törekednünk, hogy szaporítóképleteit ne csak levágjuk, hanem össze is gyűjtsük a talajból, talaj felületéről. A rendszeres, kitartóan végzett kapálás megoldást jelenthet, amennyiben a talajt minden alkalommal alaposan meg is tisztítjuk, hiszen még a bent maradt részek is idővel veszítenek tápanyagtartalmukból, kimerülnek az állandó irtás hatására. Kémiai növényvédelemre kiskerti körülmények között főként még az elővetemény tarlóján van lehetőségünk glifozát hatóanyagú készítményekkel, ugyanis e gyomirtó a termesztett növényünkre egyaránt hatással van. A szulákféléknél virágzás idején, míg a mezei aszat esetében annak tőlevélrózsás állapotában van a kezelésre legérzékenyebb időszaka. További megoldást jelenthet a talaj takarása is, pl. fekete fóliával, agroszövettel, mellyel növekedésük és terjedésük egyaránt mérsékelhető.  

Melyik gyomirtó szer nyújt tartós védelmet a kukoricánál?

2023. február 10. 04:36

Olyan gyomirtót keresek kukoricára, ami tartós védelmet nyújt egész évre. Én Laudist használtam eddig, de nem az igazi. Nagy táblákban látni, hogy lefújják a kikelt gyomot és utána sem nő vissza semmi.

Éljünk együtt a fenyércirokkal?! - A rezisztens fenyércirok szabályozásának lehetőségei

2018. március 3. 11:44

Az Ötödik Országos Gyomfelvételezés adatai alapján nyolc egyszikű gyomfaj igényel a gazdálkodóktól nagyobb odafigyelést.

Mestermunka a kukoricában

2023. május 15. 06:34

A kukorica termésmennyiségét, jövedelmezőségét nagyban meghatározza a gyomirtás hatékonysága.

Milyen növény alkalmas a szőlősorok talajának takarására?

2019. május 14. 05:33

Cs. Marianna kérdése: Milyen talajtakaró növény alkalmazását javasolják a szőlőültetvények soraiban, sorközeiben?