Hogyan ismerhetjük fel az atkákat a szobanövényeken?

Agrofórum Online

Hogyan ismerhetjük fel az atkákat a szobanövényeken? Mit tehetünk az atkák ellen?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A takácsatkák (Tetranychus urticae) – polifág faj lévén – számos szobanövényen károsíthatnak, valamint kerti körülmények között egyaránt előfordulhatnak különböző zöldség-, gyógy-, fűszer- és dísznövényeken, valamint a gyümölcsfákon. Jelenlétük időben történő felismerésének kiemelt jelenősége van, hiszen rövid idő alatt nagy egyedszámban képesek elszaporodni. Meglepetésszerű károkozása csak úgy előzhető meg, ha rendszeresen átvizsgáljuk szobanövényeinket, ügyelve a levelek fonáki oldalának ellenőrzésére is. A fonákon már viszonylag hamar észrevehető finom, pókhálószerű szövedékük, ahol egyedeik is meghúzódnak, míg a színi oldalon szívogatásuk hatására apró ezüstös vagy sárgás elszíneződés jelenik meg. Súlyos esetben akár az egész levéllemez torzulása, majd sárgulása, száradása és lehullása is bekövetkezhet.

A takácsatkák szabad szemmel nehezen észrevehetők, 3-4 mm nagyságúak, kézi nagyító segítségével azonban megfigyelhetők. Színüket tekintve változatosak lehetnek a tápnövénytől, valamint az éghajlattól függően. Szobai körülmények között egész évben képesek szaporodni, akár 10-12 nemzedéket is létrehozni. A téli időszak különösen kedvez szaporodásuknak, hiszen a fűtés általi meleg, valamint a száraz levegő kedvező körülményeket biztosít számukra.

Észlelésük esetén az adott szobanövényt érdemes a többitől távolabbra, lehetőség szerint más helyiségbe áthelyezni, megelőzve ezzel további terjedésüket. Első körben próbáljuk meg a növényt lezuhanyoztatni, vagy nedves ronggyal leveliről letörölni az atkákat.

A kémiai készítmények közül atkaölő szereket válasszunk, hiszen pókszabásúak lévén ellenük az általánosan használt rovarölő készítmények nem hatékonyak. Az atkaölő készítmények közül a bifenazát, abamektin hatóanyagok érhetők el a szabadforgalmi kategóriában, de felhasználhatóságukat az engedélyokiratban ellenőrizni szükséges. A permetezés során törekedjünk a megfelelő permetlé mennyiségre, hiszen az atkák a levelek fonáki oldalán élnek és csak ennek figyelembevételével gyéríthető egyedszámuk.

E-permetezési napló - Kitolják a határidőt, változtatnak a szabályokon

2022. június 29. 15:45

2023. január 1-jétől vezetik be a e-permetezési naplókról szóló jogszabályt.

Mit tegyek, ha a kislányom evett a permetezett rukkolából?

2023. június 26. 04:36

Bepermeteztem a rukkolát Karate Zeon rovarölő szerrel délelőtt és délután 4 órakor a lányom evett belőle. Mi a teendőm?

Mivel és milyen időszakban kell permetezni vértetű ellen?

2025. január 29. 04:37

Az almafáim vértetűvel fertőzöttek. Milyen permetezőszerrel és milyen időszakban kell permeteznem ellenük?

A természetközeli termesztés szellemisége

2019. május 27. 14:08

Egy hazai gazdaságot mutatunk be Olvasóinknak, ahol a természetközeli termesztési mód alkalmazásával törekednek arra, hogy a kemikáliák felhasználását csökkentsék, illetve elkerüljék. Ezen alapelvek közel állnak az integrált növényvédelem alapelveihez.