Hogyan ismerhetjük fel az atkákat a szobanövényeken?

Agrofórum Online

Hogyan ismerhetjük fel az atkákat a szobanövényeken? Mit tehetünk az atkák ellen?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A takácsatkák (Tetranychus urticae) – polifág faj lévén – számos szobanövényen károsíthatnak, valamint kerti körülmények között egyaránt előfordulhatnak különböző zöldség-, gyógy-, fűszer- és dísznövényeken, valamint a gyümölcsfákon. Jelenlétük időben történő felismerésének kiemelt jelenősége van, hiszen rövid idő alatt nagy egyedszámban képesek elszaporodni. Meglepetésszerű károkozása csak úgy előzhető meg, ha rendszeresen átvizsgáljuk szobanövényeinket, ügyelve a levelek fonáki oldalának ellenőrzésére is. A fonákon már viszonylag hamar észrevehető finom, pókhálószerű szövedékük, ahol egyedeik is meghúzódnak, míg a színi oldalon szívogatásuk hatására apró ezüstös vagy sárgás elszíneződés jelenik meg. Súlyos esetben akár az egész levéllemez torzulása, majd sárgulása, száradása és lehullása is bekövetkezhet.

A takácsatkák szabad szemmel nehezen észrevehetők, 3-4 mm nagyságúak, kézi nagyító segítségével azonban megfigyelhetők. Színüket tekintve változatosak lehetnek a tápnövénytől, valamint az éghajlattól függően. Szobai körülmények között egész évben képesek szaporodni, akár 10-12 nemzedéket is létrehozni. A téli időszak különösen kedvez szaporodásuknak, hiszen a fűtés általi meleg, valamint a száraz levegő kedvező körülményeket biztosít számukra.

Észlelésük esetén az adott szobanövényt érdemes a többitől távolabbra, lehetőség szerint más helyiségbe áthelyezni, megelőzve ezzel további terjedésüket. Első körben próbáljuk meg a növényt lezuhanyoztatni, vagy nedves ronggyal leveliről letörölni az atkákat.

A kémiai készítmények közül atkaölő szereket válasszunk, hiszen pókszabásúak lévén ellenük az általánosan használt rovarölő készítmények nem hatékonyak. Az atkaölő készítmények közül a bifenazát, abamektin hatóanyagok érhetők el a szabadforgalmi kategóriában, de felhasználhatóságukat az engedélyokiratban ellenőrizni szükséges. A permetezés során törekedjünk a megfelelő permetlé mennyiségre, hiszen az atkák a levelek fonáki oldalán élnek és csak ennek figyelembevételével gyéríthető egyedszámuk.

Mivel permetezzek ribiszke levéltetű ellen?

2020. március 30. 08:41

Sz. Istvánné kérdése: Mivel permetezzek kora tavasszal a levélpirosító ribiszke levéltetű ellen?

Mik lehetnek a fehér, nyúlós, kiemelkedő csomók a szőlő fás részein?

2022. június 5. 04:36

Szőlőtőke fás ágain fehér, nyúlós, kiemelkedő csomók jelentek meg. Egy nap alatt. Még soha nem voltak ilyenek a szőlőn. Mik ezek, és mit tegyek velük?

Az integrált növényvédelem fontossága ültetvényekben - gyakorlati példák

2018. december 20. 07:59

A talajművelésen és a helyes metszésen kívül a gyomirtás időzítése is fontos eleme az integrált védekezésnek. Több kártevő faj a gyomokon szaporodik fel és onnan kezdi a gyümölcsök károsítását. Nem lehet eléggé hangsúlyozni a tavaszi lemosó permetezések mellett az őszi záró permetezés fontosságát is.

Kalászos Különszám – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2021. március 13. 09:37

A Nufarmer Magazin legfrissebb különszámában a kalászosokkal foglalkozunk. A gabonafélék Magyarországon a legnagyobb területen vetett szántóföldi növénycsoportot képezik, ezért növényvédelmük minden részletre kiterjedő ismerete akár tonnákban mérhető többlettermést és gazdasági hasznot jelent a gazdáknak.