Hogyan lehet azonosítani a diófa betegségét?

Hogyan lehet azonosítani a diófa betegségét?

Agrofórum Online

Van egy diófánk, amit édesapám ültetett és évről évre sajnos leesnek a diók róla, barna foltos lesz kívülről és a levelei is hasonlóak. Szeretnénk meggyógyítani a fát. Hogyan lehet azonosítani a betegséget és megoldást találni rá?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Az idei év időjárása kedvez a dió betegségeinek, a levelek kialakulása óta szinte folyamatosan esős időjárás az uralkodó. A nedves növényfelület és az azzal járó magas páratartalmú levegő segíti a kórokozók szaporodását, fertőzésüket.

A diófának két betegsége ismert, amik gyakran, általánosan előfordulnak a diófákon a levelek kifejlődésétől a termés beéréséig, mindkettő fertőzi a leveleket és a termést borító zöld húsos burokleveleket is.

Gnomóniás diótermések

A gnomóniás betegség (Gnomonia leptostyla) kerek, 2-4 mm-es, barna szegélyű foltokat okoz, a foltok közepe kivilágosodik. Jellemző, hogy bennük apró, fekete pontok, a gomba szaporítóképletei fejlődnek ki, amik észleléséhez kézi nagyító lehet szükséges. A hajtásokon hasonló színűek és méretűek, de hosszúkásak, megnyúltak a foltok. A termés zöld buroklevelén sötétbarnák, besüppedők a foltok, és gyakran összefolynak. A foltosodás csak a buroklevelet érinti, a dió kemény héját nem fertőzi meg.

A gnomoniás levélfoltok közepe kivilágosodik

A xantomonászos (baktériumos) betegség (Xanthomonas arboricola pv. juglandis) a leveleken 1-4 mm-es, szegletes, mellékerek által határolt vizenyős majd feketedő foltokkal jelentkezik. A foltok gyakran összefolynak, ilyenkor részleges levélelhalást okoznak. A levélereken részleges elhalást is kiválthatnak a levelek hátoldalán. A levélnyeleken, hajtásokon okozott foltok hosszúkásak és feketés színűek. A termés buroklevelén kezdetben apró, majd megnagyobbodó, szabálytalan alakú, feketés foltok besüppednek, elnyálkásodnak, a buroklevél szorosan rátapad a kemény dió héjára. Amíg a csonthéj puha, a baktérium a dióbélbe is bejut, az elszínesedik, aszalódik, gyakran sötét színnel elnyálkásodik. A baktériumos foltok általában egyszínűek, bennük nem fejlődnek ki kiemelkedő pontok.

Baktériumos levélfoltok

Nehezíti az azonosítást, hogy a két betegség együtt is előfordulhat, a foltok együtt is kifejlődhetnek. A levélfoltok hatására a levelek elkezdenek sárgulni, majd lehullanak. Gyakori a fák lombjának gyérülése, ritkulása a tömeges levélhullás miatt.

Védekezés a diófák mérete miatt nehéz, a permetezéshez speciális permetezőgépre van szükség, ami a lomb teljes magasságában befedi a leveleket. A lehullott leveleket, beteg diókat rendszeresen, folyamatosan össze kell gyűjteni a fa alól, és megsemmisíteni (elásni, elégetni), mivel a kórokozók onnan fertőzik vissza a fát. Mindkét kórokozó esetében hatásosak a réz hatóanyagú szerek, bármelyik felhasználható, házikerti alkalmazásra alkalmas. Nem maradhat ki a téli lemosó permetezés réz alapanyagú szerrel, majd vegetációs időszakban esős időjárási helyzet esetén gyors beavatkozás javasolt réztartalmú szerrel. Mivel a réz kontakt szer, megelőzően kell kijuttatni, és a levelek mindkét oldalát kezelni szükséges tapadó szer hozzáadásával.

A szőlőn milyen atkafajok fordulhatnak elő? Mit lehet tenni ellenük?

2019. április 11. 08:51

S. Soma kérdése: Milyen atkafajok fordulhatnak elő a szőlőn leggyakrabban, és hogyan érdemes védekezni ellenük?

Mit lehet tenni a szilfát károsító szúbogár ellen?

2019. július 20. 09:35

A. Zoltán kérdése: Mit tehetek a szilfát károsító szúbogár ellen, hogy ne terjedjen tovább?

Miért lyukas szinte mindegyik mogyoró?

2018. szeptember 7. 06:39

Sz. László kérdése: Idén hiába volt sok termés a mogyorón, szinte mindegyik lyukas. Azok is, amelyek lehullottak, illetve azok is, amelyek a bokron maradtak. Mi okozza ezt, és hogyan védekezhetek?

Megújuló energiával a gazdák szolgálatában

2021. október 20. 05:36

Egy GINOP pályázat keretein belül az Agrofil-SZMI Kft. székhelyén megvalósult egy 22,13 kW névleges teljesítményű napelemes rendszer kiépítése.