18℃ 15℃
április 18. Andrea, Ilma, Apolló, Aladár

Hogyan lehetne távol tartani az apró fekete bogarakat a rukkolától?

Agrofórum Online

A rukkolám levelén apró lyukak jelentek meg, és parányi fekete bogarakat látok a környékén. A növény ettől még ehető? Kérem segítségét abban, hogy hogyan lehetne távol tartani ezeket a rovarokat, pontosan milyen bogárról van szó. Van-e mód arra, hogy a rovarok ellen ne kelljen permetszert használni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A küldött kép és a rovar rövid leírása alapján a keresztesvirágúak földibolháinak (Phyllotreta fajok) károsítására lehet következtetni. A rukkolán, mivel egy káposztafélék családjába tartozó növényfajnak számít, gyakran találkozhatunk rajta megtelepedő és táplálkozó földibolhákkal. Az egyik leggyakrabban előforduló földibolhafaj a fekete káposztabolha (Phyllotreta atra), mely felülete teljesen fekete, fémfény nélküli. Általánosan elterjedt kártevőknek számítanak, melyek a kora tavaszi időszakban telelőhelyüket elhagyva a kelő növényekre vándorolnak, majd a nyár közepe tájékán megjelenő új nemzedékből származó imágóinak érési táplálkozásával újra nagyobb mértékű lehet károsításuk.

A mostani száraz, meleg és napfényben gazdag nyár kiváltképp kedvezett felszaporodásuknak, ugyanis hűvösebb csapadékosabb körülmények között rendszerint kisebb egyedszámban találhatók meg. A kártevő egynemzedékes, kora tavasszal a szikleveles kis növényeket, később pedig a lombleveleket rágja. Jellegzetes kisméretű, apró lyukak keletkeznek rágásuk által, mely a növények fejlődését hátráltatja, hiszen párologtatásuk szabályozhatatlanná válik, a termések minősége romlik. Minél fejletlenebb növényen táplálkoznak, annál nagyobb kárt tudnak okozni azokon. A károsított növényrészek fogyaszthatók, de ajánlatos előzetesen alapos mosásban részesíteni.

Rágásnyomok a rukkola levelein (fotó: a kérdező felvétele)

Természetes ellensége, mely igazán hatékony lenne, nincsen. Csapdázni viszont jól lehet, sárga vagy szürke ragadós lapok kihelyezésével. Lényege, hogy a 25 × 25 cm nagyságú lapokat úgy helyezzük ki, hogy az alsó szélük a talajtól kb. 15-20 cm-re legyen, a lap pedig kissé ferdén, felfelé, déli irányban álljon. A bolhák csapdázhatók sárga tálak kihelyezésével egyaránt, melybe mosószeres vizet teszünk.

Földibolha kártétele (fotó: a kérdező felvétele)

A kártétel mértékét ezek az eljárások csak kismértékben csökkentik, hiszen minden egyed begyűjtése nem lehetséges, de a kémiai védekezés ezáltal időzíthető. A kártétel mértéke kerti körülmények között is a vetésforgó betartásával csökkenthető, valamint a növények fejlődésének és növekedésének serkentése egyaránt elősegíti a sikeres védekezést.

A növényeken történő megjelenésük után, ha naponta legalább három egyed lesz a csapdában, akkor kémiai védekezés során a kultúrában engedélyezett piretroid hatóanyagú készítménnyel lehetünk eredményesek, mely kezelést esetleges újra betelepülésük esetében ismételnünk szükséges. A jobb hatékonyság érdekében tapadásfokozó készítmény hozzáadása is ajánlatos lehet.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Mikor lehet metszeni a különböző gyümölcsfákat?

2020. január 22. 07:36

K. Aranka kérdése: Többféle gyümölcsfa is található kertünkben. Mikor lehet a csonthéjas és mikor lehet az almatermésű fáinkat megmetszeni?

Mit tehetünk a rézvirágon megjelenő fehér foltok ellen?

2018. szeptember 21. 12:05

Sz. Vilmosné kérdése: Rézvirágom levelein és sajnos a színes virágokon is fehéres bevonat, fehér foltok jelentek meg. Valamilyen módon lehet védekezni ellene?

Mitől lehetnek zöld színű, szögletes foltok a rózsa levelein?

2023. június 3. 14:38

Rózsalevélen eddig még nem észlelt foltosodást találtam: zöld színűek és inkább szegletesek a foltok. Mik lehetnek? Csatolok képet róla. Egyéb növényekkel kapcsolatosan is szeretnék segítséget kérni, ezekről is csatolok fotókat.

Mikor metsszük a birsfát és mire ügyeljünk metszésénél?

2023. január 8. 04:38

Kertemben több birsfa is található. Kérem segítségüket, hogy mikor metszhetem meg a birsfákat? Mire ügyeljek a metszésüknél?