A csatolt képen látható, hogy egy termőkori jonathan almafám vázágán farontó gomba telepedett meg. Szeretném a fát megmenteni a károsodástól. Hogyan távolítsam el, mivel védjem meg a keletkezett sebet? Igényel-e további kezelést, védelmet? Ha igen, mit?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Élő gyümölcsfákat, díszfákat egyaránt számos xilofág azaz farontó gomba károsíthatja. Ezekre az jellemző, hogy a fákon található sebzéseken keresztül hatolnak be a fakéreg alá, tehát a fertőzésükhöz valamilyen nyílás szükséges a fatesten. Ezek lehetnek természetes sebek, melyeket jégverés, szélkár, ágletörés okozott. A fák ápolási munkáinál is számos sebzés keletkezik, pl. metszésnél, csonkolásnál. Állatok is okozhatnak különböző méretű sebeket a fákon, pl. vadrágás, rágcsálók, kabócák, fatestben élő rovarok.
A sebzéseken bekerülő gombaspórák a nedves felületen csírázásnak indulnak, gombafonalat fejlesztenek, azok segítségével terjednek a faszövetben. Bizonyos idő elteltével képezik a termőtesteiket, a gombafejeket, ami már mindenki számára feltűnő. Azonosításuk a termőtest alakja, színe, mérete és a spórák vizsgálata alapján történik.
A gomba a parazitált sejtekből táplálkozik, azt feléli, a fertőzött szövet színe, állaga, keménysége megváltozik. Egy ideig ezek a belső elváltozások rejtve maradnak, a kéreg fedésében. Később a beteg szövet fölött a fakéreg megpuhul, besüpped, felreped, elválik a fatesttől, alatta üreg képződik. Megkopogtatva kongó hangot ad. Sajnos, mire a fatörzsön vagy ágakon megjelennek a gombatestek, addigra a gomba a fában szétterjedt, a teljes fa fertőzött lett (lehet), annak ellenére, hogy látható tünetet nem mutat. A romlás lehet száraz (korhadás), vagy nedves állagú (rothadás).
Az elhalt szövetek nem funkcionálnak, a fa víz- és tápanyagszállítása akadozik, lassul, a fa éhezik, szomjazik, emiatt a fa lombja lankad, levelei sodródnak, sárgulnak.
A fertőzött fából a gombát kipusztítani nem tudjuk, a fa nem gyógyítható. Egyedüli gyógymód a fertőzött farész visszavágása az ép egészséges részig, és még abból is legalább 10 cm-t el kell távolítani. Gyakori eset, hogy nem oldalágon, hanem törzsön jelenik meg a farontó gomba termőteste, ilyen esetben a törzset kell(ene) a sebzés alatt csonkolni, ami nem kivitelezhető. A mentesítés alapja a radikális visszavágás.
Az egészséges farész metszési felülete világos, egyszínű, abban elszíneződött foltok, csíkok nem fordulhatnak elő. Utána a metszési felület fertőtlenítése következik. Erre az 1-5%-os réz hatóanyagú gombaölő szeres oldat megfelelő, ecseteléssel is felvihető. Megszáradása után a sebet fasebkezelővel légmentesen be kell vonni. Munka után valamennyi eszközt is hypós oldattal fertőtleníteni szükséges. Nem szabad hagyni a képen látható méretű gombatestek kifejlődését, mivel az hónapokon át szórja spóráit szanaszét, és fertőzi a környék és saját fáit is. A megelőző védekezés része, hogy metszés után a metszési felületeket, még a kis méretűt is, lehetőleg gyorsan és mindig fertőtleníteni kell, ezzel lehet elejét venni a sebfertőzéseknek. Metszési munkákat száraz, napos periódusban végezzük, amikor a metszést követően néhány nap alatt a sebek gyorsan beszáradnak, záródnak.
Kiemelt kép: a kérdező felvétele