Növényvédelem

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

Agrofórum Online

Újabb mérföldkőhöz érkezett a hazai precíziós mezőgazdaság: immár egy gombaölő szer is alkalmazható drónnal történő permetezésre Magyarországon.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) jóváhagyásával az Amistar Sun 325 SC gombaölő szer engedélyt kapott napraforgó kultúrában történő drónos kijuttatásra. Ezzel háromra nőtt azon növényvédő szerek száma, amelyeket hivatalosan is lehet pilóta nélküli légi járművekkel használni.

Biztonságos és hatékony védekezés napraforgóban

Az Amistar Sun 325 SC hatékonyságát és biztonságosságát a gyártó a Nébih előírásai szerint végzett kísérletekkel igazolta.

A szer az alternáriás levél- és szárfoltosság ellen nyújt védelmet, mely komoly terméskiesést okozhat a napraforgóban.

A szántóföldi felhasználás engedélye azt jelenti, hogy a gazdálkodók mostantól rugalmasabban, célzottabban és költséghatékonyabban védekezhetnek a kórokozók ellen.

Drónos permetezés szigorú feltételekhez kötve

A permetezés során a drón repülési magassága maximum 3 méter lehet a növényállomány fölött, legnagyobb megengedett repülési sebessége pedig 15 km/h.

A permetcseppek méretét is szabályozzák: az alkalmazott permetlé legalább 200 mikrométer térfogat szerinti átmérőjű cseppeket kell, hogy képezzen.

A szer kijuttatása kizárólag az Arrest permetezőszer segédanyagával együtt végezhető, és a kezelt területtől számított védőtávolság 50 méter.

A drónos kijuttatásra akkor kerülhet sor, ha a szélsebesség nem haladja meg a 2 m/s értéket, ezzel csökkentve az elsodródás és a környezetkárosítás veszélyét.

Szigorú jogszabályi megfelelés szükséges

A jogszerű felhasználáshoz elengedhetetlen, hogy az alkalmazott drón rendelkezzen típusminősítéssel, valamint a drón pilótája szerepeljen a Nébih által vezetett drónpilóta-nyilvántartásban.

A drónnal történő permetezés továbbra is a légi növényvédelem kategóriájába tartozik, így csak növényorvos felügyelete mellett végezhető a munka a 44/2005. (V.6.) FVM-GKM-KvVM rendelet 10. §-a alapján.

Ezen kívül a permetezési tevékenység megkezdése előtt engedélyt kell kérni a területileg illetékes vármegyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztályától, a rendelet 3/A. § és 3/B. §-ának megfelelően.

Figyelmeztető táblák kihelyezése kötelező

A permetezési munkák előtt a kezelt terület szélén, valamint a védősáv határán figyelmeztető táblákat kell elhelyezni, az alábbi szöveggel:

„Pilóta nélküli légi járművel (drónnal) történő permetezés folyik ezen a területen, belépni a területre veszélyes és tilos!”

Előrelépés a precíziós mezőgazdaságban

A Nébih döntése újabb lépés a precíziós mezőgazdaság irányába, ahol a környezetkímélő, hatékony és célzott növényvédelem egyre nagyobb szerepet kap.

Az Amistar Sun 325 SC engedélyezése mérföldkő a drónos technológiák alkalmazásában, különösen egy olyan jelentős kultúrában, mint a napraforgó.

Kapcsolódó jogszabály:
A mező- és erdőgazdasági légi munkavégzésről szóló 44/2005. (V.6.) FVM-GKM-KvVM rendelet

(Forrás: Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

EFSA: biztonságos szinten a növényvédőszer-maradékok

2025. június 16. 13:10

Az EFSA 2023-as adatai szerint az EU-ban a legtöbb élelmiszerben kimutatható maradékok szintje biztonságos.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Bács-Kiskun megyei baromfitelepeken kellett intézkedni

2020. április 15. 10:01

Rendkívüli ellenőrzést tartott két Bács-Kiskun megyei baromfitartó telepen a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).

29,1 ezer tonna gyorsfagyasztott zöldséget hívott vissza a Greenyard

2018. július 13. 16:32

A rendelkezésre álló adatok alátámasztják, hogy a szennyeződés a Greenyard vállalat magyarországi üzemében történt.

A hazai őszi búza magtételek belső Fusarium-fertőzöttsége 2017-ben

2018. december 27. 10:36

NÉBIH Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóságán (NTAI) (és jogelődeinél) az 1970-es évek eleje óta figyelemmel kísérik az őszi búza belső Fusarium szemfertőzöttségét.

157 millió forint büntetést szabtak ki a NÉBIH erdészeti szakemberei

2020. február 11. 15:32

Az Európai Unió (EU) az illegális fakitermelések ellen akciótervet indított, az EUTR-szabályozás célja, hogy megakadályozza az illegális fakitermelésekből, erdőirtásokból származó faanyag értékesítését.