Hogyan tároljuk a héjas gyümölcsöket?

Hogyan tároljuk a héjas gyümölcsöket?

Agrofórum Online

A héjas vagy más néven a kopáncsos-gyümölcsűek közé tartozik a dió, mogyoró, mandula és a gesztenye is.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A héjas vagy más néven a kopáncsos-gyümölcsűek közé tartozik a dió, mogyoró, mandula és a gesztenye is. E fajok termőhely igényei és termesztési sajátosságai is eltérnek egymástól, viszont közös jellemzőjük, hogy a belső, ehető magjukat kemény burok veszi körül.  Azonos gyakorlati csoportba felhasználásuk módja miatt kerültek, ugyanis mindegyiket a magbeléért termesztjük. A legnagyobb gazdasági jelentősége hazánkban a diónak van, de házikerti körülmények között a többi fajjal is gyakran találkozhatunk.

A tárolhatóságot befolyásoló tényezők ismerete alapvető jelentőségű a termések eltarthatósága szempontjából. A megfelelően beérett gyümölcsöket tegyük csak a tárolókba, mert a nem kellően beéret magbél sokat veszít tömegéből (sokszor össze is töpörödhet). Érésüket jelzi a burokrepedés, ilyenkor már a maghéj világosból barnává változik és egyúttal megszárad. Emellett a vegetációs időszakban végzett növényvédelem is rendkívüli fontosságú, hiszen a tárolási betegségek egy része a tenyészidőszakban bekövetkező fertőzésekre vezethető vissza. A gombás betegségekkel fertőzött gyümölcsöket tárolás előtt válogassuk ki, ugyanis egy-egy rothadó vagy elrohadt termés a meglévőket is tönkreteheti.

A héjas gyümölcsöket nem kell feltétlen hűtőtárolóba tenni, ezáltal esetükben inkább csak raktározásról kell beszélni. Tárolásuk viszonylag egyszerűbb körülmények között is kivitelezhető, akár több hónapra is tehető, a megfelelő helyválasztással, gondos átválogatással. Megőrzésükre olyan helyet válasszunk, amely száraz, doh- és penészszagtól mentes, valamint jól szellőztethető. A gesztenyére, dióra,  mogyoróra és a mandulára egyaránt vonatkozik, hogy tárolásuk ritka szövésű tarisznyákban és zsákokban is megoldható, de a legjobb, ha vékony rétegben kiterített helyezzük el, 5-10 fok közötti hőmérsékleten. A viszonylag vékony rétegekben, vagy kupacokban lerakott burok nélküli terméseket tárolásuk során időközönként (3-4 hetente) a jobb átszellőzés érdekében megkeverni, átforgatni szükséges.

Miért feketedik be a dió érés előtt?

2020. szeptember 11. 11:46

Miért feketedik be a dió érés előtt, és mivel lehetne megelőzni, mikor kell védekezni ez ellen?

Traktorok, szőlőkombájnok és dióbetakarító - Gépújdonságok a szőlő- és gyümölcstermesztésben

2018. június 25. 16:08

Antonio Carraro, Massey-Ferguson, Kubota kertészeti traktorok, Braud és Pellenc szőlőkombájnok, valamint Flory dióbetakarító gép Amerikából.

Az oldalrügyön termő Pedro diófajta növényvédelmi tapasztalatai

2019. május 26. 10:24

Somogy megyében, Nágocs község külterületén, egy 11 ha-os Pedro fajtájú, 7 x 7 m térállású dióültetvényben végeztünk növényvédelmi vizsgálatokat.

Milyen betegség miatt lesznek foltosak és hullanak le a dió apró termései?

2023. június 13. 09:36

Diófáim levelein sötét foltok vannak, apró, zöld termései hullanak, rajtuk feketés foltok láthatók. Mi ez a betegség? Tudok-e ellene védekezni?