Hogyan termesszünk csicseriborsót?

Agrofórum Online

Megpróbálkozom csicseriborsó nevelésével a kertemben. Mennyire tér el a termesztése a közismert zöldborsóétól?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Hasonlít is és el is tér a két növény nevelése. Válaszomban nem hasonlítom össze őket, mert az nagyon meghosszabbítja a válaszomat, hanem csak a csicseriborsóra vonatkozó fontosabb ismereteket foglalom össze.

A csicseriborsó, más néven bagolyborsó (Cicer arietinum) hüvelyes növényekhez tartozó egyéves lágyszárú növény, magja gazdag vitaminokban, aminosavakban, tápláló, a reformkonyha jelentős alapanyagává vált. Fogyasztható zölden is, de elsősorban a kiszáradt, teljesen beérett magjainak felhasználása terjedt el. Étkezési cél mellett takarmányozásra (abrak) is felhasználják magjait, melyek 21-22 % fehérjét és 55-% szénhidrátot is tartalmaznak.

Termesztésének hazánkban nincs hagyománya. Mélyen gyökerező, karógyökere 50 cm alá is lehatol, ezzel magyarázható, hogy száraz körülmények között is megél, öntözés nélkül is termeszthető. Kifejezetten melegigényes növény, rövid a tenyészideje, tavaszi vetése után nyár elejére, közepére beérnek magjai. Igénytelen növény, átlagos tápanyag tartalmú talajban is jól érzi magát. Vetéséhez a talajhőmérséklet érje el a 8-10 °C – t, ez áprilisra jellemző, korábban nem érdemes elvetni. Ajánlott vetési sortávolsága 25-35 cm, a talajlazításhoz használt eszköz méretéhez érdemes igazítani. Bevált vetési tőtávolság 4-6 cm. Kelés után, a levélzet kialakulásakor tartósan száraz időszakban szükséges lehet 1-2 alkalommal öntözésre, később már általában nem igényli az öntözést. Bokrához támaszték nem szükséges, erős, nagy bokrot fejleszt. Virágzása a kelést követő 35-40 napra várható, önbeporzó. Hüvelyében 1-2 mag képződik, ennek megfelelően hüvelyei rövidek, kicsit felfújtak. Bokrain 40-60 virág kifejlődése sem ritka. Virágzása és érése elhúzódó. A beérő magjai nem peregnek ki a hüvelyből, így szedése egyszerű. Talajának lazításán kívül általában más gondozási munkát nem igényel. Rövid tenyészidejű, több időpontban, egymás után hetente is vethető szakaszosan, ezzel lehet a folyamatos érését biztosítani.

Kártevőinek, betegségeinek száma kevés. A polifág gyapottok bagolylepke hernyója betelepedhet állományába. Zsizsik kártevője nincs. Betegségek közül a fuzáriumos hervadás szokott előfordulni, melynek tovább terjedése ellen a beteg növények azonnali eltávolításával, majd megsemmisítésével tudunk csak védekezni.

Ha Önnek napnak kitett, öntözési lehetőség nélküli kertje van, csicseriborsó áprilisi vetésével szép termést takaríthat be.

Csicseriborsóból gluténmentes zsemle

2024. május 23. 10:10

A gluténmentes étkezés nagy kihívást jelent sokaknak, ráadásul drága. A csicseriborsóból készült zsemle elkészítése viszont egyszerű.

Fogyasszunk szezonális zöldségeket és gyümölcsöket! – December

2023. december 8. 13:10

Bár télen kevesebb lehetőségünk van friss idényzöldségeket és -gyümölcsöket fogyasztanunk, hála az égnek a táblázatunk mégsem ürült ki mostanra sem, válogassunk a jelenlegi készletből!

Rejtélyes növényegészségügyi probléma támadja a csicseriborsót

2024. május 5. 10:10

A furcsa tünetek a levélcsúcs klorózistól és hervadástól egészen a növény teljes elhalásáig terjednek a csicseriborsónál.

A csicseriborsó gyomirtása

2019. február 20. 11:34

Az összeállításban a különböző hüvelyes növények termesztésekor alkalmazható gyomirtási módszerekről olvashatnak.